Eltérő állásponton van adóügyben Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu pártja a koalícióban
Fotó: Videófelvétel
A román Nemzeti Liberális Párt (PNL) leszögezte, nem támogatja az adók és illetékek emelését vagy újak bevezetését, a vállalatokra kivetett 1 százalékos különadó szerintük az árak „robbanásszerű emelkedéséhez” vezetne. Közben a PSD a nagy profitot termelő vállalatokra kivetendő szolidaritási adóval kapcsolatos álláspontja tisztázására szólította fel a koalíciós társ liberálisokat.
2023. február 02., 20:142023. február 02., 20:14
2023. február 02., 20:162023. február 02., 20:16
A politikai alakulat arra a közleményre reagált, amelyben a koalíciós partner Szociáldemokrata Párt (PSD) a nagy profitot termelő vállalatokra kivetendő szolidaritási adóval kapcsolatos álláspontja tisztázására szólította fel a liberálisokat. A PNL közölte, a liberális pártnak továbbra is nagyon világos és határozott álláspontja van a vállalatok szolidaritási adójával kapcsolatban: nem támogatják az adók és illetékek emelését vagy olyan új adók bevezetését, amelyek terhelnék a már most is problémákkal küzdő gazdasági szférát.
A párt emlékeztetett: a PSD-t is magába foglaló koalíció korábban ígéretet tett arra, hogy idén nem vezet be új adókat, és nem emeli a meglévőket, ugyanakkor 2023 elején már hatályba lépett a kormánypártok egyeztetései alapján módosított adótörvénykönyv. „A pártoknak kerülniük kell azt a kísértést, hogy olyan, bizonyos típusú választóknak tetsző adóintézkedéseket hozzanak, amelyek veszélyeztethetik a költségvetés stabilitását” – állapította meg közleményében a PNL.
A liberálisok szerint a nagyvállalatok éves forgalma 1 százalékának megfelelő különadó bevezetése a termékek és szolgáltatások árának továbbgyűrűző emelkedését jelentené, ami minden román állampolgárt érint. Leszögezték azt is, hogy az energiavállalatokra kivetett extraprofitadó eltér a PSD által javasolt szolidaritási adótól, az utóbbi bevezetése ugyanis az árak „robbanásszerű emelkedéséhez” vezetne.
A PSD emlékeztetett arra, hogy a PNL egyes vezetői korábban „vehemensen követelték” az európai szinten bevezetett szolidaritási adónak a nagy energiaipari vállalatokra való alkalmazását, mások pedig ugyanilyen hevesen bírálják ezt az adót arra hivatkozva, hogy ártana az üzleti szférának és növelné a végfelhasználói árakat. „A PNL-s kollégáknak meg kell magyarázniuk, hogy miért jó a szolidaritási adó, amikor a PNL kéri, de már nem felel meg, amikor a PSD javasolja” – olvasható a közleményben.
A szociáldemokraták leszögezték: javaslatuk szerint a nagy profitot termelő vállalatoknak legalább az éves forgalmuk 1 százalékának megfelelő nyereségadót kellene fizetniük, ahogyan azt jelenleg az összes romániai kisvállalat teszi. Közleményük szerint sok olyan romániai vállalat van, amely a valóságnak megfelelő nyereséget jelent, és az éves forgalma 3-4 százalékát meghaladó adót fizet.
A PSD hangsúlyozta azt is, hogy a javaslatuk különösen azokat a vállalatokat célozza, amelyek a jelenlegi inflációs környezetben spekulatív áremelésekkel megsokszorozták bevételeiket.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!