Eltérő állásponton van adóügyben Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu pártja a koalícióban
Fotó: Videófelvétel
A román Nemzeti Liberális Párt (PNL) leszögezte, nem támogatja az adók és illetékek emelését vagy újak bevezetését, a vállalatokra kivetett 1 százalékos különadó szerintük az árak „robbanásszerű emelkedéséhez” vezetne. Közben a PSD a nagy profitot termelő vállalatokra kivetendő szolidaritási adóval kapcsolatos álláspontja tisztázására szólította fel a koalíciós társ liberálisokat.
2023. február 02., 20:142023. február 02., 20:14
2023. február 02., 20:162023. február 02., 20:16
A politikai alakulat arra a közleményre reagált, amelyben a koalíciós partner Szociáldemokrata Párt (PSD) a nagy profitot termelő vállalatokra kivetendő szolidaritási adóval kapcsolatos álláspontja tisztázására szólította fel a liberálisokat. A PNL közölte, a liberális pártnak továbbra is nagyon világos és határozott álláspontja van a vállalatok szolidaritási adójával kapcsolatban: nem támogatják az adók és illetékek emelését vagy olyan új adók bevezetését, amelyek terhelnék a már most is problémákkal küzdő gazdasági szférát.
A párt emlékeztetett: a PSD-t is magába foglaló koalíció korábban ígéretet tett arra, hogy idén nem vezet be új adókat, és nem emeli a meglévőket, ugyanakkor 2023 elején már hatályba lépett a kormánypártok egyeztetései alapján módosított adótörvénykönyv. „A pártoknak kerülniük kell azt a kísértést, hogy olyan, bizonyos típusú választóknak tetsző adóintézkedéseket hozzanak, amelyek veszélyeztethetik a költségvetés stabilitását” – állapította meg közleményében a PNL.
A liberálisok szerint a nagyvállalatok éves forgalma 1 százalékának megfelelő különadó bevezetése a termékek és szolgáltatások árának továbbgyűrűző emelkedését jelentené, ami minden román állampolgárt érint. Leszögezték azt is, hogy az energiavállalatokra kivetett extraprofitadó eltér a PSD által javasolt szolidaritási adótól, az utóbbi bevezetése ugyanis az árak „robbanásszerű emelkedéséhez” vezetne.
A PSD emlékeztetett arra, hogy a PNL egyes vezetői korábban „vehemensen követelték” az európai szinten bevezetett szolidaritási adónak a nagy energiaipari vállalatokra való alkalmazását, mások pedig ugyanilyen hevesen bírálják ezt az adót arra hivatkozva, hogy ártana az üzleti szférának és növelné a végfelhasználói árakat. „A PNL-s kollégáknak meg kell magyarázniuk, hogy miért jó a szolidaritási adó, amikor a PNL kéri, de már nem felel meg, amikor a PSD javasolja” – olvasható a közleményben.
A szociáldemokraták leszögezték: javaslatuk szerint a nagy profitot termelő vállalatoknak legalább az éves forgalmuk 1 százalékának megfelelő nyereségadót kellene fizetniük, ahogyan azt jelenleg az összes romániai kisvállalat teszi. Közleményük szerint sok olyan romániai vállalat van, amely a valóságnak megfelelő nyereséget jelent, és az éves forgalma 3-4 százalékát meghaladó adót fizet.
A PSD hangsúlyozta azt is, hogy a javaslatuk különösen azokat a vállalatokat célozza, amelyek a jelenlegi inflációs környezetben spekulatív áremelésekkel megsokszorozták bevételeiket.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!