Fotó: Boda L. Gergely
Ami befolyik, az rögtön kifolyik – a romániai háztartások átlagos bevételeinek 85,6 százaléka elmegy a folyó kiadásokra. A lakóhely ugyanakkor nagyban befolyásolja a bevételeket.
2017. január 11., 14:032017. január 11., 14:03
2017. január 11., 14:182017. január 11., 14:18
Továbbra is az jellemző a lakosság költségvetésére, hogy ami befolyik, az rögtön kifolyik: az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatok szerint a háztartások bevételének 85,6 százaléka még abban a hónapban el is megy a folyó kiadásokra, beruházásokra, megtakarításokra alig van esély. A 2016-os év harmadik negyedét górcső alá véve kiderül, hogy a háztartások átlagos bevételei 2972 lejt tettek ki, ami egy főre 1125 lejt jelent. A kiadások 2543 lejre, fejenként 962 lejre rúgtak.
Egy háztartás pénzbeni bevételei átlagosan havi 2708 lejt (1025 lej/fő) tettek ki, természetben pedig további 264 lejjel (100 lej/fő) gyarapodott a család vagyona. A fizetések és más hasonló jövedelmek jelentették a legfőbb bevételi forrást, összesen 60 százalékot tettek ki. Eközben szociális juttatásból 21,8 százalék, mezőgazdaságból 3,8 százalék, nem mezőgazdasági jellegű egyéni tevékenységből 2,8 százalék, vagyontárgyak eladásából pedig 0,9 százalék származott. A bevételekben fontos, 8,9 százalékos tételt jelentenek a természetbeni bevételek is, itt elsősorban (7,6 százalék) a saját termelésű mezőgazdasági termékek ellenértékéről beszélünk. A lakóhely ugyanakkor nagyban befolyásolja a bevételek szintjét, mint ahogy azok összetételét is – jegyzi meg közleményében a statisztikai intézet.
A kiadások nagy része élelmiszerre, nem élelmiszer-jellegű termékekre, szolgáltatásokra, helyi adókra, illetékekre, költségvetési hozzájárulásokra, illetve a haszonállatokkal kapcsolatos kiadásokra megy el. A romániai háztartások 2016 harmadik negyedévében kiadásaik 34,9 százalékát élelmiszerekre és nem alkoholos italokra költötték. Befektetésekre, lakás vásárlására vagy építésére, telkek vásárlására, a termeléshez szükségek gépek és eszközök beszerzésére, részvények vásárlására stb. a háztartások kiadásainak alig 0,5 százaléka ment.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!