Még a séfeket se fizetik meg eléggé. A szakember szerint egy mesterszakácsnak nagyobb fizetése kellene hogy legyen, mint egy menedzsernek
Fotó: Veres Nándor
Jó ötlet, de akár visszafele is elsülhet a minimálbér adómentessé tétele a vendéglátó és szállásadó ágazatban a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint. Például Kolozsváron amúgy sem nagyon jellemző már, hogy minimálbéren tartsák az alkalmazottakat, sok helyen viszont továbbra sem fizetik meg például a pincéreket, szakácsokat, így nagy a fluktuáció.
Adómentessé teheti a bukaresti kormány a koronavírus-világjárvány által egyik leginkább érintett HoReCa-ágazat számára a minimálbért – Claudiu Năsui gazdasági miniszter bejelentése szerint már zajlik az egyeztetés a kormánykoalícióban arról, hogy mely gazdasági szektor számára biztosítsák ezt a kedvezményt. Mint a Prima Tv gazdasági műsorában a tárcavezető elmondta,
Hangsúlyozta, az intézkedésről a koalícióban hoznak döntést.
„Amennyiben a HoReCa-ágazatban vezetjük be, az intézkedés költségvetésre gyakorolt hatása kisebb lesz, mint a szektor számára az idei év folyamán nyújtott állami támogatás” – fogalmazott a gazdasági miniszter, aki szerint amúgy az adómentesség kihatással lenne arra is, hogy a vendéglátásban igen alacsonyak a fizetések, illetve sokakat foglalkoztatnak a fekete vagy a szürke zónában.
Mint ismeretes, a minimálbér adómentessé tétele szerepel a parlament által elfogadott kormányprogramban, arról azonban, hogy mely ágazatban vezetik be az intézkedést, még nem döntöttek a koalíciót alkotó pártok.
Egy kedden közzétett felmérés szerint mintegy húsz százalékkal nőttek idén a bérek 2019-hez képest a bérek a szálloda-, étterem- és kávéház-működtető ágazatban (HoReCa).
„A minimálbér adómentesítését a koalíciós pártok vállalták a kormányprogramban” – húzta alá a Krónika megkeresésére Hegedüs Csilla, az RMDSZ ügyvezető alelnöke, szóvivője is.
– mondta a politikus. Hozzátette, ezt a kormányprogramban vállalták, ez mindhárom kormányzó párt által támogatott rendelkezés, és ezt kell érvényesítenie a gazdasági miniszternek.
Jó lépésnek tartja az ágazatban a minimálbér adómentesítését László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki lapunknak elmondta, a turisztikai szektorban, a vendéglátásban rengetegen dolgoznak, sokan minimálbéren, és ha nem kell ezután befizetni az adót, nagyobb összeget kapnak kézbe az alkalmazottak. Azt viszont nem tartja jó döntésnek, hogy
„Általában a jövedelembe beleszámolják az esetleges borravalót, ami egyelőre nincs megadózva. Ez nem egy jó döntés, hiszen a jó szakemberek hatalmas fluktuációját eredményezi, a külföldi munka lehetősége megnövelte a keresetet, és sokan élnek ezzel a lehetőséggel. Másrészt azért is alulfizetettek az ágazatban dolgozók, mert a javadalmazáskor figyelembe kellene venni, hogy teljesen más munkaütemet diktál az ágazat, mint egy megszokott munkahely: hétvégeken, ünnepnapokon, és estig, vagy éppen éjszaka is kell dolgozni” – részletezte a szakember.
Összetett oka vannak, hogy a vártnál sokkal kevesebben igényelték az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat képviselői közül – értékeltek a Krónika által megkérdezett szakértők.
Példaként azt hozta fel, hogy egy mesterszakácsnak nagyobb fizetése kellene hogy legyen, mint egy menedzsernek. „Az a vállalkozó, aki ezt belátja, csodákat tud művelni, normálisan működik a cége,
– hangsúlyozta a turisztikai klaszter elnöke.
Kolozsváron eközben kevés alkalmazottat foglalkoztatnak minimálbéren az ágazatban – mutatott rá megkeresésünkre Kovács Zsolt, a Mikó étterem tulajdonosa. Kifejtette, az adómentesítés mindenképpen jó lenne, de a kincses városban kevesen profitálhatnak ebből a kedvezményből.
„Ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy ha a minimálbér után az ágazatban nem kell adót fizetni, sokan leviszik erre a szintre a béreket, hogy élhessenek a kedvezménnyel. Ez esetben a kormány szándékával ellentétben tulajdonképpen a csalást, a szürke munkát ösztönzik” – irányította rá a figyelmet a vállalkozó.
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
szóljon hozzá!