Még a séfeket se fizetik meg eléggé. A szakember szerint egy mesterszakácsnak nagyobb fizetése kellene hogy legyen, mint egy menedzsernek
Fotó: Veres Nándor
Jó ötlet, de akár visszafele is elsülhet a minimálbér adómentessé tétele a vendéglátó és szállásadó ágazatban a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint. Például Kolozsváron amúgy sem nagyon jellemző már, hogy minimálbéren tartsák az alkalmazottakat, sok helyen viszont továbbra sem fizetik meg például a pincéreket, szakácsokat, így nagy a fluktuáció.
Adómentessé teheti a bukaresti kormány a koronavírus-világjárvány által egyik leginkább érintett HoReCa-ágazat számára a minimálbért – Claudiu Năsui gazdasági miniszter bejelentése szerint már zajlik az egyeztetés a kormánykoalícióban arról, hogy mely gazdasági szektor számára biztosítsák ezt a kedvezményt. Mint a Prima Tv gazdasági műsorában a tárcavezető elmondta,
Hangsúlyozta, az intézkedésről a koalícióban hoznak döntést.
„Amennyiben a HoReCa-ágazatban vezetjük be, az intézkedés költségvetésre gyakorolt hatása kisebb lesz, mint a szektor számára az idei év folyamán nyújtott állami támogatás” – fogalmazott a gazdasági miniszter, aki szerint amúgy az adómentesség kihatással lenne arra is, hogy a vendéglátásban igen alacsonyak a fizetések, illetve sokakat foglalkoztatnak a fekete vagy a szürke zónában.
Mint ismeretes, a minimálbér adómentessé tétele szerepel a parlament által elfogadott kormányprogramban, arról azonban, hogy mely ágazatban vezetik be az intézkedést, még nem döntöttek a koalíciót alkotó pártok.
Egy kedden közzétett felmérés szerint mintegy húsz százalékkal nőttek idén a bérek 2019-hez képest a bérek a szálloda-, étterem- és kávéház-működtető ágazatban (HoReCa).
„A minimálbér adómentesítését a koalíciós pártok vállalták a kormányprogramban” – húzta alá a Krónika megkeresésére Hegedüs Csilla, az RMDSZ ügyvezető alelnöke, szóvivője is.
– mondta a politikus. Hozzátette, ezt a kormányprogramban vállalták, ez mindhárom kormányzó párt által támogatott rendelkezés, és ezt kell érvényesítenie a gazdasági miniszternek.
Jó lépésnek tartja az ágazatban a minimálbér adómentesítését László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki lapunknak elmondta, a turisztikai szektorban, a vendéglátásban rengetegen dolgoznak, sokan minimálbéren, és ha nem kell ezután befizetni az adót, nagyobb összeget kapnak kézbe az alkalmazottak. Azt viszont nem tartja jó döntésnek, hogy
„Általában a jövedelembe beleszámolják az esetleges borravalót, ami egyelőre nincs megadózva. Ez nem egy jó döntés, hiszen a jó szakemberek hatalmas fluktuációját eredményezi, a külföldi munka lehetősége megnövelte a keresetet, és sokan élnek ezzel a lehetőséggel. Másrészt azért is alulfizetettek az ágazatban dolgozók, mert a javadalmazáskor figyelembe kellene venni, hogy teljesen más munkaütemet diktál az ágazat, mint egy megszokott munkahely: hétvégeken, ünnepnapokon, és estig, vagy éppen éjszaka is kell dolgozni” – részletezte a szakember.
Összetett oka vannak, hogy a vártnál sokkal kevesebben igényelték az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat képviselői közül – értékeltek a Krónika által megkérdezett szakértők.
Példaként azt hozta fel, hogy egy mesterszakácsnak nagyobb fizetése kellene hogy legyen, mint egy menedzsernek. „Az a vállalkozó, aki ezt belátja, csodákat tud művelni, normálisan működik a cége,
– hangsúlyozta a turisztikai klaszter elnöke.
Kolozsváron eközben kevés alkalmazottat foglalkoztatnak minimálbéren az ágazatban – mutatott rá megkeresésünkre Kovács Zsolt, a Mikó étterem tulajdonosa. Kifejtette, az adómentesítés mindenképpen jó lenne, de a kincses városban kevesen profitálhatnak ebből a kedvezményből.
„Ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy ha a minimálbér után az ágazatban nem kell adót fizetni, sokan leviszik erre a szintre a béreket, hogy élhessenek a kedvezménnyel. Ez esetben a kormány szándékával ellentétben tulajdonképpen a csalást, a szürke munkát ösztönzik” – irányította rá a figyelmet a vállalkozó.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!