Autópályákat, hidakat épít a Közgép Zrt.

Szeretné megméretni magát Romániában is az egyik legjelentősebb magyarországi építőipari cég, a Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. A nagy múltú, 1921-ben alakult vállalkozás egyik fő tevékenységi területe az autópálya-, út- és hídépítés vasbetonból és acélból is. A cég által végzett ilyen jellegű munkálatokról beszélgettünk Schváb Zoltán okl. közlekedésépítő szakmérnökkel, euromérnökkel, a Közgép építési igazgatójával.

2009. augusztus 13., 16:072009. augusztus 13., 16:07

– Igazgató úr, a közlekedési infrastruktúra-fejlesztések terén mely nagyprojektekben vettek részt a közelmúltban?
– Cégünk több komoly, referenciaértékű munkát végzett a közelmúltban: az M35-ös autópálya építésében a párhuzamos utak, keresztező utak, a pródi csomópont és a Keleti-főcsatorna feletti híd, az M3 autópálya építésében pedig hét kilométer főpályaépítés földmunka, valamint a Keleti-főcsatorna felett átívelő híd megépítése volt a feladatunk.
Konzorciumvezetőként Szolnok belvárosának út- és főtér rehabilitációját, Hódmezővásárhelyen útfelújításokat és útépítéseket, illetve  a szívemnek oly kedves kerékpárutak építését végeztük, melyek lehetővé teszik a kistérségben élő családok biztonságos közlekedését. Jelenleg több nagyváros (pl. Sopron, Győr) hosszú távú útfenntartási programjában is hathatósan közreműködünk.

– Hosszú a lista, de nem maradhat ki a felsorolásból a társaság egyik legfontosabb projektje, az M6-os–M60-as autópálya Szekszárd és Pécs közötti szakaszának építése.
– Való igaz. A Magyarországon megvalósuló kiemelt fontosságú közlekedésfejlesztési nagyprojektek közé sorolt, az úgynevezett Helsinki-folyosó részét képző M6-os autópálya építésénél is aktívan jelen van a Közgép Zrt. A beruházás a nemzetközi gazdasági kapcsolatok megerősítése és a fenntartható fejlodés megteremtése szempontjából meghatározó jelentőséggel bír. A 2010. március végéig megépülő M6–M9 csomópont, M6-os autópálya Szekszárd–Bóly, és az M60-as gyorsforgalmi út Bóly–Pécs közötti szakaszainak megvalósításánál társaságunk a beruházás értékének 10 százalékát meghaladó magyar alvállalkozóként vesz részt.

– Mindebből mely feladatrészeket valósítja meg a Közgép?
– A Baranyát átszelő szakaszon két nagy vasbeton viadukt (460 és 230 m hosszúak), valamint 13 kishíd és hullámlemezes átereszek építését generálkivitelezőként végezzük. Ezen túlmenően társaságunk kivitelezésében készül a két látványos acél-felszerkezetű viadukt acélszerkezete is, melyek közül a Szebényi völgyhíd a maga 866 méteres hosszával Magyarország második leghosszabb, de talán legszebb viaduktja lesz. Feladatunk itt az acél szekrénytartó gyártása, szerelése. Társaságunk azonban nem csak a hídépítési munkákon van jelen. A KÖZGÉP elmúlt években kibővült spektrumát visszatükrözi, hogy a magasépítési területen az autópálya üzemi létesítményei közül az autópálya-mérnökséget, autópálya-tűzoltóságot, valamint a szajki és szebényi egyszerű pihenőket – a ma elérhető legkorszerűbb nem technológiával – társaságunk alakítja ki.

A nem autópálya nem forgalomtechnikai munkái (szalagkorlát, útjelfestés, táblázás, zajvédőfal) továbbá az üzemi hírközlő rendszer – amely elsőre talán fura hasonlattal élve az autópálya idegrendszere lesz – alépítményének és energiaellátásának kivitelezési munkái is cégünk feladatkörébe tartoznak. Komoly nehézségeket jelent a sokféle feladat összehangolása, a sok gép, eszköz, vállalkozó munkájának koordinálása. A feszített munkatempónak köszönhetően a sok nehézség ellenére is ütemezetten, jól haladunk, határidőre készen leszünk. A Közgép szigorú saját munkavédelmi ellenőrzése és jól felkészült kollégáim állandó helyszíni felügyelete következtében kiváló minőségben és a médiában folyamatosan hallható balesetek ellenére mi sérülésmentesen tudunk dolgozni.

– A médiában hallani lehetett egy felrobbantott hídról is, mondana erről is néhány szót?
– A 37. sz. út négynyomusításának építése során a Miskolc–Kassa nemzetközi vasútvonal felett egy még az 1950-es években épített, ma már nem megfelelő vasbeton híd elbontását és helyette egy új, szélesebb híd építését kellett megoldanunk, több más hídépítési feladat mellett. A vasútvonalat nem lehetett hosszú távon lezárni, ezért a robbantásos bontási technológia mellett döntöttünk. Ezzel a megoldással a robbantás idejére alkalmazott vágányzárat menetrendi szünetbe, éjszakai vonatmentes időszakba lehetett illeszteni. Az előkészítő munkálatok során az elektromos felsővezeték kiiktatása ellenére, a híd alatt a vonatok lendületből áthaladhattak. Azt akartuk, hogy a szerkezet ne boruljon a vasúti pályára, ezért robbanótöltetekkel szétlöktük a hidat, miután TNT alapú vágótöltetekkel a húzott rudakat elvágtuk. A hídra szerelt konzolokra jelentős földtömeget pakoltunk, melyek a pályára borulást megakadályozták.

A sikeres végrehajtást majdnem megakadályozta, hogy a híd vasalását nem a tervtári terveknek megfelelően építették elődeink, azonban kreatív mérnökeink a robbantás után egy munkagép segítségével a két hídfelet kiborították, így időben át tudott haladni az első vonat.

– Meg kell említenünk, hogy a Közgép Zrt.-nek mostanáig is jelentős megvalósításai voltak a hídépítés területén. Felsorolna néhány referenciamunkát?
- A hídépítés területén többek között a konzorciumban kivitelezett Dunaföldvári Duna-híd, az Északi Vasúti Összekötő híd és az M8-as Pentele ártéri híd déli, kifolyási oldalának megvalósításában vettünk részt. Ezenkívül a Közgép nevéhez fűződik az Árpád híd, az Erzsébet híd, a Budapest Millenniumi híd és a Komáromi Duna-híd felújítása, legutóbb a csodálatos Szabadság híd korszerűsítési munkái fejeződtek be.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint