Agyelszívás felsőfokon: nem csak az eperszedők mennek el

Agyexport. Az orvosok tömegesen hagyják el Romániát, sokan Németországba mennek •  Fotó: Veres Nándor

Agyexport. Az orvosok tömegesen hagyják el Romániát, sokan Németországba mennek

Fotó: Veres Nándor

Nem csoda, hogy komoly munkaerőhiánnyal kell megküzdeniük a romániai munkáltatóknak, amikor a legfrissebb statisztikákból arra derül fény, hogy a 2018-as év folyamán több mint negyedmillió román állampolgár vándorolt ki Romániából. Egy másik statisztika pedig arra világít rá, hogy miközben Romániában jelenleg nagyjából 12 300 000 munkaképes polgár (18–64 év) él, akik közül 1 680 000 személy (13%) soha nem dolgozott. Kiss Tamás szociológusossal tekintettünk be a számsorok mögé.

Bálint Eszter

2019. október 22., 08:322019. október 22., 08:32

Ma már hamis az a kép, ami sokakban él, és ami szerint „epret szedni”, vagyis fizikai munkát végezni távozik külföldre a román állampolgárok nagy része: a Világbank által minap nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a Romániából kivándorlók csaknem 40 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik. A migráció üteme pedig semmilyen jelét nem mutatja annak, hogy lassulásnak indulna, az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint

csak a tavalyi év folyamán több mint negyedmillió román állampolgár vándorolt ki Romániából.

A világbanki elemzés szerint a migráció alapvető okait hosszú távú politikákkal tudnák megoldani a helyi hatóságok valamennyi olyan országban, ahol gondot jelent az elvándorlás intenzitása, ilyenek lehetnek a munkahelyteremtés bátorítására irányuló intézkedések, a felsőoktatásba való beruházások, vagy a nők munkaerőpiaci esélyeinek növelésére irányuló lépések.

Számottevő ugyanakkor azoknak a munkaképes román állampolgároknak az aránya is, akik még soha nem dolgoztak – az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint jelenleg

Romániában nagyjából 12 300 000 munkaképes polgár (18–64 év) él, akik közül 1 680 000 személy (13%) soha nem dolgozott.

Mint az iskolázottság alapján készített lebontásból kiderül, 900 000 személynek, akinek még soha nem volt munkahelye, középfokú végzettsége van. További 700 000 nyolc osztályt végzett, 73 000 pedig egyetemi oklevéllel rendelkezik.

 A népesség összes szegmense érintett

„Romániában gyakorlatilag a népesség összes szegmense érintett a kivándorlásban” – értékelte a legfrissebb statisztikai adatokat a Krónika megkeresésére Kiss Tamás szociológus. Elmondása szerint ugyanakkor a statisztikák értelmezésekor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők nagyobb eséllyel jelennek meg a statisztikákban, mint a kétkezi munkások. Kiss Tamás szerint a világbanki számsorokban szereplő adatot, miszerint az elvándorlók 40 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik, úgy érdemes felfogni, hogy ez a számarány csak a regisztrált kivándorlók körében érvényes adat.

Pakolnak és mennek. Csak tavaly negyedmillió román állampolgár hagyta el az országot •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Pakolnak és mennek. Csak tavaly negyedmillió román állampolgár hagyta el az országot

Fotó: Barabás Ákos

A szociológus ugyanakkor érdeklődésünkre felidézte, hogy

a rendszerváltás óta eltelt évtizedekben a migrációra hullámzás volt jellemző, és egy-egy időszakra más-más trendek jellemzőek.

1990 után például elsősorban a városon élő, magasabban képzett lakosság indult el Nyugat irányába. A 2000-es években már felülreprenzentáltak lettek a kisvárosokból elvándorlók – főként olyan településekről van itt szó, amelyekre a kommunizmus éveiben a monoindusztriális fejlesztés volt jellemző, az ipar viszont 1990 után leépült.  Ezt követően a falvak népe indult útnak egy jobb élet reményében, amikor pedig a 2007-es európai uniós csatlakozást követőn megnyílt az EU munkaerőpiaca a román állampolgárok előtt, és a korábbinál jóval könnyebben lehetett tőlünk nyugatabbra munkát vállalni, nagyon nagy számban távozott a munkaerő.

 A magyaroknál alacsonyabb az elvándorlási kedv

Kérdésünkre, hogy mennyire jellemzőek hasonló trendek Erdélyre, azon belül az olyan tömbmagyar vidékekre, mint a Székelyföld vagy az Érmellék, Kiss Tamás elmondta, konkrét adatok csak a 2011-es népszámlálással bezárólag vannak. A rendelkezésre álló információ tükrében viszont elmondható, hogy

2000–2002-ig arányaiban szemlélve a migrációt, felülreprezentáltak voltak a magyarok. Ők jórészt Magyarországra távoztak,

az anyaország vonzereje viszont egy adott ponton csökkenni kezdett, és ettől kezdődően a románság mindig felülreprezentált az elvándorlási statisztikákban. A szociológus ugyanakkor kiemelte, láthatjuk azt is, hogy most sincsenek úgy kiürülve az érmelléki vagy a székelyföldi települések, mint amilyen mértékű elvándorlást láthatunk például a moldvai vagy éppen Beszterce-Naszód megyei vidékeken.

Kiss Tamás elmondása szerint ugyanakkor az elmúlt években újra nőtt a nyugat-európai országok vonzása, a legnépszerűbb Németország, de ott inkább cirkuláris migrációt tapasztalnak a szakemberek, vagyis hogy nem végleges az elvándorlás, hanem az emberek elmennek, dolgoznak, a félretett pénzzel pedig hazatérnek.

Idézet
Számszerű adat nincs, de valószínűleg a magyarok körében továbbra is alacsonyabb az elvándorlók köre, mint a románok esetében”

– válaszolta kérdésünkre a szakértő.

Ami a felsőfokú végzettséggel rendelkezőket illeti, Kiss Tamás is megerősítette, hogy egyértelműen felülreprezentáltak az orvosok, akik tömegével hagyják el Romániát, majd az olyan szakmák következnek, amelyek kevésbé kultúra- vagy nyelvfüggőek, tehát a tanárok és más humán szakmák képviselői kevesebben távoznak Nyugatra, vagy ha mégis megteszik, akkor nagy valószínűség szerint nem a tanult szakmájukban vállalnak munkát.

 Ki nem dolgozik?

Amikor az Eurostat statisztikájáról kérdeztük, ami szerint a munkaképes romániai lakosság 13 százaléka nem dolgozik, és soha nem is vállalt munkát, Kiss Tamás közölte, óvatosan kell kezelni a Digi 24 hírtelevízió által idézett számsorokat. Meglátása szerint ennek a csaknem 1,7 millió, a munkaerőpiacon nem aktív polgárnak a jelentős részét azok a 18 év felettiek képezik, akik még tanulnak. A ténylegesen inaktívak jó része eldugottabb falvakon, vagy a már említett, monoindusztriális központokban, azok közelében él, ahol a rendszerváltás óta leépült az ipar, és nem elhanyagolható az sem, hogy a formális munkaerőpiacról nagyban kizárt a roma lakosság. A szociológus elmondása szerint Moldvában és a dél-keleti országrészben kedvezőtlenebbek a trendek, de Erdélyben sem egységes a kép, a legrosszabb helyzetben a dél-erdélyi megyék vannak, mint például Hunyad megye, ahol a bányákat bezárták, és ezt követően nem zajlott reindusztrializáció, nem történtek fejlesztések.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt