Átalányadó: elkészült az „áldozatok” listája

A taxitársaságok, az autómosók és a művészek is felkerültek arra a kormány által kidolgozott, 28 tételes listára, amely az átalányadó fizetésére kötelezendő foglalkozási köröket tartalmazza. Az először néhány hónappal ezelőtt, az Adótörvénykönyv módosítási javaslatai között bemutatott dokumentumból időközben kikerültek ugyanakkor az uzatási irodák és a fitneszközpontok.

Balogh Levente

2010. március 26., 08:362010. március 26., 08:36

A listára helyettük fölkerültek az autóabroncs-javító műhelyek, a városi, elővárosi és helyi érdekű tömegközlekedési szolgáltatások, egyéb szárazföldi utasszállítók, a tájépítők, a művészti rendezvények létrejöttét előmozdító és a művészeti alkotások létrehozatalára irányuló szolgáltatások, valamint a művészi előadásoknak otthont adó létesítmények üzemeltetői.

Jó hír ugyanakkor a számítógépek, távközlési eszközök, órák és ékszerek javításával, valamint vidámpark-üzemeltetéssel foglalkozó vállalkozók számára, hogy az első változathoz képest ők lekerültek a listáról.

Nem kerültek ilyen kedvező helyzetbe az autószerelő műhelyek, a szállodák és az egyéb vendégfogadó intézmények, illetve a kempingek és táborok üzemeltetői. Ugyancsak átalányadó megfizetésére készülnek kötelezni a vendéglőket, a rendezvényszervező cégeket, az egyéb, élelmiszerforgalmazással foglalkozó vállalkozásokat, valamint a kocsmákat és egyéb italforgalmazókat. Szintén adókötelesek lesznek a háztartási és kertészeti berendezések javításával foglalkozó vállalkozók, a cipő- és bőrárujavító műhelyek tulajdonosai, a bútorjavítók, a mosodák, a fodrász- és szépségszalonok, valamint a temetkezési vállalkozások.

Adó a ház alatti telek után

Kiiktatná a kormány az Adótörvénykönyvből azt a paragrafust, amely adómentessé nyilvánítja az épületek alatti telkeket. A kabinet hivatalos álláspontja szerint ez csupán kis többletterhet róna az adófizetőkre, ám jelentős bevételhez juttatná az államkasszát. Szakértői magyarázatok szerint mindez annyit jelent, hogy ha egy épület ezer négyzetméteres telken áll, de alapterülete csupán 600 négyzetméter, akkor jelenleg csupán a 400 méteres különbözetre kell az ott lakóknak adót fizetniük.

A tervezet életbelépése után azonban a teljes, ezer négyzetméteres felület adókötelessé válik. Egyúttal szűkítenék a műemlék épületek tulajdonosainak adókedvezményeit is. Ennek értelmében csak akkor mentesülnek az adó megfizetése alól, ha az elmúlt három évben legalább az adónak megfelelő összegben javító vagy restaurációs munkálatokat végeztettek az épületen.
Nő a luxustermékek adója is: a jachtok és motorcsónakok után fizetendő illeték a jelenlegi összeg (ami 0-tól 800 lejig terjed) hatszorosa lehet.

Kritériumok: alapterület, elhelyezkedés, szobaszám

A kormány tervezetébe belefoglalták az átalányadó kiszámításának módozatait is a vendéglők, kocsmák és szállodák esetében. Így a vendéglők és kocsmák az intézmény színvonalával és alapterületével egyenes arányban növekvő átalányadót fizetnek. A legalacsonyabb összegű adót, 2000 lejt a falusi kiskocsmák fizetik majd, amelyek alapterülete nem haladja meg a tíz négyzetmétert. Egy 20 négyzetméteres alapterületű falusi kocsma üzemeltetőjének viszont már 3400 lejt kell fizetnie, míg egy szintén vidéki, de 240 négyzetméteres vendéglátó-ipari egység tulajdonosának 34 200 lejt kell befizetnie az államkasszába évente.

A községekben üzemelő vendéglátó-ipari egységek esetén 10 négyzetméterig 2300 lej lesz az átalányadó, a 240 négyzetméter fölötti helyiségek esetén pedig 34 500. A városi vendéglátó-ipari egységek esetén a legkisebb adó összege 2 900, a legnagyobbé 34 800 lej.
A legnagyobb terheket a megyei jogú városokban üzemelő intézményekre róják ki. Itt négy övezetre osztják fel a településeket, így aki egy megyei jogú város A jelzésű, központi zónájában üzemeltet vendéglőt vagy kocsmát, 8 900 és 41 100 lej közötti összeget fizethet évente, a helyiség alapterületétől függően.

A szállodák és egyéb vendégfogadó intézmények átalányadóját a szobák és a csillagok, panziók esetében pedig a margaréták számától teszik függővé. Ennek nyomán az éves átalányadó alapösszege egy szobára 1226 lej, amelyet egycsillagos szállók esetén 0,5 százalékos együtthatóval szoroznak meg. Az együttható mértéke csillagonként 0,25 százalékponttal növekszik, tehát egy ötcsillagos szálloda esetén a szobánkénti szorzó 1,5 lesz.

Profitadó-előleg csak két év múlva

2012-ig kitolja a kormány a profitadó-előleg bevezetését – jelentette be Emil Boc miniszterelnök a kormányülést követően szerda este.

Az eredeti tervezet értelmében már idén januártól bevezették volna a profitadó-előleget, amelyet negyedévente, az előző év azonos időszakában elért nyereség alapján számoltak volna ki.

Amennyiben a kiszámított nyereségadó kevesebb, mint az adott tevékenységi körre az előző évi bevétel alapján megállapított minimális adó, akkor a vállalkozónak ez utóbbit kellene befizetnie.

Ennek nyomán egy egycsillagos szálloda esetében az átalányadó öszszege szobánként 613 lej, a kétcsillagos/margarétás vendégfogadók esetében 915,5, míg az ötcsillagos szállók tulajdonosainak szobánként 1839 lejtől kell búcsút venniük.

Fizetés negyedévente

A tervezetben ugyanakkor nem pontosították, mekkora az a jövedelemszint, amely alatt átalányadó fizetésére köteleznék a cégeket. A dokumentumban csupán annyi szerepel, hogy az éves jövedelem ne haladja meg a 35–100 ezer eurót. Azt ugyanakkor rögzíti, hogy az adót negyedévente, négy részletben kell majd befizetni, a következő negyedév első hónapjának 25-éig. Emil Boc miniszterelnök még a tavalyi év végén úgy nyilatkozott, a jelenlegi pénzügyminiszter legfontosabb feladata az, hogy átdolgozza a cégekre kirótt átalányadó rendszerét, oly módon, hogy az elsősorban azon ágazatokat érintse, amelyekben a legnehezebb az adócsalás leküzdése. Álláspontja szerint ezek közé tartoznak a vendéglők és a szállodák is. Mint ismeretes, a tavaly bevezetett, eredetileg minden cégre érvényes átalányadó-fizetési kötelezettség nyomán mintegy százezer vállalkozás szűnt meg.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)