Célkeresztben az infrastrukturális beruházások. Az autópálya-építések terén is előrelépést ígér a kormányprogram
Fotó: Facebook/Cătălin Drulă/CNAIR
Nagyszabású fejlesztéseket ígér a nagykoalíció kiszivárgott kormányprogramja: utak, kórházak, bölcsődék, sportlétesítmények épülnek, folytatódik a vasút korszerűsítése. Maga a program amúgy nagy vonalakban megegyezik a PNL–USR–RMDSZ-kabinet terveivel, alig néhány ponton találunk módosításokat.
2021. november 24., 13:062021. november 24., 13:06
A sajtó birtokába jutott kormányprogram számos beruházást, fejlesztést ígér a közúti infrastruktúra terén. A PSD–PNL–RMDSZ-koalíció célként tűzte ki egyebek mellett, hogy
A víz- és csatornahálózat bővítését a többéves, 2021–2028 között zajló Anghel Saligny-program keretében látják megvalósítónak, amelynek költségvetése 50 milliárd lej.
A foglalkoztatást és a családokat egyaránt támogató intézkedéseket tartalmaz a parlamenti bizalmi szavazásra váró Ciucă-kabinet kiszivárgott kormányprogramja. Változások várhatóak a nyugdíjrendszerben is.
Ami a közúti infrastruktúrát illeti, hosszú távon azt szeretnék elérni, hogy Románia bármely pontjáról elindulva legtöbb egy órán belül rá lehessen csatlakozni egy autópályára vagy gyorsforgalmi útra.
Az autópálya-építések terén a kormányprogramban a közlekedésügyi minisztérium vállalja a folyamatban levő beruházások folytatását és befejezését.
„Érett és kellőképpen megalapozott” dokumentációkat ígérnek továbbá a beruházás útvonaláról és a befektetés értékéről olyan, Erdélyt is érintő autópályák kapcsán, mint a Marosvásárhely–Ungheni-, a Brassó–Bákó-, a Temesvár–Temesmóra- vagy a Marosvásárhely–Brassó-autópályák, sztrádaszakaszok.
Tervezik továbbá a Ploiești–Brassó-autópálya tervezésének a lezárását, és a versenytárgyalás kiírását.
Fontos eleme az infrastrukturális terveknek ugyanakkor az ország reptereinek a „bekötése” a vasúti hálózatba – ez egyébként az USR és a PNL programjában is szerepelt.
A mindenkori kormányok által elhanyagolt vasúti fejlesztésekre is vannak ígéretek
Fotó: Haáz Vince
Nagyszabású vasútfejlesztési tervek is vannak ugyanakkor – ezek is nagyjából megegyeznek az előző kormány terveivel. Általánosságban véve a teljes hálózatot érintő beruházásokról, új szerelvények vásárlásáról, az elektromosvezeték-hálózat bővítéséről, a Román Vasúttársaság személyszállító ágazatának (CFR Călători) digitalizációjáról esik szó.
Fontos módosítás viszont az előző kormányprogramhoz képest, hogy immár nem 1001 kilométeren, hanem 2163 kilométeren tervezik gyakorlatba ültetni a sebességnövelést célzó QuickWins programokat.
Az oktatási és egészségügyi infrastruktúra fejlesztése is fontos szerepet kap a kormányprogramban.
Óvodák, bölcsődék, iskolák is épülnek, illetve újulnak meg
Fotó: Veres Nándor
A dokumentum szerint a nagykoalíció 500 bölcsőde, óvoda és iskola építését vagy felújítását vette tervbe. Tizenöt campust is kialakítanának, amelyekben iskolák, kollégiumok, sportpályák, műhelyek, laborok és étkezdék kapnának helyet. A listán szerepel még 20 egyetemi kollégium, 5 egyetemi központ, 20 diáktábor és 20 kiválósági központ is.
A sport is a PSD–PNL–RMDSZ-kabinet célkeresztjében van: 5, egyenként 2000–16 000 férőhelyes sportcsarnok, 8 olimpiai medence, 5, versenyek szervezésére is alkalmas műjégpálya, 7 sportkomplexum, 150 sportpálya, 30 tanmedence, 100 tanműjégpálya, 120 sporttelep, illetve 5 olyan sportközpont is szerepel a listán, amely lehetőséget teremt a profi sportolóknak az olimpiára való felkészülésre. Utóbbiakhoz tartoznának edzőtermek, iskola, kollégium, edzőiskola és orvosi központ is.
Az Országos Lakásügynökség (ANL) által lebonyolított lakásépítések terén újdonság, hogy a Tanító Háza, az Orvos Háza név alatt vidéki lakásépítési program indul, amelyek célja a szakemberek odacsábítása.
Lesz pénz a jövő évi költségvetésben nyugdíjakra, pótlékokra, illetve a minimálbér emelésére is, és 2022-ben nem vezetnek be más adókat és illetékeket – jelentette ki Kelemen Hunor ügyvivő kormányfő-helyettes, az RMDSZ elnöke.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!