Fotó: A szerző felvétele
2010. szeptember 15., 09:172010. szeptember 15., 09:17
A folyamatosan fejlődő technológiának és a vásárlók elégedettségének köszönhetően az üzem egyre nőtt, termékskálája pedig folyamatosan bővült. A kezdetekről Magyari Árpádot, a Gordon Prod Kft. igazgatóját faggattuk.
– A cég az ország egyik legnagyobb tejfeldolgozójának számít. Honnan jött az ötlet a 90-es évek elején, hogy ezzel kellene foglalkozni?
– A helyi tőkével induló cégek közül ma már valóban elmondhatjuk, hogy az ország egyik legnagyobb tejfeldolgozója a Gordon Prod Kft. Amikor indultunk, még nem számítottunk erre. Volt egy magánházam a közeli Bogárfalván a tejcsarnok mellett, ezért a sógorommal eldöntöttük, hogy tejfeldolgozót készítünk. Immár 17 esztendeje, hogy a céget bejegyeztettük, s mára már egy uniós elvárásoknak is megfelelő üzemünk van.
– A Gordon Prod termékeit országszerte a nagyáruházak polcain is megtalálhatjuk. Mi a siker titka?
– A kitartás, az a legfontosabb, akárcsak a jó házasságban. Nehézségek mindig vannak, jelenleg is a gazdasági válság hálójában vagyunk, de ezeket át kell vészelni. Az ország európai uniós csatlakozásakor új elvárásokkal találtuk szemben magunkat, amelyek a kapacitás növelésére és egy új, nagyobb üzem megépítésére ösztönöztek. Már ennél korábban, 2003-ban vásároltunk egy telket az Udvarhelyhez közeli Székelyszentlélek határában, 2005-ben pedig sikeresen pályáztunk egy SAPARD-támogatásra, így sikerült egy korszerűbb és a legújabb technológiával berendezett gyárat építeni. Az új üzemet 2006-ban avattuk fel, ahol a mai napig mintegy 250–300 tonnányi, több mint 40 féle terméket gyártunk 90 különböző csomagolásban.
– Honnan szerzik az ezen termékek előállításához szükséges alapanyagot, a tejet?
– Csak és kizárólag itteni, székely és román gazdáktól vásárolunk fel tejet. A cég politikájához tartozik, hogy hazai tejből állítsuk elő termékeinket, segítve ezzel a helyi kistermelőket is. Jelenleg egy szélesebb zónában gyűjtjük a tejet: a Nyikómentén, Sóvidéken, Derzs és Kányád községben, a Gyergyói-medencében, valamint több Segesvár melletti településen működtetünk begyűjtőpontokat, és az elmúlt időszakban már a gazdák nagy többsége minőségi tejet termel, így sikerült megszereznünk múlt hónap elején az ún. ovális bélyegzőt, amelylyel már az uniós piacra is betörhetnek termékeink. Csatlakoztunk a helyi kezdeményezéssel indított Góbé-termékcsaládhoz is. A gazdákkal meg vagyunk elégedve, és reméljük, hogy ők is velünk, hiszen az elmúlt 17 év alatt soha nem késtünk a felvásárolt tej kifizetésével.
– Eddig csupa pozitív dologról beszélt. A válság nem érezteti hatását?
– A válság miatt a mutatók nálunk is kevesebb eladásról tanúskodnak, de egyelőre csupán 4-5 százalékkal.
– Kidolgoztak valamiféle válságkezelő stratégiát?
– Mindig az eladást próbáljuk erősíteni, mert termelni lehet, de meg is kell teremteni a piacot. Amint már említettem, ovális bélyegzőnk is van augusztus elejétől, és így próbálunk külföldre is eladni. Tavaly óta részt veszünk az országos tej-kifli programban. Hargita megyében több település iskolájába mi szállítjuk a tejet. A piac és a vásárlók kérésére a termékskálát is folyamatosan bővítjük. Tavaly például friss termékek gyártását vezettük be: tehéntúrót, tejfölt, joghurtot és fogyasztói tejet, valamint más sajtkülönlegességeket.
– Országon belül hol a legkelendőbbek a Gordon-termékek?
– A legnagyobb piacunk Bukarest, mert az ország élelmiszerforgalmának 40 százaléka a fővárosban, vagy azon keresztül zajlik, de elmondhatom, hogy elégedettek vagyunk az udvarhelyszéki vásárlóinkkal is, itt is népszerűek a termékeink.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.