Eltérő állásponton van adóügyben Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu pártja a koalícióban
Fotó: Videófelvétel
A román Nemzeti Liberális Párt (PNL) leszögezte, nem támogatja az adók és illetékek emelését vagy újak bevezetését, a vállalatokra kivetett 1 százalékos különadó szerintük az árak „robbanásszerű emelkedéséhez” vezetne. Közben a PSD a nagy profitot termelő vállalatokra kivetendő szolidaritási adóval kapcsolatos álláspontja tisztázására szólította fel a koalíciós társ liberálisokat.
2023. február 02., 20:142023. február 02., 20:14
2023. február 02., 20:162023. február 02., 20:16
A politikai alakulat arra a közleményre reagált, amelyben a koalíciós partner Szociáldemokrata Párt (PSD) a nagy profitot termelő vállalatokra kivetendő szolidaritási adóval kapcsolatos álláspontja tisztázására szólította fel a liberálisokat. A PNL közölte, a liberális pártnak továbbra is nagyon világos és határozott álláspontja van a vállalatok szolidaritási adójával kapcsolatban: nem támogatják az adók és illetékek emelését vagy olyan új adók bevezetését, amelyek terhelnék a már most is problémákkal küzdő gazdasági szférát.
A párt emlékeztetett: a PSD-t is magába foglaló koalíció korábban ígéretet tett arra, hogy idén nem vezet be új adókat, és nem emeli a meglévőket, ugyanakkor 2023 elején már hatályba lépett a kormánypártok egyeztetései alapján módosított adótörvénykönyv. „A pártoknak kerülniük kell azt a kísértést, hogy olyan, bizonyos típusú választóknak tetsző adóintézkedéseket hozzanak, amelyek veszélyeztethetik a költségvetés stabilitását” – állapította meg közleményében a PNL.
A liberálisok szerint a nagyvállalatok éves forgalma 1 százalékának megfelelő különadó bevezetése a termékek és szolgáltatások árának továbbgyűrűző emelkedését jelentené, ami minden román állampolgárt érint. Leszögezték azt is, hogy az energiavállalatokra kivetett extraprofitadó eltér a PSD által javasolt szolidaritási adótól, az utóbbi bevezetése ugyanis az árak „robbanásszerű emelkedéséhez” vezetne.
A PSD emlékeztetett arra, hogy a PNL egyes vezetői korábban „vehemensen követelték” az európai szinten bevezetett szolidaritási adónak a nagy energiaipari vállalatokra való alkalmazását, mások pedig ugyanilyen hevesen bírálják ezt az adót arra hivatkozva, hogy ártana az üzleti szférának és növelné a végfelhasználói árakat. „A PNL-s kollégáknak meg kell magyarázniuk, hogy miért jó a szolidaritási adó, amikor a PNL kéri, de már nem felel meg, amikor a PSD javasolja” – olvasható a közleményben.
A szociáldemokraták leszögezték: javaslatuk szerint a nagy profitot termelő vállalatoknak legalább az éves forgalmuk 1 százalékának megfelelő nyereségadót kellene fizetniük, ahogyan azt jelenleg az összes romániai kisvállalat teszi. Közleményük szerint sok olyan romániai vállalat van, amely a valóságnak megfelelő nyereséget jelent, és az éves forgalma 3-4 százalékát meghaladó adót fizet.
A PSD hangsúlyozta azt is, hogy a javaslatuk különösen azokat a vállalatokat célozza, amelyek a jelenlegi inflációs környezetben spekulatív áremelésekkel megsokszorozták bevételeiket.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!