Káosz az energiaszámlázásban: a folyamatosan változó jogszabályi környezet okolható Nagy-Bege Zoltán szerint

Rendszertelenül és nem mindig a várt összeggel érkeznek a számlák •  Fotó: Jakab Mónika

Rendszertelenül és nem mindig a várt összeggel érkeznek a számlák

Fotó: Jakab Mónika

„Ez rémálom, folyamatosan korrigálni kell a számlázási rendszert” – foglalta össze Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke, amikor az elmúlt időszakban a villanyszámlák érkezésének időpontja, illetve az azon szereplő összeg kapcsán tapasztalt anomáliákról kérdeztük. A szakember azt tanácsolja, hogy ha valami nem világos, forduljunk a szolgáltatónkhoz.

Bíró Blanka

2022. szeptember 20., 14:102022. szeptember 20., 14:10

Nem elég, hogy a fogyasztók rettegve várják az energiaszámlákat, attól tartva, hogy növekszik a befizetendő összeg, a számla érkezésének időpontja is egyre kiszámíthatatlanabb. Évekig a hónap bizonyos időszakában számlázott a szolgáltató, idén azonban eltűnt a rendszeresség.

Olvasóink visszajelzései szerint sokan a nyári hónapokban egyáltalán nem kaptak számlát, majd augusztus végén, szeptember elején egymás után két-három számla is érkezett papíron vagy elektronikusan a postaládákba.

Előfordult, hogy az addigi átlagosan kiszámlázott összeg kétszeresére érkezett számla, de továbbra is 30 napos időszakra, majd később befutott egy mínuszos számla. De akad olyan olvasónk is, akinek bő két hét alatt két számla érkezett, összegük pedig három korábbi számla összegének felel meg.

Tovább fokozta a zűrzavart, hogy az egyik szolgáltató a napokban több százezer borítékot küldött ki néhány bani befizetésének a kötelezettségével, a 2–14 banis számlákkal a zöld tanúsítvány tavalyi elmaradásait hajtják be. A szolgáltatók a megkeresésekre rendszeresen azt válaszolják, minden anomáliát egyenként kivizsgálnak és orvosolnak, csak jelenteni kell azokat. A közönségszolgálat azonban legtöbb esetben zsákutcának bizonyul, a hívásokra 40–50 perc után sem válaszol senki.

A szolgáltatók ugyanakkor arra bátorítják ügyfeleiket, hogy elektronikus levélben, vagy az oldalukon elérhető ügyfélkapcsolati űrlapon keresztül jelezzék a panaszaikat.

Számítani kell újabb csúszásokra

„Minden módosítás azt eredményezi, hogy a szolgáltatóknak át kell írniuk a számlázási programjaikat, ami késést generál” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint magyarázta, minden egyes jogszabály-változtatás azt eredményezi, hogy a szolgáltatók két-három hétig egyáltalán nem állítanak ki számlát, amíg átállítják a rendszert, és ez nyilván késéseket eredményez.

Nagy-Bege Zoltán elmondta, a számlázás automatikusan történik, különböző programok állítják ki a számlákat, de azokat minden szabálymódosításkor újra meg újra be kell állítani,

például annak függvényében, hogy mi alapján és melyik kategóriába sorolja az ügyfeleket.

A csúszások eredményeként aztán megjelenhetnek nagyobb összegek, különösen, ha nem egy hónapra, hanem másfél-két hónapra egyszerre állítják ki a számlát, részletezte a hatóság alelnöke. Felidézte, ebből a szempontból az idei esztendő egy „rémálom” volt, folyamatosan korrigálni kellett, lépést tartva a változó szabályozásokkal. Megjegyezte, az év elején, januárban jelent meg a 3-as számú sürgősségi kormányrendelet, amely február–márciusra befagyasztotta az energiaárakat, aztán a 217-es kormányrendelet újra változtatott, majd amikor azt a 206-os törvénnyel jóváhagyták a parlamentben, újabb korrekciókon esett át, szeptember 1-jétől pedig újabb módosítások léptek életbe a 119-es sürgősségi kormányrendelettel.

Ez a jogszabály közel három hete van érvényben, várhatóan újabb késéseket eredményez a számlák kiállításában. A szakember szerint eddig talán ez írja elő a legbonyolultabb korrekciót, hiszen a kis- és közepes vállalkozások esetében csak a fogyasztás 85 százalékát számlázzák befagyasztott áron, a lakossági fogyasztók esetében pedig a korábbi 300 kilowattóra helyett 255 kilowattórában határozták meg azt a havi villamosenergia-fogyasztást, ameddig a kilowattóránként 0,80 lejes ársapkával védik a lakossági fogyasztókat. Azok esetében is több változás volt, akik nem jogosultak befagyasztott árra, júliusban még úgy volt, hogy nekik az átlag beszerzési áron kell számlázni, aztán ezt a parlament kiegészítette oly módon, hogy ha a szerződéses ár kisebb, mint az átlag beszerzési ár, akkor azt kell figyelembe venni, a legutóbbi határozat megint csak az átlag beszerzési árra hivatkozik.

Idézet
Egy rémálom, folyamatosan korrigálni kell a számlázási rendszert

– foglalta össze Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Tizenötmillió lej értékben szabott ki bírságot 2019 és 2022 között az energiaár-szabályozó hatóság
Tizenötmillió lej értékben szabott ki bírságot 2019 és 2022 között az energiaár-szabályozó hatóság

Összesen 15 millió lej értékben szabott ki bírságot az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) 2019 és 2022 között.

Kérdezzük a szolgáltatót

Kérdésünkre ugyanakkor arra is kitért, hogy amennyiben felmerül a gyanú, hogy a szolgáltató tévedett a számlázás során, első lépésben a számlát kell alaposan átnézni, górcső alá venni, hogy mekkora időszakra számláztak, a becsült vagy a leolvasott, kiigazított óraállás alapján állították ki a számlát, alkalmaztak-e, vagy sem árplafont, az ügyfél jogosult a támogatásra, vagy sem.

Ha akkor sem egyértelmű, hogy megalapozott-e a kiszámlázott összeg, akkor meg kell kérdezni a szolgáltatót, tanácsolja a hatóság alelnöke.

Arra vonatkozóan, hogy ne két-három havonta kapjunk számlát, azt javasolja, a szerződéskötéskor kérjük a fogyasztási egyezményt, a szolgáltató és az ügyfél közös megegyezése alapján, általában az előző év egy hónapra kiszámolt átlagfogyasztását véve alapul, akkor is kiszámlázzák ezt az értéket, ha éppen nem olvasták le az órát. A földgáz esetében már évek óta kötelező a fogyasztási egyezmény, az új szerződésekbe már a villamos energiánál is bele kell foglalni – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk
Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk

Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán. Marcel Ciolacu sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják azt kérni, hogy kapcsoljuk le a villanyt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
2025. június 25., szerda

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét

Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac

Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.

Padlóféket nyomott a romániai autópiac
Padlóféket nyomott a romániai autópiac
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac