2011. augusztus 15., 16:202011. augusztus 15., 16:20
Állami támogatást kapnak a kínai üzletemberek, ha jelentős összeget fektetnek be Romániában és sok munkahelyet teremtenek – ígérte Emil Boc kormányfő a Pekingben hétfőn megrendezett kínai-román gazdasági fórumon. Hozzátette: a jogszabályok lehetővé teszik az ilyen kedvezményeket és ezeket elfogadja az EU is.
„Románia különböző állami támogatási formákat kínál azoknak a cégeknek, amelyek munkahelyeket teremtenek és ennek a támogatásnak a mértéke nagy mértékben függ a beruházás nagyságától és a létrehozott munkahelyek számától” – fejtette ki Boc a fórumon tartott beszédében.
Romániában még olcsó a munkaerő, és Kína számára kaput jelenthet Európa felé – szögezte le a miniszterelnök. Emil Boc ismertette a romániai gazdaság alakulását, kitért a bukaresti vezetés megszorító intézkedéseire, és beszélt a költségvetési hiány és a közadósság ellenőrzés alatt tartásáról, valamint az egységes adókulcs megtartásáról is.
Ion Ariton gazdasági miniszter azokról a lehetőségekről beszélt, amelyeket Románia EU-tagságának köszönhetően kínálhat a kínai befektetők számára a termelésfejlesztés megkönnyítésével, és ezáltal a termékek vámmentes kiviteléhez a közel 500 milliós fogyasztót számláló piacra, valamint az EU-val kötött szabadkereskedelmi megállapodások vonzáskörébe tartozó piacokra.
Anca Boagiu szállításügyi miniszter arról beszélt a kínai befektetőknek, hogy Romániában az infrastruktúra fokozott fejlesztést igényel, és létezik a magánbefektetést lehetővé tevő tervezet-csomag, elsősorban a fővárost kikerülő utak és a Duna-Bukarest-csatornát illetően.
2011. május 31-én Románia és Kína kereskedelmi kapcsolatainak értéke meghaladta a 1,5 milliárd dollárt, ebből Románia Kínába irányuló exportja mintegy 209 millió dollárt tett ki, Kína pedig 1,3 milliárd értékben exportált Romániába.
Az Emil Boc miniszterelnök vezette román delegáció egy hetes látogatáson tartózkodik Kínában. A kormányfő találkozik a kínai államfővel és miniszterelnökkel is.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!