2011. január 28., 10:022011. január 28., 10:02
A kormánytól kikerülő változat még nem végleges, az Európai Bizottság és a szakszervezetek részéről érkező javaslatok egy részét is beemelték, de még zajlanak az egyeztetések, tudtuk meg. A törvény várhatóan jövő hónap elején kerül a parlamenti bizottságok napirendjére, az RMDSZ nem támogatja, hogy felelősségvállalással, vagy akár gyorsított eljárással fogadják el, hogy a jogszabályt még a bizottságokban is legyen idő átbeszélni a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel.
A háromszéki politikus elmondta, a munkatörvénykönyv-módosítás legvitatottabb része az országos kollektív munkaszerződés eltörlése, ebben a kérdésben még a minisztériumban is megoszlanak a vélemények. Az Emil Boc miniszterelnök által támogatott változat szerint az országos kollektív munkaszerződést eltörlik, tehát azoknál a vállalatoknál, ahol nincs ágazati védelem, vagy nem tartoznak valamelyik érdekvédelmi szövetséghez, a munkavállaló kénytelen lesz egyénileg tárgyalni a munkáltatói feltételekről. Albert Álmos szerint erre Románia még nincs felkészülve, általános gyakorlat lehet, hogy a kiszolgáltatott alkalmazott kerül szembe a „minden hájjal megkent” munkaadóval. „Kialakulhat az a helyzet, hogy mindenkit minimálbérrel alkalmaznak, a pluszjuttatásokat feketén fizetik, és ezzel az országos költségvetés is veszíteni fog” – magyarázta a szenátor.
A másik vitatott pont szerinte a próbamunkaidő, ez esetben arra a konszenzusra jutottak, hogy egy év alatt háromszor lehet próbaidőst alkalmazni. Ha nincs valamilyen korlátozás, a munkáltató folyamatosan cserélgeti a próbaidősöket, fogalmazta meg Albert. A korlátolt időtartamú alkalmazás esetében nem egyezett a szakszervezetek és az RMDSZ véleménye, az érdekvédelmi szervezetek a jelenlegi legtöbb kétéves szerződések megtartását támogatták. Albert Álmos elmondta, a tapasztalat szerint vannak olyan projektek, beruházások, amelyek kivitelezése nem fér bele a két évbe, ezért a hároméves korlátolt időtartamú alkalmazást javasolják, ami egyetlen alkalommal további két évre meghosszabbítható, utána az alkalmazott felmondási határidő nélkül elbocsátható.
A munkaügyi minisztérium valószínű ezt a 3+2 éves megoldást fogadja el. Arról, hogy az alkalmazott kényszeríthető-e arra, hogy egy időben vegyen ki tíz nap pihenőszabadságot, illetve a kollektív elbocsátások szabályozásáról még folynak az egyeztetések. Albert Álmos elmondta, az RMDSZ újra előveszi a tavaly ősszel már bemutatott gazdaságélénkítő javaslat csomagját, amiből eddig a kormány még semmit nem fogadott el. Ezek között van az egyenlő mérce alkalmazása, ami az ellen próbál tenni, hogy a jelenlegi gyakorlat szerint ha a vállalkozó 60 napnál hosszabb ideje tartozik az államnak, 15 százalékos büntetőkamatot kénytelen fizetni, viszont ezt fordított esetben nem alkalmazzák. „Fontos lenne, hogy a cégek állami adósságait kompenzálni lehessen, ha az államnak is vannak a cég felé tartozásai. A befektetett profitadó csökkentése látszólag veszteséget jelent, de a fejlesztés munkaerő alkalmazásával járhat, ami viszont újabb jövedelmet hozhat az államkasszának” – összegzett Albert Álmos.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.