Fotó: 123RF
Nagyjából 20 százalékkal többet kell lepengetnünk ma egy alapélelmiszerekből álló kosárért, mint 2020 tavaszán, vagyis a koronavírus-világjárvány begyűrűzését megelőzően; ha pedig kivesszük a kosárból a szezonális termékeket, akkor a drágulás mértéke eléri a 25 százalékot – derül ki a Wallstreet.ro gazdasági portál által készített elemzésből, amelynek készítői a Versenytanács által szolgáltatott adatokat vették górcső alá. A legnagyobb mértékben egyértelműen a napraforgóolaj drágult.
2022. október 06., 12:252022. október 06., 12:25
Mint az elemzés is rámutat, miközben 2020 márciusában alig 5,68 lejért vásárolhattunk egy liter napraforgóolajat, idén augusztusban már átlagosan 11,25 lejt kellett fizetnünk ezért a mennyiségért, ami
Az árrobbanás oka: miután Oroszország lerohanta Ukrajnát, gyakorlatilag csaknem felére zsugorodott az étolajkínálat a világon. Ugyanakkor 2022 áprilisában Indonézia – az ellátási gondokra és az árak emelkedésére hivatkozva – betiltotta az étolaj exportját.
Az elemzők aláhúzzák: a kenyér árának növekedése túlzónak tűnhet olyan körülmények között, hogy idén jó gabonatermés volt Romániában, a termelők azonban az üzemanyagok, illetve a műtrágya drágulásával érvelnek.
Októbertől tovább drágulhat a kenyér Romániában az ágazatban érdekelt vállalkozók szerint, pedig nálunk volt uniós összevetésben az egyik legnagyobb áremelkedés az elmúlt egy év során.
A hús ára is számottevően nőtt a vizsgált időszakban. Például
Árcsökkenést a burgonya, a narancs és az alma árában értek tetten az elemzők, akik azonban megjegyzik, hogy szezonális árukról van szó, az összehasonlítás pedig a 2020 márciusában regisztrált árakat a 2022 augusztusában gyakorolt árszinttel veti össze.
A júliusi 14,96 százalékról augusztusban 15,32 százalékra nőt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!