Fotó: Pixabay.com
Akut munkaerőhiány jellemzi a létesítménygazdálkodási ipart Romániában, de Magyarországon, sőt, egész Közép-Európában ezzel a gonddal küszködik a teljes ágazat – hangzott el szerdán a kolozsvári magyar–román létesítménygazdálkodási üzletember-találkozón és fórumon, amit a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. kolozsvári irodája szervezett.
2017. szeptember 28., 09:472017. szeptember 28., 09:47
2017. szeptember 28., 09:512017. szeptember 28., 09:51
A rendezvény célja az volt, hogy együttműködések, üzleti kapcsolatok alakuljanak ki a magyarországi és romániai létesítménygazdálkodó vállalatok és az őket képviselő üzletemberek között, ugyanis úgy látják, akadnak kiaknázatlan lehetőségek az ágazatban – magyarázta a Krónika kérdésére Vass Attila, az MNKH Kolozsvári Regionális Iroda vezetője.
Az iparágról egyébként azt érdemes tudni, hogy a létesítménygazdálkodás fogalma is nagy változáson ment át, jelenleg egy meglehetősen bonyolult szolgáltatási rendszert jelent.
Sőt ezek a cégek, ha kell, kertészkednek is, azaz a kerteket is karbantartják. Mint az eseményen kiderült, a nagyipari cégek ma már külső cégekkel végeztetik el ezeket a karbantartási munkálatokat, mert így magasabb színvonalú szolgáltatáshoz jutnak: egyrészt tisztábbak lesznek az irodák, csarnokok, gépparkok, másrészt költséghatékonyabb megoldás is a számukra.
„Tehát nemcsak takarítanak, hanem bizony informatikusokat is foglalkoztatnak ezek a vállalatok, sok esetben egyetemi képzettségre van szüksége a munkavállalónak, a bukaresti műszaki egyetemen az iparágat kiszolgáló szak is indul” – avatott be a létesítménygazdálkodás alapjaiba Vass Attila.
Kérdésünkre elmondta:
A konferencián erről egyébként Papp György, a Medline Kft. vezérigazgatója értekezett. Kifejtette: olyan súlyossá vált a munkaerőhiány, hogy komolyan veszélyezteti a cégek fejlődését, nemcsak a kis- és közepes vállalkozásokét, hanem a nagy multinacionális cégekét is. Mint részletezte:
A szír és török bevándorlók pedig elkerülik Romániát. Megjegyezte: arról lehet vitatkozni, hogy akkor ez most jó, vagy rossz.
A cégvezető ugyanakkor elmondta: augusztusban a román kormány három olyan törvénymódosítást is jóváhagyott, amely hátrányosan érinti az ágazat képviselőit. Az egyik ilyen intézkedés, hogy a részmunkaidőben foglalkoztatottak bérét is a teljes minimálbér összegének megfelelően adózzák meg.
Ezenkívül azzal is meg kell küzdeniük, hogy tele van a piac feketén, az adózást elkerülve működő cégekkel, akik lenyomják az árakat. Papp György szerint ugyanakkor a közbeszerzésekkel is gond van, mert továbbra is a legolcsóbb ajánlatokat fogadják el. Mint hangsúlyozta, az a baj, hogy az alacsony ár a szolgáltatás minőségére megy, ugyanis az állam úgy kalkulál, hogy az ágazatban dolgozó vállalatok minimálbéren foglalkoztatják az alkalmazottat, ezt azonban a cégek – a munkaerőhiány miatt – nem tudják vállalni.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!