Negatívan véleményezte szerdán a bukaresti képviselőház költségvetési-pénzügyi bizottsága a 102 illeték és díj eltörlésére vonatkozó törvény újratárgyalására vonatkozó államfői kérést. Később a plénum is elutasította Klaus Johannis kérését.
2016. december 28., 11:472016. december 28., 11:47
2016. december 28., 14:302016. december 28., 14:30
Mint ismeretes, az előző törvényhozási ciklusban megszavazott jogszabály többek között eltörölné a gépjárművek után fizetendő környezetszennyezési díjat, a cégbejegyzési illetéket, az ideiglenes útlevelekre fizetendő konzuli illetéket. A törvény a közszolgálati rádió és televízió finanszírozásában jelentős szerepet játszó előfizetési díjak eltörlésére is kiterjed.
A törvény ellen Klaus Johannis államfő alkotmányossági kifogást emelt, szerinte ugyanis elfogadásának módja – a választási kampánnyal összefüggő sietség – számos pontján sérti az alaptörvényt. A taláros testület december 16-án viszont megalapozatlannak minősítette és elutasította az óvást. Ezt követően Johannis megfontolásra visszaküldte a parlamentnek a 102 féle díjról és illetékről szóló törvényt, mert úgy véli, alaposabban végig kell gondolni, hogy eltörlik-e a rádió- és tévéilletéket.
Kedden a szenátus plénuma elutasította az államfő újratárgyalásra vonatkozó javaslatát. A szociáldemokrata (PSD) és liberális-demokrata (ALDE) honatyákhoz hasonlóan az RMDSZ is a módosítás ellen szavazott, holott hetekkel ezelőtt Kelemen Hunor szövetségi elnök ellenezte a rádió- és tévéilleték eltörlését. Az alsóház költségvetési-pénzügyi szakbizottságának szerdai ülésén Erdei-Dolóczki István RMDSZ-es képviselő ugyan kezdeményezte, hogy a törvényszövegből iktassák ki a közmédia működését biztosító illeték kivezetésére vonatkozó passzust, a testület azonban tizenhárom ellen- és tíz támogató szavazattal elvetette a javaslatot.
A bizottság elnöki tisztségét betöltő Viorel Ştefan szociáldemokrata képviselő javaslatára az újratárgyalásra vonatkozó államfői kérés elutasítását azzal a módosítással fogadták el, hogy a törvény a Hivatalos Közlönyben való megjelenése utáni hónap első napján lép érvénybe. Ştefan kifejtette, a jogszabály január elsején már életbe léphet, és mivel tartalmazza a rádió- és tévéilleték eltörlését is, e két állami intézmény költségvetésének már tükröznie kell a törvény gyakorlati vonatkozásait. Szerinte ezért volt szükség a költségvetési bizottság sürgősségi eljárásban történt összehívására.
A jogszabályról ugyancsak szerdán tartották a végszavazást a képviselőház plénumában, ahol 174 igen és 85 ellenzavazat, illetve egy tartózkodás mellett változatlan formában ment át. Ennek megfelelően a 102 illeték és díj eltörlését előíró törvény már januárban hatályba lép, az államfő ugyanis másodszor már nem küldheti vissza a parlamentnek, hanem köteles kihirdetni a jogszabályt. Különben a képviselőház plénumában Kelemen Hunor javaslatot tett arra, hogy küldjék vissza a törvényt a szakbizottságoknak, ahol iktassák ki a szövegből a tévé- és rádióilletéket. A honatyák azonban elvetették az RMDSZ elnökének kezdeményezését.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!