Államivagyon-kiárusítás Görögországban

A görög adósságválság feneketlen hordónak tűnik. A csapdából való kiszabadulás érdekében a görög kormány rákényszerül az állami vállalatok és ingatlanok egy részének értékesítésére. Vevőt keresnek a régi athéni repülőtérre, a Hellinikonra, amelyet 2004-ben bezártak. Az új athéni repülőtér, az Eleftheriosz Venizelosz 55 százalékos tulajdonrésze sem maradna a görög állam kezében, mint ahogy az OTE telefontársaság 10 százalékát is eladják a Deutsche Telekomnak.

Krónika

2011. június 23., 09:062011. június 23., 09:06

Bizalmat szavazott a görög parlament a kormánynak, így a kabinet meghozhatja azt a rendkívül kemény megszorító intézkedéscsomagot, amely előfeltétele annak, hogy megkapja az országot sújtó mély gazdasági válság leküzdéséhez szükséges külföldi hitelcsomag 12 milliárd eurós újabb részletét. A képviselők tegnap  hajnalban voksoltak a kabinet támogatásáról. Mint arról beszámoltunk, Jeórjiosz Papandreu pénteken alakította át kormányát, és arra kérte a parlamentet, hogy támogassa a kabinetet, amely fájdalmas gazdasági reformokkal törekszik a válság leküzdésére. Papandreu úgy fogalmazott, hogy nincs még vége a görög adósságok problémájának, és Görögország válaszút előtt áll. Az országnak most arra kell koncentrálnia, hogy az európai uniós partnerekkel együttműködve elkerülje „a hirtelen halált”, azaz az államcsődöt – hangoztatta a miniszterelnök. A kormányfő felszólította honfitársait, álljanak ki a rendkívül népszerűtlen megszorító intézkedési csomag mellett, hogy elkerülhessék a csődöt. Hozzáfűzte, hogy a nemzeti megosztottság nem segíti elő az ország túlélését. Kifejtette, hogy az ország pénztartalékai hamarosan kimerülnének a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió újabb kölcsönfolyósítása nélkül, és a problémákat nem lehetne megoldani a nemzetközi segítség visszautasításával.

A szakértők eközben már arról beszélnek, hogy az adósságcsapdából való kiszabadulás érdekében a görög kormány rákényszerül az állami vállalatok és ingatlanok egy részének értékesítésére. Reményei szerint ebből a forrásból mintegy 50 milliárd euró folyhat be 2015-ig az államkasszába. Szakértők a görög állami vagyon értékét 300 milliárd euróra becsülik.

Mint a szakemberek megfogalmazták, a görög adósságválság feneketlen hordónak tűnik: az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapott pénzügyi mentőövek gyakorlatilag az utolsó centig a korábban fölvett (állampapírokkal finanszírozott) kölcsönök és kamataik törlesztésére mennek el. Idén 27,6 milliárd eurót kell Athénnak visszafizetnie, jövőre 33,7 milliárd euró esedékes. 2013-ban 30,7 milliárd, rá egy évre 31,8 milliárd, majd 2015-ben 74,1 milliárd euró lesz a tőketörlesztés és a kamatok összege. Ez összesen 198 milliárd eurót jelent, ami azonban csak 58 százaléka a teljes görög államadósságnak – állítják például a  német Der Spiegel elemzői.

A válság terheinek nagy részét az állampolgároknak kell viselniük. Kevesebb állami juttatásban részesülnek, miközben magasabb adókat fizetnek, fizetésüket befagyasztotta, a nyugdíjakat megkurtította a kormány. A magánszférában foglalkoztatottakra is rájár a rúd: körükben a munkanélküliség aránya másfél év leforgása alatt 11,5-ről 16,2 százalékra szökött fel. A 34 évnél fiatalabb munkavállalók több mint 40 százalékának nincs állása.

Szakértők ugyanakkor attól tartanak, hogy Athén most gyors ütemben akarja dobra verni az állami ingatlanokat és vállalatokat, amelyek így a valós értéküknél alacsonyabb áron cserélhetnek gazdát. Az eladásra szántak között van az egyébként nyereségesen működő állami villamosművek (DEI) 17 százalékos tulajdonrésze – a szakszervezet azonban máris azzal fenyegetőzik, hogy privatizáció esetén sztrájkokkal fogja sötétbe borítani az egész országot. Vevőt keresnek a régi athéni repülőtérre, a Hellinikonra, amelyet 2004-ben bezártak. Területe az athéni tengerpart egyik legszebb szakaszára esik, 16 kilométerre a főváros központjától. Az új athéni repülőtér, az Eleftheriosz Venizelosz 55 százalékos tulajdonrésze sem maradna a görög állam kezében, mint ahogy az OTE telefontársaság 10 százalékát is eladják a Deutsche Telekomnak, amely már vételi ajánlatot tett.

De az olyan állami társaságok is magánkézbe kerülhetnek a jövőben, mint az állami sportfogadási és szerencsejáték-társaság, a mezőgazdasági bank (ATE), az állami vasúttársaság (Trainose), Thesszaloniki város gáz- és vízszolgáltató társasága, valamint számos, az Égei-tengeren fekvő sziget repülőtere, valamint a thesszaloniki és a pireuszi kikötő egy része. Eladás vár mintegy 75 ezer ingatlanra, illetve néhány tengeri sziklaszirtre és apró szigetre. Emellett a kormány eladná az északi országrészben, Xanthi város közelében található nyolcmillió négyzetméteres telket, amelyen egykor az Amerika Hangja rádióállomás működött, valamint a Kréta szigetén lévő egykori amerikai támaszpontot (750 ezer négyzetméter).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Eurómilliók úszhatnak el: Brüsszel szerint nem módosítható a helyreállítási tervek határideje

Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.

Eurómilliók úszhatnak el: Brüsszel szerint nem módosítható a helyreállítási tervek határideje
2025. május 21., szerda

„Adóemelés nélkül nehezen kezelhető a helyzet”. A jegybank igazgatótanácsának magyar tagja a választások utáni kilátásokról

A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.

„Adóemelés nélkül nehezen kezelhető a helyzet”. A jegybank igazgatótanácsának magyar tagja a választások utáni kilátásokról
2025. május 21., szerda

Felszámolnak Kolozsváron egy, a 19. század végén alapított gyárat

Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.

Felszámolnak Kolozsváron egy, a 19. század végén alapított gyárat
2025. május 21., szerda

Nicușor Dan: van pénz a nyugdíjakra és a bérekre

Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.

Nicușor Dan: van pénz a nyugdíjakra és a bérekre
2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint