Fotó: Gov.ro
Elfogadta pénteki ülésén a kormány a közalkalmazottak augusztus 1-jétől érvényes béremeléséről szóló sürgősségi rendeletet; a hozzávetőlegesen egymillió személyt érintő intézkedés mintegy 2 milliárd lejjel terheli meg a költségvetést – jelentette ki a munkaügyi miniszter.
2022. augusztus 26., 13:152022. augusztus 26., 13:15
2022. augusztus 26., 15:062022. augusztus 26., 15:06
Marius Budăi a Nicolae Ciucă vezette kabinet ülését követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, azoknak a közalkalmazottaknak nő a fizetésük augusztus 1-jétől, akiknek a bére elmarad az egységes bértörvényben 2022-re előirányzott szinttől. Nekik most a jelenlegi fizetésük és a 2022-re előirányzott összeg különbözetének egynegyedével emelik meg a bérüket. Ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy a közszolgák mindössze a negyedét kapják meg annak a béremelésnek, amely az egységes bértörvény alapján megilletné őket.
A szociáldemokrata (PSD) tárcavezető emlékeztetett, hogy az egészségügyi személyzet már elérte a 2022-es bérszintet, akárcsak bizonyos minisztériumi alkalmazottak, így rájuk nem érvényes az emelés.
A miniszter elmondta, az intézkedés mintegy 2,1 milliárd lejjel terheli meg az állami költségvetést, de illeszkedni tudnak az eredetileg megszabott költségvetési keretek közé. Ezt azzal magyarázta, hogy egy korábbi intézkedéssel év végéig létszámstopot rendeltek el a közszférában, de év elején az akkor betöltésre váró állások bérköltségét belefoglalták a költségvetésbe. Marius Budăi szerint a béremelés hozzávetőlegesen egymillió közalkalmazottat érint. Romániában 1,2 millió foglalkoztatottat tartanak nyilván a közszférában, ahol a kormány júniusban befagyasztotta az állásokat.
Mint arról beszámoltunk, a hatályos közalkalmazotti bértörvényben előirányzott, de rendre elhalasztott béremelések folyósításáért rendezett tüntetést szerdán Bukarestben a rendőrök és börtönőrök szakszervezete, amely sajátos, „időhúzó” tiltakozási módszerekkel is nyomatékot ad bérköveteléseinek. Ugyanakkor a jövő héten várhatóan sztrájkot robbantanak ki a Tarom állami légitársaság alkalmazottai is, miután nem sikerült megállapodniuk a vállalat vezetőségével a béremelésről.
Újfent a bukaresti Győzelem téren tüntetnek szerdán a rendőröket, illetve a börtönőröket tömörítő szakszervezeti szövetségek képviselői.
A bukaresti kormány pénteken hozott sürgősségi rendelete része annak az 1,1 milliárd euró értékű gazdasági és szociális intézkedéscsomagnak, amelyről májusban döntött a bukaresti nagykoalíció.
A bukaresti gazdasági sajtó szerint az Európai Unió tagországai közül Románia költi állami költségvetésének legnagyobb hányadát a közalkalmazottak bérére:
A Pro TV szerint Románia 5,1 millió munkavállalója közül tavaly év végén 1 millió 262 ezer dolgozott az állami szektorban, átlagos nettó bérük pedig elérte a 4450 lejt, ami 24 százalékkal meghaladja a magánszférában feljegyzett 3590 lejes nettó átlagbért. A legmagasabb béreket (nettó 5730 lejt) a román állami közigazgatásban fizetik: itt az alkalmazottak átlagosan 5730 lejt visznek haza havonta.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!