2010. szeptember 20., 09:382010. szeptember 20., 09:38
Újabb lakója lehet az alakulóban lévő nagyváradi Eurobusiness ipari parknak, ha aláírják a szerződést az amerikai Plexus Corp vállalattal. A városvezetők, illetve a park igazgatója, Delia Ungur (képünkön) az elmúlt hét végén tárgyalt a tengerentúli cég képviselőivel.
A Plexus Corp különféle precíziós műszereket gyárt, wirelessrendszereket és egyéb telekommunikációs eszközöket, orvosi felszereléseket, illetve haditechnikai termékeket. Az amerikai vállalat jelezte, kilenc-hektárnyi területet haszonbérbe venne a bihari megyeszékhely határában fekvő ipartelepen, közvetlenül a koreai Shin Heung Electronics már majdnem teljesen felépült gyárcsarnokának szomszédságában.
A szerződés megkötése után a Plexus el is készíti a tervezett gyárcsarnok és a hozzá tartozó irodaépület projektjét. Becsléseik szerint az építkezés első fázisa jövő év utolsó harmadára be is fejeződne, a beruházás pedig 2012 elejére nyerné el végleges formáját.
A vállalatnak mostanáig nem volt gyára Kelet-Európában, csak az Egyesült Államokban, Kínában, illetve Írországban képviseltette magát. Mint ismeretes, Nagyvárad ipari parkjának parcelláit koncessziós szerződés alapján kaphatják meg a befektetők, így a Plexus is 25 évre veheti birtokba a két parcellát.
A teljes időszakra négyzetméterenként nyolc eurót kell fizetnie a cégnek, később pedig évente 0,32 euró járulékot, illetve 0,5 euró kezelési díjat négyzetméterenként. A működéshez szükséges feltételeket a város biztosítja. A lassanként benépesülő ipari parkban a Plexus a tizenhetedik befektető.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.