Fotó: Barabás Ákos
A január–március időszakban Európa-szerte drágultak az üzemanyagok. Az ok: nőtt a kőolaj világvilágpiaci ára. Romániában az átlagot meghaladó ütemű volt a drágulás, de így is a második legolcsóbb a benzin és a gázolaj is.
2021. március 11., 09:092021. március 11., 09:09
Az elmúlt hetekben bizonyára mindenki észrevette, hogy többet kell fizetni tankoláskor, vannak már olyan töltőállomások is, ahol 6 lej környékén alakul – vagy akár meg is haladja ezt a szintet – egy liter benzin van gázolaj literenkénti ára.
Mint az Európai Bizottság üzemanyagár-monitorja, az Oil Bulletin adataiból láthatjuk, január 11-én egy liter 95-ös benzin átlagosan 4,86 lejbe került, a gázolaj literenkénti ára pedig 4,90 lej körül alakult. Ez azt jelenti, hogy a benzin ára alulról súrolta az egy eurót (0,997), egy liter gázolaj pedig egy euróba került. Március elsején viszont mind a benzin, mind a gázolaj literenkénti átlagára 5,29 lej volt, ami már 1,08 eurót jelent.
Jelentősen megdrágultak az elmúlt néhány hónap leforgása alatt az üzemanyagok, ma már csaknem annyit kell fizetnünk egy liter benzinért vagy gázolajért, mint a koronavírus-világjárvány előtt.
Az Economica.net gazdasági hírportál elemzése ugyanakkor aláhúzza, hogy nem csak Romániában nőttek ugyanakkor az üzemanyagárak, hanem – Málta kivételével – szerte az Európai Unióban drágulást regisztráltak.
Tizennyolc tagállamban nőtt lassabban a benzin ára, a gázolaj pedig 13 országban drágult kisebb mértékben.
A benzin európai átlagára 1,4 euró/liter, a gázolajé 1,27 euró/liter.
A drágulás oka a kőolaj világpiaci árának emelkedése, egy hordó ára januárban még 50 euró körül alakult, mára pedig már mintegy 60 euró.
Drágulással kezdték az idei évet az üzemanyagok, az árak szépen-lassan visszakúsznak a 2020 eleji, tehát a koronavírus-világjárvány begyűrűzése előtti szintre.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
szóljon hozzá!