Az áram drágulására lehet számítani, ám a fogyasztó előnyére válhat a szolgáltatók közötti versenyhelyzet

A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte •  Fotó: Pinti Attila

A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte

Fotó: Pinti Attila

Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, rá tudják venni a villamosenergia-szolgáltatókat, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke annak kapcsán, hogy a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják. Mint mondta, a versenyhelyzet a fogyasztó javára válik.

Bíró Blanka

2020. december 14., 14:532020. december 14., 14:53

2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15

Ettől a héttől kezdődően kapják meg a hazai fogyasztók az árajánlatokat, hogy a villamos energia piacának január 1-jei liberalizálása után milyen díjszabást kínál jelenlegi szolgáltatójuk. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta,

az árajánlat alapján dönthetik el a fogyasztók, megtartják a jelenlegi szolgáltatót, vagy mást választanak, és a hatóság ár-összehasonlítójában jobb ajánlatot keresnek.

Drágulásra lehet számítani, mert az idénre jóváhagyott, szabályozott árak a legalacsonyabbak voltak, ahhoz képest a szolgáltatók drágábban vásárolják majd az energiát, amit továbbadnak a fogyasztónak.

Tudatos fogyasztó, kedvezőbb díjszabás

A kereskedők feltöltik a hatóság honlapján és az applikációban működő ár-összehasonlító adatbázist, tesztelik, majd a tervek szerint ettől a héttől már elérhető lesz az új változat, amely sokkal több információval szolgál az érdekelteknek.

Idézet
Ha valakinek nem felel meg az ár, amit a jelenlegi szolgáltatótól kap, az ár-összehasonlítóban kereshet egy olyan céget, amely jobb díjszabást kínál”

– részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a kereskedőknek egyértelműen érdekük, hogy megtartsák az ügyfeleiket, a hatóság ezért kötelezte őket arra, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a jogaikról. Emellett a hatóság a különböző fogyasztóvédelmi szervezetekkel karöltve szervez tájékoztató kampányt, de telefonon, elektronikus levélben is lehet tőlük segítséget kérni – hangsúlyozta az alelnök.

Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, annál inkább rá tudják venni a villamosenergia-kereskedőket, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, ha a szolgáltató elveszíti az ügyfelei 2-3-5 százalékát, az meglátszik a havi, negyedéves, éves eredményeiben, és rákényszeríti arra, hogy próbálja megtartani a régi ügyfeleit, vagy újakat szerezzen.

A versenyhelyzet minden esetben a fogyasztó javára válik.

Növekedtek az elosztói díjak

Az ANRE múlt héten hagyta jóvá az elosztói díjakat a Romániában működő nyolc elosztócégnek. Ezek a díjak a lakosságnak kiszámlázott végső villamosenergia-ár egyharmadát teszik ki. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az elosztói díjak országosan átlag 5,6 százalékkal növekedtek, ám ez a végső fogyasztói ár esetében nem számottevő, mintegy egyszázalékos drágulást okoz.

A hatóság alelnöke arra is kitért, hogy

bár a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják, a disztribúciós tarifák mindig szabályozottak lesznek, hiszen az elosztócégek monopolhelyzetben vannak.

Egy-egy régióban egy hálózat működik, ezért nem hagyhatják, hogy ők szabják meg ezeket a díjakat. A szolgáltatók ezután tudják közölni a teljes árajánlatot, hogy az elosztói díjszabást jóváhagyta a hatóság. December folyamán minden fogyasztónak, aki még szabályozott áron kapja a villamos energiát, meg kell kapnia a januártól érvényes árajánlatot, ebbe beépítik a megemelt elosztói díjszabást. Ezen a héten a hatóság a végső fogyasztói ár újabb komponensét, az úgynevezett kogenerációs bónuszt is módosítja: ez több mint húsz százalékkal csökken, ami a végső fogyasztói árban egyszázalékos csökkenést jelenthet, tehát tulajdonképpen „kioltja” az elosztói díjak emelését – részletezte az ANRE alelnöke.

Összetett árszabás

Meg kell várni az első árajánlatokat, hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán, aki jövő évtől átlag legtöbb 5 százalékos áremelkedést valószínűsít. Hangsúlyozta, az árszabás nagyon összetett, beleszámolják a megemelkedett elosztói díjat, a csökkent kogenerációs bónuszt, de az is számít, hogy a kereskedő milyen áron vásárolja fel a villamos energiát.

A drágulás viszont nem zárható ki, mert a szabályozott árak, melyeket erre az évre jóváhagyott a hatóság, nagyon alacsonyak voltak,

a háztartási fogyasztóknak a legolcsóbb villamos energiát biztosították, és ennél a mostani árak mindenképpen magasabbak.

Nagy-Bege Zoltán szerint sok múlik a kereskedők felvásárlási politikáján, azon, hogy már szerződtek-e a következő év szükségletének egy részére, vagyis a hosszú távú szerződésekre hagyatkoznak-e, avagy túlnyomórészt a rövid távú piacon szerzik be a villamos energiát, amit majd eladnak a háztartási fogyasztóknak. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, idén egész évben a rövid távú piacok voltak a legolcsóbbak, ami azt tükrözi, hogy alacsony volt a kereslet.

Decemberben megnőtt a fogyasztás

Az utóbbi két-három hétben érezhetően megnőtt a villamos energia fogyasztása országos szinten, elérte az éves legmagasabb szintet. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a járványügyi szigorítások fogyasztáscsökkentést idéztek elő. Decemberben vannak éves szinten a legmagasabb adatok, a megnövekedett fogyasztás tükröződik a különböző piacokon. Elsősorban a rövid távú piacokon az éves átlagnál magasabbak az árak, viszont még mindig alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban. Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, még mindig érződik a fogyasztáson, hogy korlátozások vannak, ezért nem minden gazdasági szereplő működik százszázalékosan. Az árak alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban, de magasabbak, mint az idén a szabályozott ár, tehát nem zárható ki a drágulás januártól – összegzett a hatóság alelnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament