2010. augusztus 01., 09:472010. augusztus 01., 09:47
Az Országos Útügyi Vállalat (CNADNR) korábban azt jelentette be, hogy augusztus elsejétől vezetik be az elektronikus matricát. A CNADNR 2009 december végén a Novensys Corporation/UTI Systems konzorciumot bízta meg a rendszer átutalásával, a szerződés összértéke 35,96 millió lej áruforgalmi adó (TVA) nélkül.
A közbeszerzési eljárás után benyújtott számos fellebbezés nyomán a szerződést csak 2010 júniusában írták alá.
„A versenytárgyaláson győztes cégnek olyan komplex rendszert kell átadnia, amely 2010 augusztus elsejéig nem készülhet el az idő rövidsége miatt. Ezért 2010 augusztus elsejéről 2010 október elsejéig kell halasztani a rendszer működésbe helyezését” – áll a halasztásról szóló kormányrendeletben.
Az útadó elektronikus kibocsátására és ellenőrzésére lehetőséget biztosító rendszer bevezetésével egyidőben kellett volna bevezetni a 90 napra érvényes útmatricát is, de ezt a határidőt is kitolták október elsejére.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.