Az szektor üzleti forgalma az idén meghaladja majd az 5 milliárd eurót, ami a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát jelenti
Fotó: Barabás Ákos
Nem tetszik Ludovic Orban liberális pártelnöknek, hogy az IT-szektorban dolgozóknak nem kell jövedelemadót fizetniük. A szakma szerint viszont programozók nélkül maradna az ország, ha megszűnne a kedvezmény, Románia ugyanis csakis így tud versenyképes maradni.
2019. június 04., 11:262019. június 04., 11:26
2019. június 04., 11:272019. június 04., 11:27
Az IT-szakemberek exodusát eredményezné, ha a román állam megvonná az ágazattól a jelenleg biztosított adókedvezményeket, ugyanis a szektorban tevékenykedő vállalkozások csak így tudnak versenyképesek maradni a nagyobb átlagfizetéseket biztosító országokkal – így reagált a szakma Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének hétvégi felvetésére.
A nagyobbik ellenzéki párt vezetője szombati szászmedgyesi sajtótájékoztatóján vetette fel, hogy minden jövedelmet adókötelessé kell tenni, szerinte ugyanis
„Volt egy időszak, amikor motiválni kellett az embereket, hogy válasszák az IT-t, ma már, őszintén megmondom, nem tűnik normálisnak. Egy kovácsműhely alkalmazottjának vagy egy kamionsofőrnek, akik extrém nehéz körülmények között dolgoznak, jövedelemadót kell fizetnie, a másik meg, akinek jelentős jövedelme van zömmel szellemi munkából, miért ne fizetne adót?” – fogalmazott Orban, aki szerint nem lehet „privilégiumnak minősülő adókedvezményeket” nyújtani.
Nem így látja azonban a helyzetet az IT-ágazatban tevékenykedőket tömörítő ANIS munkáltatói szövetség, amely szerint Románia csak az adókedvezményeknek köszönhetően tud versenyképes maradni, s miután az Európai Unióban óriási munkaerőhiány van ezen a területen, a kedvezmények esetleges megszűnése nyomán elindulna a nyugati irányú szakember-migráció. A szakemberek éppen ezért
Az ANIS által a Hotnews.ro portál megkeresésére összesített adatsorok szerint a szektor üzleti forgalma az idén meghaladja majd az 5 milliárd eurót, ami a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát jelenti. Emlékeztetnek, 2013-tól mostanáig a piac 1 milliárd euróról nőtt 5 milliárdra – jelenleg 100 ezer szakember teremti elő a GDP csaknem 6 százalékát.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a romániai átlagbér alakulása kapcsán minden hónapban közzétett adatsorokból évek óta azt olvashatjuk ki, hogy
Egy gyors számítás szerint az adómentesség megszüntetése nagyjából 700 lejjel csökkentené ezt az értéket – írja a Startupcafe.ro gazdasági portál.
Amint arról korábban beszámoltunk, 2019 márciusában 5050 lej volt a bruttó átlagbér, ami 4,8 százalékkal haladja meg a februári szintet. A bruttó összeg 3075 lej volt, ami szintén 4,8 százalékkal több, mint az egy hónappal korábban regisztrált átlagbér. A legnagyobb nettó átlagfizetés változatlanul az IT-szektorban van, ahol eléri a 7491 lejt, a legkevesebbet, átlagosan 1752 lejt pedig a vendéglátóiparban dolgozók viszik haza.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!