Megszorítások éve. Ilie Bolojan szerint fizetésképtelenséghez is vezethet a jelenlegi gazdasági helyzet
Fotó: Pixabay
Románia a fizetésképtelenség zónájába kerülhet, ha nem hoz intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, a szenátus elnöke a B1 Tv kedd esti műsorában, megkongatva a vészharangot a költségvetési kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének szükségessége miatt.
2025. január 29., 10:552025. január 29., 10:55
2025. január 29., 16:402025. január 29., 16:40
„Vannak olyan területei az államnak, amelyek az elmúlt években gyakorlatilag kicsúsztak a kezünkből. Mindenféle hatóság, mindenféle intézmény” – idézte Ilie Bolojan televíziós nyilatkozatát a News.ro hírügynökség. A korábban Nagyvárad polgármestereként, majd a Bihar Megyei Tanács elnökeként ismertté vált liberális politikus szerint
miután Romániában „a törvényhozás minősége hosszú évek óta kívánnivalót hagy maga után”, a törvények „értelmezhetőek”, vagy adott esetben „ütköznek”. „Ha nem vigyázol arra, hogy mit teszel, a kár nagyobb, mint a nyereség, és ez egy olyan művelet, amelyet hónapról hónapra, napról napra valóban el kell végezni” – fejtegette Bolojan.
„Való igaz, hogy egy része beruházásokra ment el, és a helyi infrastruktúrába, az országos utak, gyorsforgalmi utak, autópályák hálózatába történő beruházások növekedése olyan valóság, amelyet nem lehet vitatni. De ennek a hitelfelvételnek egy jó része az államapparátusba vagy fogyasztásra ment, és ez így nem mehet tovább, mert a magas kiadások és a bevételek közötti szakadékot hitelfelvételből vagy inflációból kell fedezni. Mindkettő olyan jelenség, amely nagyon megnehezíti a jövőnket” – ecsetelte a bukaresti felsőház elnöke.
és kormányaink tagjainak, bárkik is legyenek azok, nem lesz mozgástere, és lényegében a fizetésképtelenség zónájába kerülünk, ha nem teszünk valamit. (...) Csökkentenünk kell a működési költségeinket, európai uniós pénzt kell vonzanunk, hogy olyan beruházásaink legyenek, amelyek növekedést generálnak, hogy gazdasági növekedésünk legyen, és növelnünk kell a bevételeinket. De nem az adók emelésével, hanem a létező bevételeink behajtásával” – szögezte le Ilie Bolojan.
Csökkennek a személyi kiadások az állami apparátusban, egyszeri anyagi juttatást kaphatnak a kisnyugdíjasok, ugyanakkor emelkedhet az ingatlanadó – többek között ezek az intézkedések kerültek terítékre a kormánykoalícióban.
Mint ismeretes, Tánczos Barna pénzügyminiszter kedden este bejelentette, az állam karcsúsítása és jelentős beruházások szerepelnek a 2025-ös költségvetés tervezetében, amelyet várhatóan pénteken fogad el a kormány. Majd a tervezett menetrend szerint jövő héten a parlament két háza is rábólint, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdesse, megjelenjen a Hivatalos Közlönyben, és hatályba léphessen.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
szóljon hozzá!