Fotó: Kristó Róbert
Gyerkó László, a Versenytanács igazgatótanácsának tagja szerint a testületet is meglepte, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, amely révén a Banca Românească többségi részvénycsomagját szerette volna megvásárolni.
2018. március 20., 09:582018. március 20., 09:58
2018. március 20., 11:312018. március 20., 11:31
A tranzakciót korábban jóváhagyó Versenytanács igazgatótanácsának tagját arról faggattuk hétfőn, hogy szerinte mi lehet az oka a jegybanki elutasításnak. Kérdésünkre frappánsan ennyit felelt: „azt mi is szeretnénk tudni”. Mint mondta, a testület tagjait is meglepte az elutasítás, és reméli, hogy megtudják a részleteket. Spekulációkba nem kívánt belemenni, mindössze annyit mondott, hogy
Gyerkó kiemelte, a Versenytanács az OTP és a Banca Românească fúziójából létrejövő új pénzintézet piaci részesedését vizsgálta, és arra a következtetésre jutott, hogy a tranzakciónak semmi akadálya.
A BNR csütörtökön közleményben erősítette meg, hogy igazak a kiszivárgott értesülések, és valóban nemet mondtak az OTP terjeszkedésére. Az elutasítás okait ellenben nem közölték, a jegybank arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanki törvény értelmében üzleti titkokat képeznek, amelyeket a BNR köteles bizalmasan kezelni. Nagy Ágnes, a BNR igazgatótanácsának tagja a Krónika többszöri megkeresésére sem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Az Economica.net gazdasági portál értesülései szerint több oka is lehetett a román jegybanknak a tranzakció elutasítására. Azt emelik ki, hogy
A kiszivárgott információk szerint a román jegybank azt kérhette az OTP-től, hogy ez a portfólió ne legyen az új bank része, vihetnék például Budapestre. A Bankingnews.ro portál pedig korábban arról írt, hogy a BNR azt várja az OTP-től, módosítson „néhány dolgot”. Vannak azonban olyan vélemények is, amelyek szerint az OTP visszavonja a tranzakció jóváhagyására vonatkozó kérését.
Az OTP Bank eközben vizsgálja a felügyeleti levél tartalmát, amelyben a Román Nemzeti Bank közölte, hogy nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, a fellebbezés határideje március 29-e – tette közzé az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn reggel.
Vizsgálja az OTP Bank a felügyeleti levél tartalmát, amelyben a Román Nemzeti Bank közölte, hogy nem hagyta jóvá az OTP romániai leánybankjának újabb akvizícióját, a fellebbezés határideje március 29-e.
Amint arról korábban beszámoltunk, az OTP vezetői tavaly július végén jelentették be, hogy a National Bank of Greece képviselőivel aláírták a Banca Românească eladásáról szóló szerződést. A tranzakció pénzügyi részleteit a felek nem hozták nyilvánosságra. Tavaly decemberben a Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelytől az OTP-csoport azt várta, hogy romániai pénzintézetének piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedhet, és a helyi bankpiac 8. legnagyobb szereplőjévé válna, a tranzakcióra azonban még a BNR-nek is rá kellett volna bólintania.
A Transilvania Bank bekebelezheti a Bancpostot
Április első felében már a Transilvania Bank tulajdonába kerülhet a Bancpost, a kolozsvári pénzintézet reményei szerint addig sikerül is lezárnia a tranzakciót a Bancpost többségi (99,15 százalékos) részvénycsomagját birtokló görög Eurobank-csoporttal, miután a napokban az akvizícióra a Versenytanács után a Román Nemzeti Bank (BNR) is rábólintott.
A Transilvania Bank az Eurobanknak az ERB Retail Services IFN-ben és az ERB Leasing IFN-ben levő részesedését is megszerzi a tranzakció keretében. A következő időszakban megkezdődnek az akvizíciót lezáró folyamatok, a BT becslései szerint pedig április első felében ezt sikerült is véglegesíteni. A tranzakció lezárultával a kolozsvári pénzintézet teljes jogú többségi részvényes lesz, és megkezdheti a Bancpost integrálását a Transilvania Bank rendszerébe.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!