2009. november 17., 10:212009. november 17., 10:21
Az idei karácsonyi ajándékozási stratégiákról készített felmérést az Európai Unió 18 országban, 17 567 személy megkérdezésével a Deloitte gazdasági tanácsadó cég. A felmérés szerint a fogyasztók idén átlagosan 3,8 százalékkal fognak kevesebbet költeni ajándékokra, az otthon elkészített, illetve a vendéglőben elfogyasztott ünnepi ételekre, mint 2007-ben. Tavaly a polgárok jobban meghúzták a nadrágszíjat, 6 százalékkal fogták vissza az ünnepi költségeket.
Érdekes módon Nyugat-Európa jóval takarékoskodóbb, mint a földrész keleti fertálya: 6,3 százalékkal csökkenti ünnepi kiadásait, a keleti rész viszont 0,7 százalékkal növeli azokat. Különösen a válság által legerőteljesebben sújtott nyugati országokban várható szigorú takarékoskodás: Spanyolországban 9,1 százalékkal, Nagy-Britanniában 17,4 százalékkal, Írországban pedig 22,4 százalékkal fognak kevesebbet költeni az ünneplők, mint tavaly.
Az európaiak fejenként átlag 700 eurót, mintegy 2900 lejt fognak kiadni az ünnepek alkalmából.
Nyugaton kevesebb ajándékot adnak majd, de kissé drágábbakat, míg Közép-Kelet-Európában az emberek valamivel több meglepetést vásárolnak szeretteiknek. A megkérdezettek kétharmada készül ünnepi kiadásainak csökkentésére a válság miatt, noha 80 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy nem tart munkahelyének elvesztésétől.
Az emberek 42 százaléka mondta azt, hogy leginkább készpénznek örülne, a második helyen a kívánságok terén az öltözködési cikkek és a cipők állnak – holtversenyben a vásárlási csekkel. A negyedik leginkább óhajtott termék a könyv, amely ugyanakkor vezető helyen áll a vásárlási szándékok tekintetében (36 százalék). Ugyancsak gyakori ajándéknak ígérkeznek a kozmetikumok és parfümök (29 százalék), hajszállal a zenei DVD-k és CD-k előtt (28 százalék). A karácsonyfa alatt a gyerekeket főleg oktató játék, könyv és építőkészlet, a serdülőket pénz várja majd.
Gilles Goldenberg, a tanulmány szerzője szerint idén is a karácsonyi időszak lesz a legfontosabb a kereskedők számára, éves forgalmuk jelentős részét bonyolítják ezekben a hetekben. „A vevővadászat megkezdődött, és az ár fontos fegyver lesz” – mondja a szakember. Goldenberg szerint a bevásárlóközpontok meg fogják találni a számításukat, mivel ebben az időszakban az emberek „sietnek, egyszerre sok mindent akarnak vásárolni”.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.