Az év első felében kapott számláknál is kevesebbet fizethetünk novembertől
Fotó: Jakab Mónika
A fogyasztóknak gyakorlatilag semmit nem kell tenniük annak érdekében, hogy novembertől kedvezményes árú villany- és gázszámlákat kapjanak. Azoknak viszont, akik amiatt aggódnak, hogy túllépik az energiaszámlák kompenzálásáról szóló jogszabályban foglalt keretet, érdemes havonta leolvasniuk az órákat – javasolja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke.
2021. november 02., 08:092021. november 02., 08:09
2021. november 02., 08:112021. november 02., 08:11
November elsejétől kompenzálja az állam az energiaszámlákat. A lakossági fogyasztóknak ezúttal nincs semmilyen tennivalójuk annak érdekében, hogy megkapják a támogatást, az egyetlen feltétel, hogy a 2021.november 1. és a 2022. március 31. közötti villamosenergia- és földgáz-fogyasztás ne lépje át a törvényben meghatározott szintet – sorolta Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, amikor a hétfőtől hatályba lépett jogszabállyal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük. Hangsúlyozta,
„A novemberre kiállított számlákon a támogatás értéke negatív összegként jelenik majd meg, világosan láthatóan, hogy az értékből mekkora részt vállalt át az állam” – mutatott rá az alelnök. Ilyen módon az is ellenőrizhető lesz, hogy egy fogyasztó részesült vagy sem a támogatásban.
Mint kérdésünkre a szakember elmondta,
„Ez elég nagy fogyasztásnak minősül, a társasházi lakásokban általában ennél kevesebbet fogyasztanak, csak abban az esetben lépik át, ha villanyárammal fűtenek” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. A meghatározott szint alatti fogyasztás esetén kilowattóránként 29 banis a kompenzálás.
A földgáznál az öt hónapos megadott időszakra 1000 köbméteres fogyasztás alatt jár a támogatás, ami havonta átlag 200 köbmétert jelent, ez esetben 33 százalékos a kompenzálás.
esetükben az villanyáram és a földgáz áfáját 19 százalékról 5 százalékra csökkentik a november–március időszakban, emellett nem kell befizetniük a járulékadót, a hálózati díjakat, a zöldbizonylat értékét és a kogenerációs bónuszt. Ezek az állami átvállalások is megjelennek már a novemberre kiállított számlán negatív összegként.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvényt.
Az energiaárak befagyasztásáról is rendelkezik a törvény. Mint Nagy-Bege Zoltán elmagyarázta, ez azt jelenti, hogy ha a kompenzálással együtt is meghaladja a villamos energia kilowattórája az egy lejt, a földgáz kilowattórája pedig a 37 banit, a szolgáltató köteles ezen a szinten számlázni, a különbséget neki kell elszámolnia az energiaügyi minisztériummal.
– összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Több olvasónk jelezte, aggódik amiatt, hogy önhibáján kívül túllépi a fogyasztási szintet, ami alatt még jár a kompenzáció. A szolgáltatók ugyanis becsült értékeket számláznak, majd időközönként kiegyenlítik a valós értékkel, ilyenkor az átlagnál sokkal nagyobb mennyiség jelenik meg a számlán. Nagy-Bege Zoltán a felvetésre kifejtette,
Ha ez mégsem történik meg, még mindig megvan az a lehetőség, hogy a fogyasztó leolvassa a saját berendezését, és a számlán feltüntetett telefonszámon vagy interneten a megadott időintervallumban jelentse a szolgáltatónak, ez utóbbi pedig köteles azt az értéket kiszámlázni. A számlán pedig fel kell tüntetni, hogy becsült mennyiséget, az általuk leolvasott vagy a fogyasztó által bejelentett értéket kell kifizetni. „A fogyasztók valójában ilyen módon tudják ellenőrzés alatt tartani a folyamatot.
és jelenteni annak az állását, elkerülve annak a kockázatát, hogy becsült érték jelenjen meg a számlán. Ha mégis más mennyiség jelenik meg a számlán, mint amit a fogyasztó leolvasott és közölt, akkor panaszt kell tenni a hatóságnál” – javasolja az ANRE alelnöke a fogyasztóknak.
Szeptemberben 6,3 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában az előző havi 5,3 százalékról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!