Fotó: Pixabay
Még az idei év folyamán 2 milliárd lejes extra bevételt remél a bukaresti kormány az adótörvénykönyv tervezett módosításaitól.
2022. július 05., 09:442022. július 05., 09:44
2022. július 05., 09:512022. július 05., 09:51
A hétfő este közvitára bocsátott jogszabályjavaslat egyebek mellett megemeli a cukros üdítők áfáját, a cigaretta és a szeszes italok jövedéki adóját vagy az osztalékból származó jövedelem adóját, felszámolja az építőiparban és a mezőgazdaságban alkalmazott kedvezmények egy részét, és a mikrovállalkozásokra is új szabályokat ír elő.
A módosítások nagy része ugyan csak 2023-tól lép hatályba, amennyiben a kormány változatlan formában fogadja el a törvénytervezetet, de
A főbb módosítások közül kiemelhetjük még, hogy a tervezet szerint 2023. január elsejétől már nem a 9 százalékos általános forgalmi adó (áfa/TVA) vonatkozna a cukros, édesített italokra.
Az éttermek, catering- és szállodai szolgáltatások áfakulcsa a jelenlegi 5 százalékról 9 százalékra nőhet.
Ugyanakkor 600 000 lejben határoznák meg azt az értéket, ameddig a polgárok 5 százalékos áfával vásárolhatnak lakást.
Azt viszont rögzítenék, hogy 2029. december 31-éig 5 százalékos marad a tűzifa áfája.
Több adóemelési intézkedést jelentett be hétfőn Nicolae Ciucă miniszterelnök, miután az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) határozott arról, hogy a kormánykoalícióban korábban megvitatott döntések közül melyeket támogatják.
Eközben a jelenlegi 5 százalékról 8 százalékra tervezik emelni az osztalék után fizetendő adót.
a kormány a jelenlegi 1 millió euróról 500 ezer euróra tervezi csökkenteni az előző évi jövedelemküszöböt; illetve feltételként szabnák meg, hogy a mikrovállalkozásoknak legyen legalább egy alkalmazottjuk, és ebben az esetben nem alkalmazható a 3 százalékos adókulcs.
Mindenhol a világon nőnek most a kamatok, Romániában pedig elkerülhetetlen lesz az adóemelés – vallja Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója.
A 3000 lejig terjedő nyereményt 10 százalékkal, a 3000 és 10 000 lej közötti nyereményt 20 százalékkal, a 10 000 lej felettit pedig 40 százalékkal adóztatnák meg.
A tervezet szerint ugyanakkor módosulnak az építőiparban, valamint a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók adókedvezményei, a jelenlegi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökken a felső határ, ameddig jár az adókedvezmény, illetve már augusztus 1-jétől megszűnhet a vendéglátóipari cégekre kivetett ágazatspecifikus adó.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!