A Versenytanács és a fogyasztóvédelem előtt az RCS&RDS–Discovery-háború

A Versenytanácshoz és az Országos Fogyasztóvédelmi Hatósághoz (ANPC) fordul az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) az RCS&RDS kábelszolgáltató cég és a Discovery csatornák működtetője között kialakult kereskedelmi vita ügyében.

Krónika

2012. december 05., 14:072012. december 05., 14:07

Erről kedden döntöttek az audiovizuális tanács tagjai, miután a felekkel két órán át tárgyaltak. A CNA egyúttal december 18-ára halasztotta a döntést az ügyben. A kereskedelmi vita oka egyébként  az, hogy a kábelszolgáltató az összes előfizetőjétől megvonta múlt héten a Discovery-csatornák szórását.

Az RCS&RDS előbb a műholdas előfizetőinek biztosított csomagból vette ki a Discoveryt és annak egyéb tematikus csatornáit, péntektől viszont már egyetlen előfizető sem láthatta azokat. Răsvan Popescu, az audiovizuális tanács elnöke még pénteken kijelentette, az általa vezetett testület a héten minden bizonnyal napirendre tűzi a vitás kérdést. A kábelszolgáltató ugyanis úgy döntött kínálatcsomagjának módosításáról, hogy nem rendelkezett az audiovizuális tanács engedélyével.

A vonatkozó törvény értelmében a kábeltelevízió szolgáltatók csak akkor hajthatnak végre módosításokat csomagjukban, ha rendelkeznek a tanács engedélyével. A kábelszolgáltató korábban kérvényezte már a médiahatóságtól a Discovery-csatornák kivételét, de ehhez a testület nem adta hozzájárulását.

A felek közötti kereskedelmi szerződés november 30-án járt le. A Discovery-csatornák kizárását kereskedelmi vita előzte meg a felek között. A kábelszolgáltató cég azt állítja, hogy a dokumentumfilmeket sugárzó csatorna jelentős mértékben növelte a kábelszolgáltatóval szemben támasztott bérletidíj-követelését. A Discovery szerint viszont az RCS&RDS egyetlen ajánlatukra sem óhajtott érdemben válaszolni, és cáfolták, hogy magasabb továbbsugárzási díját követeltek volna.

A  bukaresti sajtó szerint egyébként a kábelszolgáltató döntése összefüggésben állhat azzal, hogy november elején az RCS-RDS új tudományos ismeretterjesztő filmeket sugárzó csatornákat indított Digi World és Digi Life néven, illetve tervezik a Digi Animal World beindítását is, amelyeknek konkurenciát jelent a Discovery.

A felháborodott tévénézők aláírásgyűjtést is indítottak a www.petitieonline.ro honlapon, ezt tegnap délutánig több mint 25 ezren írták alá. Ennek nyomán kedden délután az RCS&RDS közleményben tájékoztatott, hogy azt javasolja a Discovery Networksnek, hogy egy különálló, fizetős csomagban kínálná ezentúl az ismeretterjesztő csatornákat azoknak a nézőknek, akik erre igényt tartanak. Korábban ugyanis a kábelszolgáltató azt rótta fel, hogy a nézőik alig 1 százaléka követi ezeket az adásokat, így nem helyes, hogy valamennyi előfizetőjük fizessen a csatornák sugárzásáért.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 28., szerda

A magyar kormány már kiírta a pályázatot a Debrecen és Nagyvárad közötti új vasútvonal első szakaszának megtervezésére

A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.

A magyar kormány már kiírta a pályázatot a Debrecen és Nagyvárad közötti új vasútvonal első szakaszának megtervezésére
2025. május 28., szerda

Miért éri meg a magyarországiaknak Romániában munkát vállalni? Van néhány ok

Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.

Miért éri meg a magyarországiaknak Romániában munkát vállalni? Van néhány ok
2025. május 28., szerda

Roncsautóprogram: előbb az önkormányzatok és közintézmények, majd a magánszemélyek is pályázhatnak

Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.

Roncsautóprogram: előbb az önkormányzatok és közintézmények, majd a magánszemélyek is pályázhatnak
2025. május 28., szerda

Ilie Bolojan a Nicușor Dannal folytatott konzultáció után: lehet, hogy növelnünk kell az adókat

Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.

Ilie Bolojan a Nicușor Dannal folytatott konzultáció után: lehet, hogy növelnünk kell az adókat
2025. május 27., kedd

„Fájni fog”: szükség lesz adóemelésekre független szakértők szerint

A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.

„Fájni fog”: szükség lesz adóemelésekre független szakértők szerint
2025. május 26., hétfő

Nagyot esett a ROBOR Nicușor Dan államfői beiktatásának napján

A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Nagyot esett a ROBOR Nicușor Dan államfői beiktatásának napján
2025. május 24., szombat

Kiegészítő nyugdíjak: leszerepelt az Unió a saját ellenőrző intézménye szerint

Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.

Kiegészítő nyugdíjak: leszerepelt az Unió a saját ellenőrző intézménye szerint
2025. május 23., péntek

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést

Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést
2025. május 23., péntek

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára

Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára
2025. május 23., péntek

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá

A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá