„Az a szabály, hogy annyit lehet kifizettetni a fogyasztóval, amennyit az az óraleolvasás alapján elhasznált. Ez ilyen egyszerű” – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) szabályozó tanácsának tagja, akit azt követően faggattunk, hogy az elmúlt napokban újra téma volt, menynyire legális, hogy egyes közműszámlákon becsült értékek szerepelnek, nem pedig a valós fogyasztás.
A szakember egyúttal leszögezte, nem csak a feltételezett fogyasztás alapján előre kiszámlázott összeg, hanem a becsült és a valós fogyasztás közötti különbség visszamenőleges kiegyenlítése sem törvényes.
„Ugyanakkor, ha a fogyasztó ebbe belegyezik, akkor ilyen formában is kiszámlázható” – tette is gyorsan hozzá a szakember. Márpedig közismert, hogy a nagy szolgáltatók, mint például a monopolhelyzetben lévő Electrica villanyáram-szolgáltató ez utóbbi módszert alkalmazza, ráadásul előfordulhat, hogy a szerződéskötéskor becsült fogyasztást utólag – az előző hónapok méréseit figyelembe vége – módosítja. Csakhogy ez szintén szabálytalan a fogyasztó beleegyezése nélkül – magyarázta Nagy-Bege Zoltán.
Az ANRE szabályozó tanácsának tagja leszögezte azt is, hogy ezek a problémák hamarosan megoldódnak, a hatóság ugyanis már kibocsátotta azokat az új számlatípusokat, amelyek meghatározzák, hogy mit lehet tételesen feltüntetni, és mi az, amit nem. „Erre egyik napról a másikra nem lehet átállni, ezért adtunk időt a szolgáltatóknak, de januártól már kötelező lesz a használatuk. Akkortól már nem történhet meg az, hogy a GDS Suez vagy a CEZ az egyhónapnyi fogyasztás mellett a két következő hónap becsült fogyasztását is kiszámlázza. Már csak azért sem, mert nem lesz olyan rovat” – közölte.
Nagy-Bege Zoltán egyébként azért épp ezzel a két szolgáltatóval példálózott, mivel a Digi 24 hírtelevízió tényfeltáró riportban számolt be arról a napokban, hogy mindkettő becsléseken alapuló számlákat állít ki, és ezáltal tulajdonképpen kamatmentes hitelt kap a fogyasztóitól, ami pedig illegális. Mindkét vállalat a két hónapra előre fizettetett egyébként előzetesen becsült összeget fogyasztóival.
A sajtóhírekre reagálva, az ANRE felszólította a két szolgáltatót, hogy számláik többé ne tartalmazzanak becsült értéket is. Ugyanakkor Victor Ponta miniszterelnök a szerdai kormányülés sajtónyilvános részében az ügy kivizsgálását kérte. Emlékeztetett, az ANRE nem a kormány, hanem a parlament felügyelete alatt működik, felkérte az illetékeseket kérjék a szakhatóságot, hogy vizsgálják ki a helyzetet. „Úgy hiszem, nem korrekt, hogy előleget kérj az emberektől, csak azután lehet pénzt kérni, hogy elfogyasztották az illető mennyiséget. Lássuk, megfelel-e ez a romániai törvényeknek, illetve az európai gyakorlatnak” – fogalmazott akkor a kormányfő.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!