Marad a régiben. Egyelőre nem hoz magasabb összegű számlát a postás a szabályozott piaci ügyfeleknek
Kioltja a villanyáram és a földgáz árának szabályozása, illetve befagyasztása a lakossági árak emelését Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese szerint.
2019. február 25., 19:432019. február 25., 19:43
2019. február 25., 20:132019. február 25., 20:13
A román hírportálok riogatása ellenére valószínűleg mégsem drágul márciustól a lakossági földgáz ára – jelentette ki hétfőn a Krónika megkeresésre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese. A portálok azzal összefüggésben vetítették előre a lakossági földgáz árának emelkedését, hogy a 2018/114-es számú, adóügyi módosításokat tartalmazó sürgősségi kormányrendelet az üzleti forgalom 2 százalékának megfelelő adót vet ki a szolgáltatóra, szállítókra, a cégek pedig a lakosságra fogják hárítani megnövekedett költségeiket. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy ez csupán az ipari fogyasztók esetében jár azonnali drágulással, a lakossági fogyasztók esetében a kormányrendeletben előírt adóemelést kioltja az árszabályozás és befagyasztás.
Nagy-Bege Zoltán lapunk megkeresésére elmondta,
„Olyan árat szabunk meg, amelyen a termelők a forgalmazóknak adják az energiát, hogy gyakorlatilag a végső díjszabás csak elenyésző mértékben módosulhat. A lakossági fogyasztók esetében ugyanazok az árak maradnak érvényben, melyeket tavaly júliustól jóváhagyott a hatóság” – részletezte az illetékes. Hozzátette, a földgáz esetében még nem hagytak jóvá minden szabályzatot, ezen még dolgoznak, majd közvitára bocsátják, ám várhatóan ez esetben sem növekedik a végső ár. „A 2018/114-es sürgősségi kormányrendelet által előírt 2 százalékos adó kivetését gyakorlatilag kioltja az, hogy szabályozott árak vannak, a földgáz esetében pedig három évre befagyasztották az árakat” – részletezte az igazgatóhelyettes.
A szakember felhívta ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy a lakossági villamosenergia-fogyasztók mintegy 20 százalékának szabadpiaci szerződése van, nekik viszont érdemes követniük, összehasonlítaniuk a hatóság által leszabályozott árakat a szolgáltatójuk díjszabásával, ez alapján ugyanis
Március 1-től joguk van visszatérni, ezt kérelmezniük kell. Akiknek szabályozott szerződésük van, a forgalmazójuk március 1-től automatikusan módosítja az árakat, ha ez szükséges.
Nagy-Bege Zoltán kifejtette, a hétfőn elfogadott tervezet szerint a végső forgalmazók esetében csak az árrésre vetik ki a 2 százalékos adót, mert az elosztói, a szállítási ár már tartalmazza a 2 százalékos adót, hiszen a termelő, az elosztó és a szállító esetében a teljes forgalomra kiróják. „Így tudtuk elérni, hogy a 114-es sürgősségi kormányrendeletben előírt 2 százalékos adó ne legyen többszörösen kiróva, csak egyszer legyen benne az árban” – részletezte a szakember.
A hétfői ülésen ugyanakkor az elosztói díjakat is megemelték ezzel a két százalékkal. A villamos energia árának módosítása március 1-től, míg a földgáz árának módosítása április 1-től lép érvénybe. Mint ismeretes, a villamos energia árszabályozása csak a lakossági fogyasztókra érvényes, a földgáz esetében viszont a lakossági és az ipari fogyasztókra is érvényes azzal a különbséggel, hogy míg a lakosságnak joga van kizárólag belső termelésből származó földgázt fogyasztani, az ipari fogyasztók importra szorulnak, mert a belső termelés nem fedezi a teljes fogyasztást. A belső termeléstől származó gázt viszont az ipari fogyasztók is a leszabályozott áron kapják.
Halasztást kér az RMDSZ
Az RMDSZ nem ért egyet a kormány 114-es számú sürgősségi rendeletével, amely alapos hatástanulmány nélkül alapjaiban befolyásolná és változtatná meg a fiskális és gazdasági rendszerre vonatkozó törvényeket Romániában. A szövetség álláspontját Benedek Zakariás, az RMDSZ parlamenti képviselője fogalmazta meg hétfőn a képviselőházban, a pénzügyminiszter meghallgatásán. „Azt kérjük a kormánytól és a kormánykoalíciótól, hogy módosítsa a sürgősségi kormányrendelet, és csak 2020-tól léptesse gyakorlatba azt” – szögezte le a honatya.
Dăncilă a 114-es rendeletről egyeztet
Viorica Dăncilă kormányfő hétfőn bejelentette: a héten egyeztet a minisztériumokkal az adóügyi módosításokat kivető 114-es sürgősségi kormányrendeletről, hogy tisztán lásson a témában. „Megmondtam, hogy rugalmasságról fogok tanúbizonyságot tenni, de ezeknek az innen-onnan kért módosításoknak a realitáson kell alapulniuk, nem lehetnek populista, egyik vagy másik intézmény érdekeit szolgáló intézkedések” – szögezte le a miniszterelnök.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!