A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte
Fotó: Pinti Attila
Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, rá tudják venni a villamosenergia-szolgáltatókat, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke annak kapcsán, hogy a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják. Mint mondta, a versenyhelyzet a fogyasztó javára válik.
2020. december 14., 14:532020. december 14., 14:53
2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15
Ettől a héttől kezdődően kapják meg a hazai fogyasztók az árajánlatokat, hogy a villamos energia piacának január 1-jei liberalizálása után milyen díjszabást kínál jelenlegi szolgáltatójuk. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta,
Drágulásra lehet számítani, mert az idénre jóváhagyott, szabályozott árak a legalacsonyabbak voltak, ahhoz képest a szolgáltatók drágábban vásárolják majd az energiát, amit továbbadnak a fogyasztónak.
A kereskedők feltöltik a hatóság honlapján és az applikációban működő ár-összehasonlító adatbázist, tesztelik, majd a tervek szerint ettől a héttől már elérhető lesz az új változat, amely sokkal több információval szolgál az érdekelteknek.
– részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a kereskedőknek egyértelműen érdekük, hogy megtartsák az ügyfeleiket, a hatóság ezért kötelezte őket arra, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a jogaikról. Emellett a hatóság a különböző fogyasztóvédelmi szervezetekkel karöltve szervez tájékoztató kampányt, de telefonon, elektronikus levélben is lehet tőlük segítséget kérni – hangsúlyozta az alelnök.
Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, annál inkább rá tudják venni a villamosenergia-kereskedőket, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, ha a szolgáltató elveszíti az ügyfelei 2-3-5 százalékát, az meglátszik a havi, negyedéves, éves eredményeiben, és rákényszeríti arra, hogy próbálja megtartani a régi ügyfeleit, vagy újakat szerezzen.
Az ANRE múlt héten hagyta jóvá az elosztói díjakat a Romániában működő nyolc elosztócégnek. Ezek a díjak a lakosságnak kiszámlázott végső villamosenergia-ár egyharmadát teszik ki. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az elosztói díjak országosan átlag 5,6 százalékkal növekedtek, ám ez a végső fogyasztói ár esetében nem számottevő, mintegy egyszázalékos drágulást okoz.
A hatóság alelnöke arra is kitért, hogy
Egy-egy régióban egy hálózat működik, ezért nem hagyhatják, hogy ők szabják meg ezeket a díjakat. A szolgáltatók ezután tudják közölni a teljes árajánlatot, hogy az elosztói díjszabást jóváhagyta a hatóság. December folyamán minden fogyasztónak, aki még szabályozott áron kapja a villamos energiát, meg kell kapnia a januártól érvényes árajánlatot, ebbe beépítik a megemelt elosztói díjszabást. Ezen a héten a hatóság a végső fogyasztói ár újabb komponensét, az úgynevezett kogenerációs bónuszt is módosítja: ez több mint húsz százalékkal csökken, ami a végső fogyasztói árban egyszázalékos csökkenést jelenthet, tehát tulajdonképpen „kioltja” az elosztói díjak emelését – részletezte az ANRE alelnöke.
Meg kell várni az első árajánlatokat, hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán, aki jövő évtől átlag legtöbb 5 százalékos áremelkedést valószínűsít. Hangsúlyozta, az árszabás nagyon összetett, beleszámolják a megemelkedett elosztói díjat, a csökkent kogenerációs bónuszt, de az is számít, hogy a kereskedő milyen áron vásárolja fel a villamos energiát.
a háztartási fogyasztóknak a legolcsóbb villamos energiát biztosították, és ennél a mostani árak mindenképpen magasabbak.
Nagy-Bege Zoltán szerint sok múlik a kereskedők felvásárlási politikáján, azon, hogy már szerződtek-e a következő év szükségletének egy részére, vagyis a hosszú távú szerződésekre hagyatkoznak-e, avagy túlnyomórészt a rövid távú piacon szerzik be a villamos energiát, amit majd eladnak a háztartási fogyasztóknak. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, idén egész évben a rövid távú piacok voltak a legolcsóbbak, ami azt tükrözi, hogy alacsony volt a kereslet.
Az utóbbi két-három hétben érezhetően megnőtt a villamos energia fogyasztása országos szinten, elérte az éves legmagasabb szintet. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a járványügyi szigorítások fogyasztáscsökkentést idéztek elő. Decemberben vannak éves szinten a legmagasabb adatok, a megnövekedett fogyasztás tükröződik a különböző piacokon. Elsősorban a rövid távú piacokon az éves átlagnál magasabbak az árak, viszont még mindig alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban. Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, még mindig érződik a fogyasztáson, hogy korlátozások vannak, ezért nem minden gazdasági szereplő működik százszázalékosan. Az árak alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban, de magasabbak, mint az idén a szabályozott ár, tehát nem zárható ki a drágulás januártól – összegzett a hatóság alelnöke.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!