Fotó: Kristó Róbert
Gyerkó László, a Versenytanács igazgatótanácsának tagja szerint a testületet is meglepte, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, amely révén a Banca Românească többségi részvénycsomagját szerette volna megvásárolni.
2018. március 20., 09:582018. március 20., 09:58
2018. március 20., 11:312018. március 20., 11:31
A tranzakciót korábban jóváhagyó Versenytanács igazgatótanácsának tagját arról faggattuk hétfőn, hogy szerinte mi lehet az oka a jegybanki elutasításnak. Kérdésünkre frappánsan ennyit felelt: „azt mi is szeretnénk tudni”. Mint mondta, a testület tagjait is meglepte az elutasítás, és reméli, hogy megtudják a részleteket. Spekulációkba nem kívánt belemenni, mindössze annyit mondott, hogy
Gyerkó kiemelte, a Versenytanács az OTP és a Banca Românească fúziójából létrejövő új pénzintézet piaci részesedését vizsgálta, és arra a következtetésre jutott, hogy a tranzakciónak semmi akadálya.
A BNR csütörtökön közleményben erősítette meg, hogy igazak a kiszivárgott értesülések, és valóban nemet mondtak az OTP terjeszkedésére. Az elutasítás okait ellenben nem közölték, a jegybank arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanki törvény értelmében üzleti titkokat képeznek, amelyeket a BNR köteles bizalmasan kezelni. Nagy Ágnes, a BNR igazgatótanácsának tagja a Krónika többszöri megkeresésére sem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Az Economica.net gazdasági portál értesülései szerint több oka is lehetett a román jegybanknak a tranzakció elutasítására. Azt emelik ki, hogy
A kiszivárgott információk szerint a román jegybank azt kérhette az OTP-től, hogy ez a portfólió ne legyen az új bank része, vihetnék például Budapestre. A Bankingnews.ro portál pedig korábban arról írt, hogy a BNR azt várja az OTP-től, módosítson „néhány dolgot”. Vannak azonban olyan vélemények is, amelyek szerint az OTP visszavonja a tranzakció jóváhagyására vonatkozó kérését.
Az OTP Bank eközben vizsgálja a felügyeleti levél tartalmát, amelyben a Román Nemzeti Bank közölte, hogy nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, a fellebbezés határideje március 29-e – tette közzé az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn reggel.
Vizsgálja az OTP Bank a felügyeleti levél tartalmát, amelyben a Román Nemzeti Bank közölte, hogy nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, a fellebbezés határideje március 29-e.
Amint arról korábban beszámoltunk, az OTP vezetői tavaly július végén jelentették be, hogy a National Bank of Greece képviselőivel aláírták a Banca Românească eladásáról szóló szerződést. A tranzakció pénzügyi részleteit a felek nem hozták nyilvánosságra. Tavaly decemberben a Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelytől az OTP-csoport azt várta, hogy romániai pénzintézetének piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedhet, és a helyi bankpiac 8. legnagyobb szereplőjévé válna, a tranzakcióra azonban még a BNR-nek is rá kellett volna bólintania.
A Transilvania Bank bekebelezheti a Bancpostot
Április első felében már a Transilvania Bank tulajdonába kerülhet a Bancpost, a kolozsvári pénzintézet reményei szerint addig sikerül is lezárnia a tranzakciót a Bancpost többségi (99,15 százalékos) részvénycsomagját birtokló görög Eurobank-csoporttal, miután a napokban az akvizícióra a Versenytanács után a Román Nemzeti Bank (BNR) is rábólintott.
A Transilvania Bank az Eurobanknak az ERB Retail Services IFN-ben és az ERB Leasing IFN-ben levő részesedését is megszerzi a tranzakció keretében. A következő időszakban megkezdődnek az akvizíciót lezáró folyamatok, a BT becslései szerint pedig április első felében ezt sikerült is véglegesíteni. A tranzakció lezárultával a kolozsvári pénzintézet teljes jogú többségi részvényes lesz, és megkezdheti a Bancpost integrálását a Transilvania Bank rendszerébe.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!