Elszámolták. A büdzsében előrejelzettnél 1,84 százalékponttal nagyobb lett a hiány
Fotó: Pixabay.com
A 2019-es évi állami költségvetési hiánya elérte a bruttó hazai termék (GDP) 4,6 százalékát, ami 0,2 százalékponttal meghaladja a novemberi büdzsékiigazításkor becsült 4,4 százalékot – jelentette be kedden Florin Cîțu pénzügyminiszter.
2020. január 28., 20:142020. január 28., 20:14
„Kicsivel több, mint amit a novemberi kiigazításkor becsültünk, és megvan az is, honnan származik a különbség. Voltak évek alatt felgyűlt számlák, amelyeket ki kellett fizetni” – fejtette ki a pénzügyi tárca vezetője. Mint rámutatott, a 0,2 százalékpontos növekedés egyebek mellett annak tudható be, hogy az államkasszából 0,91 milliárd lejt kellett az év végén kifizetni a nagyváradi Micula fivéreknek kárpótlásképpen, továbbá 1,3 milliárd lej ki nem fizetett osztalék volt az állami vállalatoknál. „Két dolog, amit nem tudtunk előrejelezni, és nem tudtunk elkerülni” – magyarázta Florin Cîțu.
Azzal vádolta meg egyúttal az előző kormányt, hogy tavaly év elején túlméretezte a bevételeket azért, hogy mesterségesen 3 százalék alatt tartsa az államháztartási hiányt, év közben pedig a beruházásoktól elvett pénzforrásokat, amiből a megnövekedett szociális kiadásokat fedezte.
Cîțu szerint a befektetők bíznak a román gazdaságban, ezt igazolják a nemzetközi pénzpiacokon előnyös feltételek mellett felvett hosszú lejáratú kölcsönök.
Mint ismeretes, az Orban-kabinet már kormányra lépésekor hangsúlyozta, hogy nem lesz tartható a szociáldemokraták által a 2019-es évi állami költségvetés kidolgozásakor kitűzött és a maastrichti
kritériumoknak is megfelelő 2,76 százalékos hiánycél. Ez a 4,6 százalékos deficit viszont az elmúlt kilenc évben a legnagyobbnak számít az országban. Legutóbb 2010-ben, a nemzetközi gazdasági válság idején volt nagyobb a hiány, akkor GDP-arányosan elérte a 6,5 százalékot. 2018-ban 2,88 százalék volt az államháztartási hiány.
Ludovic Orbanék most azzal számolnak, hogy még idén sem tudják az előírásoknak megfelelően 3 százalék alatt tartani a hiányt, a 2020-as büdzsé 3,6 százalékos államháztartási hiánnyal számol.
Ugyanakkor a Költségvetési Tanács a napokban figyelmeztette a kormányt, hogy amennyiben nem kezdi el már az idén a fiskális konszolidációt, az év végén 4,6–4,8 százalékra nőhet az államháztartás deficitje, majd 2021-ben 6 százalék fölé, 2022-ben 7 százalék fölé emelkedhet.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
szóljon hozzá!