Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A Romániai Diákszervezetek Országos Szövetsége (ANOSR) arra kéri a kormányt, hogy január elsejétől a jelenlegi 201 lejről emelje 241 lejre a hallgatói ösztöndíjak szubvencióját.
2021. december 13., 18:342021. december 13., 18:34
Hétfői közleményében az ANOSR hangsúlyozza, hogy bizonyított az összefüggés a szociális ösztöndíjak és az egyetemi vizsgák sikeres teljesítése között, ennek ellenére a juttatás összege az elmúlt öt évben nem emelkedett,
A diákszövetség felhívta a kormány figyelmét arra is, hogy számításaik szerint 2020-ban egy egyetemi hallgató minimális lakhatási és étkezési költségei elérték az 1172 lejt havonta, ez az összeg pedig 2,2-szer nagyobb a minimális szociális ösztöndíjnál.
Az ANOSR emlékeztet arra, hogy kérésükre korábban a minimális ösztöndíj 580 lejről 700 lejre nőtt ugyan, ám a kormány nem növelte a juttatások állami szubvencióját, így az egyetemek nem tudták megemelni a hallgatóknak járó juttatást,
Mivel jövőre a minimális ösztöndíj 700 lejről 780 lejre nő, a diákszövetség arra is kéri a kormányt, hogy a 2022-2023-as tanévben hallgatónként 272 lejre növelje az ösztöndíjak állami szubvencióját – közölte az Agerpres hírügynökség.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
1 hozzászólás