Nem a birtoknagyság, hanem a rászorultság határozná meg, ki mennyi terület alapú támogatást kap
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a közeljövőben gyökeresen átalakítaná az uniós agrártámogatási rendszert, elsősorban a területalapú támogatások összege és kedvezményezettjei változnának meg.
2024. szeptember 05., 20:292024. szeptember 05., 20:29
Egy friss elképzelés szerint a közeljövőben gyökeresen átalakulnának az európai uniós forrásból származó agrártámogatások a mezőgazdaságban. A 2024 tavaszi agrártüntetések hatására az Európai Bizottság szakértői tanulmányt rendelt arról, hogy milyen módon lehetne és kellene átalakítani az uniós agrártámogatási rendszert.
Az uniós tagországokból a mezőgazdaság különböző területein dolgozó harminc szakember által összeállított szakértői javaslatcsomag a mostaninál gazdaközpontúbbá tenné az agrártámogatási rendszert. Ez azt jelenti, hogy
A dokumentum azt is hangsúlyozza, hogy kerülni kell az agrártámogatások ,,szociális jellegét”, azaz a piacra történő termelést végző gazdaságok életképességét tartanák szem előtt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben arról beszélt, hogy a megalakuló új Bizottság első száz napján mutatnák be az agrártámogatások megreformálásról szóló új elképzelést, amelynek életbeültetéséhez ,,konszenzusos” megoldásokat ajánl.
hanem a leginkább rászoruló mezőgazdasági termelők részesüljenek ezekből a pénzekből. Az elképzelések szerint a nagy gazdaságok támogatásának jelentős megnyirbálásával csoportosítanának át pénzalapokat. A tanulmány az európai agrárhitelek újratárgyalását is szorgalmazza, hogy a mezőgazdasági termelők megfelelő hitelcsomagokhoz jussanak támogatott kamatok mellett.
Az agrárszakértők arra kérik az Európai Bizottságot, hogy tárgyalja újra az uniós piacra érkező külföldi élelmiszerek és mezőgazdasági termékek importját szabályozó szerződéseket, ezzel hatékonyabb védelmet nyújtva az uniós tagországok gazdatársadalmának.
A három évtizede összeszámolt több száz gazdából 3-4 ha maradt, akik földből próbálnak megélni. A fél tucat faluból álló község szántóföldjeit egyetlen agrárvállalkozó vásárolja fel. Az új földbirtokos impériuma ezer hektárhoz közelít.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!