Késéssel, korlátozásokkal, de átadták idén a Nagyenyed és Gyulafehérvár közti sztrádaszakaszt is
Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Ritka gyenge év volt a 2021-es az autópálya-átadások szempontjából Romániában, alig 33,5 kilométernyi sztrádát vehettek birtokba a sofőrök, és gyorsforgalmi utakból is mindössze 18,7 kilométer készült el.
2021. december 29., 11:162021. december 29., 11:16
2018 óta minden évben több autópályát adtak át a forgalomnak, mint idén. Tény viszont, hogy ennél a 33,5 kilométernél több átadására nem is nagyon mutatkozott esély,
A Hotnews.ro hírportál által készített összesítés szerint összesen két sztrádaszakaszon volt idén tényleges vagy jelképes szalagvágás, az észak-erdélyi autópálya (A3) Nyárádtő és Marosvásárhely közötti 4,5 kilométeres szakaszát, illetve a Szászsebes–Torda közötti A10-es sztrádából pedig 29 kilométert sikerült átadni a forgalomnak.
A gyorsforgalmi utak terén még gyengébb az idei év mérlege.
A megszokottól eltérően, ünnepélyes szalagvágás nélkül, ötéves késéssel megnyílt a Torda–Szászsebes A10-es autópálya utolsó, 24 kilométeres szakasza.
A Hotnews újságírója kiemeli viszont, hogy ha átadás szempontjából nem is brillírozott Románia 2021-ben, összességében elmondható, hogy a sztrádaépítések viszonylag jó ütemben, nagyobb problémáktól mentesen zajlottak több fronton is, összesen mintegy 180 kilométernyi autópályán rajtoltak el idén a munkálatok.
Erdélyben az A1-es, vagyis a dél-erdélyi autópálya Nagyszeben és Bojca közötti 13 kilométeres szakaszának megnyitására mutatkozik esély, ahol idén sikerült végezni a munkálatok 56 százalékával, és átadhatják teljes hosszában Szatmárnémeti 16 kilométeres körgyűrűjét, ahol a munkálatok 82 százalékával végeztek már.
Nagyszabású fejlesztéseket ígér a nagykoalíció kiszivárgott kormányprogramja: utak, kórházak, bölcsődék, sportlétesítmények épülnek, folytatódik a vasút korszerűsítése.
A hivatalos statisztikák szerint jelen pillanatban 941,5 kilométer autópálya szeli át Romániát. Ebből 2020-ban 60,6 kilométert, 2019-ben 42 kilométert, 2018-ban 55,4 kilométert, 2017-ben 15 kilométert, 2016-ban pedig 22,1 kilométert adtak át a forgalomnak.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!