2012. április 13., 08:492012. április 13., 08:49
A második mandátumára készülő elöljáró elsődleges célként említette a termelés növelését, mivel szerinte az ipar felemelkedése szolgálja leginkább a gazdaságélénkítést. Elmondta: egy ipari parkot felerészben már kihasználtak a befektetők, másik kettőt pedig már kijelöltek a város területén. Bolojan azt tervezi, hogy a város hosszú évek óta nem működő, kettes számú hőerőművének jelzálog alatt lévő telkét önkormányzati tulajdonba veszi, és itt is gyárak kaphatnának helyet.
A közúti infrastruktúra mellett a repülőtér fejlesztését is prioritásként nevezte meg. A reptér a megyei önkormányzat tulajdona, de a városnak is érdeke, hogy ne csak a jelenlegi útvonalon, Bukarest felé és vissza, bonyolítson járatokat. Addig azonban nem számíthat a nagyobb légitársaságok megtelepedésére, amíg a kifutópálya rossz állapotban van.
Bolojan szerint a kifutópálya felújítása sem elég: a nemzetközi légitársaságokat vonzó kedvezményekkel lehet rávenni, hogy gépeikkel Váradon is landoljanak. Példaként a Budapesten alkalmazott rendszert említette, amely szerint a reptér öt éven át különböző mértékben szubvencionálja az új járatok költségeit. Az elöljáró a munkaerőpiacról kifejtette: nincs szükség arra, hogy mindenki elméleti szakon végezzen az egyetemen, sokkal hasznosabb volna az iskolai szakoktatás kiterjesztése. Ilie Bolojan szerint a turizmus is lehet jelentős gazdasági ág Váradon, ezért az épített örökség karbantartását is fontosnak tartja.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.