Lejtmenetben. Kedden is folytatta gyengülését a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest
Fotó: Jakab Mónika
Történelmi mélypontra süllyedt kedden a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest, és át is lépte a 4,9 lej/eurós pszichológiai határt a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyama.
2021. március 30., 14:472021. március 30., 14:47
2021. március 30., 14:482021. március 30., 14:48
A jegybank által kiközölt 4,9156 lej/eurós árfolyam 0,38 százalékos növekedést jelent az egy nappal korábbi szinthez képest.
„Az elmúlt időszakban a térség összes devizája erősödött. Az ok: erősödött a dollár, ami jelenleg a négyéves csúcson áll az euróhoz képest. Ami a lejt illeti, az éjszaka például jelentősen nőtt az árfolyam a bankközi piacon, ami annak a jele, hogy nem az itt élők bonyolítják ezeket a tranzakciókat. Nehezebben kezelhető helyzet a BNR számára, mivel jelen pillanatban nem vagyunk aktívak a piacon” – vázolta a pillanatnyi helyzetet a Digi 24 hírtelevíziónak adott nyilatkozatában a jegybanki illetékes.
Újabb történelmi mélypontra süllyedt a lej az euróval szemben, a Román Nemzeti Bank (BNR) által hétfőn közzétett árfolyam szerint egy euró 4,8972 lej, azaz 1,03 banival (0,21%) több, mint pénteken volt.
– szögezte le egyúttal Suciu, aki szerint fennáll annak a kockázata, hogy a trend folytatódni fog.
„Rugalmas árfolyamunk van, aminek a rugalmasságát nem akarjuk túlságosan kitolni,
– magyarázta a szakember.
Suciu szerint azonban egy ekkora kilengés még nem fog jelentősen megérződni a lakosság zsebében.
„Az év eleji növekedés nem jelentős, 2–3 baniról van szó, és ez nem látszik meg feltétlenül jelentősen az árakban, így a néhány lej pluszban, ha van is, nem jelent anyagi erőfeszítést, főként olyan körülmények között, hogy az elmúlt években jelentősen nőttek a romániai fizetések és jövedelmek.
– véli a Román Nemzeti Bank szóvivője.
Mindössze 2022 közepére térhet vissza a román gazdaság a koronavírus-világjárvány előtti szintre, miután idén várhatóan 3,7 százalékkal, jövőre pedig 5 százalékkal gyarapodik a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi 5,5 százalékos zsugorodást követően – vetíti előre negyedévente kiadott makrogazdasági és strat
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!