Fotó: Pixabay
Még az idei év folyamán 2 milliárd lejes extra bevételt remél a bukaresti kormány az adótörvénykönyv tervezett módosításaitól.
2022. július 05., 09:442022. július 05., 09:44
2022. július 05., 09:512022. július 05., 09:51
A hétfő este közvitára bocsátott jogszabályjavaslat egyebek mellett megemeli a cukros üdítők áfáját, a cigaretta és a szeszes italok jövedéki adóját vagy az osztalékból származó jövedelem adóját, felszámolja az építőiparban és a mezőgazdaságban alkalmazott kedvezmények egy részét, és a mikrovállalkozásokra is új szabályokat ír elő.
A módosítások nagy része ugyan csak 2023-tól lép hatályba, amennyiben a kormány változatlan formában fogadja el a törvénytervezetet, de
A főbb módosítások közül kiemelhetjük még, hogy a tervezet szerint 2023. január elsejétől már nem a 9 százalékos általános forgalmi adó (áfa/TVA) vonatkozna a cukros, édesített italokra.
Az éttermek, catering- és szállodai szolgáltatások áfakulcsa a jelenlegi 5 százalékról 9 százalékra nőhet.
Ugyanakkor 600 000 lejben határoznák meg azt az értéket, ameddig a polgárok 5 százalékos áfával vásárolhatnak lakást.
Azt viszont rögzítenék, hogy 2029. december 31-éig 5 százalékos marad a tűzifa áfája.
Több adóemelési intézkedést jelentett be hétfőn Nicolae Ciucă miniszterelnök, miután az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) határozott arról, hogy a kormánykoalícióban korábban megvitatott döntések közül melyeket támogatják.
Eközben a jelenlegi 5 százalékról 8 százalékra tervezik emelni az osztalék után fizetendő adót.
a kormány a jelenlegi 1 millió euróról 500 ezer euróra tervezi csökkenteni az előző évi jövedelemküszöböt; illetve feltételként szabnák meg, hogy a mikrovállalkozásoknak legyen legalább egy alkalmazottjuk, és ebben az esetben nem alkalmazható a 3 százalékos adókulcs.
Mindenhol a világon nőnek most a kamatok, Romániában pedig elkerülhetetlen lesz az adóemelés – vallja Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója.
A 3000 lejig terjedő nyereményt 10 százalékkal, a 3000 és 10 000 lej közötti nyereményt 20 százalékkal, a 10 000 lej felettit pedig 40 százalékkal adóztatnák meg.
A tervezet szerint ugyanakkor módosulnak az építőiparban, valamint a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók adókedvezményei, a jelenlegi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökken a felső határ, ameddig jár az adókedvezmény, illetve már augusztus 1-jétől megszűnhet a vendéglátóipari cégekre kivetett ágazatspecifikus adó.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!