2009. július 27., 10:562009. július 27., 10:56
Az AIG-nek tavaly szeptemberben dobott pénzügyi mentőövet, 85 milliárd dollár értékben az amerikai kormányzat, nem sokkal azután, hogy csődbe ment a Lehman Brothers befektetési bank, kirobbantva a mai napig is tartó világgazdasági válságot. Az első tőkeinjekciót továbbiak követték, aminek következtében az AIG szinte teljes egészében állami tulajdonba került.
Az AIG megmentése szükségszerű volt, ellenkező esetben ugyanis öszszeomolhatott volna az egész nemzetközi pénzügyi rendszer, állítják gazdasági elemzők. Ennek oka az, hogy az 1919-ben Sanghajban, Kínában alakult biztosító által a világ különböző részein kiépített vállalatkonglomerátumok hatalmas volumenű, szinte átláthatatlanul bonyolult üzleti ügyekbe bonyolódtak. Az AIG háttérbiztosítóként vett részt olyan értékpapírok garantálásában, melyekkel bankok, biztosítók és más pénzügyi szervezetek tőzsdén kívüli, szabályozatlan piacon kereskednek. Ezen CDS-k és CDO-k elnevezésű értékpapírok fedezetét jelentős mértékben amerikai jelzáloghitelek biztosították. Az AIG 562 milliárd dollár értékben nyújtott ilyen jellegű háttérgaranciákat.
A társaság problémái 2006-ban kezdődtek, azt követően, hogy az Egyesült Államokban egyre több ilyen hitel dőlt be s az AIG-nek hitelgarantálóként, egyre többször kellett helyt állnia a nem fizető adósok helyett. A gondokat tetőzte, hogy a cég hitele egyre inkább megingott, elveszítette kitűnő hitelbesorolását, ami miatt maga is egyre drágábban jutott forrásokhoz.
Azzal, hogy lényegében államosította az AIG -t, az amerikai kormány közvetve egy sor más pénzintézetnek is segítséget nyújtott. A 85 milliárd dolláros első tőkeinjekcióból az AIG 62 milliárdot azonnal átutalt partnereinek, melyeknek háttérbiztosítója volt: 12,9 milliárd dollárt az amerikai Goldman Sachs kapott, 11,9 milliárdot a francia Societe Generale, 11,8 milliárdot pedig a német Deutsche Bank.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.