Fotó: Kristó Róbert
Gyerkó László, a Versenytanács igazgatótanácsának tagja szerint a testületet is meglepte, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, amely révén a Banca Românească többségi részvénycsomagját szerette volna megvásárolni.
2018. március 20., 09:582018. március 20., 09:58
2018. március 20., 11:312018. március 20., 11:31
A tranzakciót korábban jóváhagyó Versenytanács igazgatótanácsának tagját arról faggattuk hétfőn, hogy szerinte mi lehet az oka a jegybanki elutasításnak. Kérdésünkre frappánsan ennyit felelt: „azt mi is szeretnénk tudni”. Mint mondta, a testület tagjait is meglepte az elutasítás, és reméli, hogy megtudják a részleteket. Spekulációkba nem kívánt belemenni, mindössze annyit mondott, hogy
Gyerkó kiemelte, a Versenytanács az OTP és a Banca Românească fúziójából létrejövő új pénzintézet piaci részesedését vizsgálta, és arra a következtetésre jutott, hogy a tranzakciónak semmi akadálya.
A BNR csütörtökön közleményben erősítette meg, hogy igazak a kiszivárgott értesülések, és valóban nemet mondtak az OTP terjeszkedésére. Az elutasítás okait ellenben nem közölték, a jegybank arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanki törvény értelmében üzleti titkokat képeznek, amelyeket a BNR köteles bizalmasan kezelni. Nagy Ágnes, a BNR igazgatótanácsának tagja a Krónika többszöri megkeresésére sem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Az Economica.net gazdasági portál értesülései szerint több oka is lehetett a román jegybanknak a tranzakció elutasítására. Azt emelik ki, hogy
A kiszivárgott információk szerint a román jegybank azt kérhette az OTP-től, hogy ez a portfólió ne legyen az új bank része, vihetnék például Budapestre. A Bankingnews.ro portál pedig korábban arról írt, hogy a BNR azt várja az OTP-től, módosítson „néhány dolgot”. Vannak azonban olyan vélemények is, amelyek szerint az OTP visszavonja a tranzakció jóváhagyására vonatkozó kérését.
Az OTP Bank eközben vizsgálja a felügyeleti levél tartalmát, amelyben a Román Nemzeti Bank közölte, hogy nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, a fellebbezés határideje március 29-e – tette közzé az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn reggel.
Vizsgálja az OTP Bank a felügyeleti levél tartalmát, amelyben a Román Nemzeti Bank közölte, hogy nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, a fellebbezés határideje március 29-e.
Amint arról korábban beszámoltunk, az OTP vezetői tavaly július végén jelentették be, hogy a National Bank of Greece képviselőivel aláírták a Banca Românească eladásáról szóló szerződést. A tranzakció pénzügyi részleteit a felek nem hozták nyilvánosságra. Tavaly decemberben a Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelytől az OTP-csoport azt várta, hogy romániai pénzintézetének piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedhet, és a helyi bankpiac 8. legnagyobb szereplőjévé válna, a tranzakcióra azonban még a BNR-nek is rá kellett volna bólintania.
A Transilvania Bank bekebelezheti a Bancpostot
Április első felében már a Transilvania Bank tulajdonába kerülhet a Bancpost, a kolozsvári pénzintézet reményei szerint addig sikerül is lezárnia a tranzakciót a Bancpost többségi (99,15 százalékos) részvénycsomagját birtokló görög Eurobank-csoporttal, miután a napokban az akvizícióra a Versenytanács után a Román Nemzeti Bank (BNR) is rábólintott.
A Transilvania Bank az Eurobanknak az ERB Retail Services IFN-ben és az ERB Leasing IFN-ben levő részesedését is megszerzi a tranzakció keretében. A következő időszakban megkezdődnek az akvizíciót lezáró folyamatok, a BT becslései szerint pedig április első felében ezt sikerült is véglegesíteni. A tranzakció lezárultával a kolozsvári pénzintézet teljes jogú többségi részvényes lesz, és megkezdheti a Bancpost integrálását a Transilvania Bank rendszerébe.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!