Bűnbakkeresés PSD-s módra. „A mesterséges intelligencia lecsap a lej-euró-árfolyamra”
Fotó: Facebook/PSD
A jegybank képviselői nem vesznek részt a szenátus gazdasági bizottságának keddi ülésén – közölte Dan Suciu, a Román Nemzeti Bank (BNR) szóvivője. A központi bank és a kormány illetékesei között éles vita dúl a lej drasztikus gyengülése kapcsán.
2019. január 29., 11:392019. január 29., 11:39
2019. január 29., 11:432019. január 29., 11:43
A szakember szerint a BNR nyitott a tárgyalásokra, de úgy vélte: „egy ilyen bizonyítékok nélkül, álhírek alapján összehívott” találkozót megbeszélésnek kell megelőznie a pénzügyminisztérium képviselőivel. Daniel Zamfir bizottsági elnök hétfőn jelentette be, hogy meghívták a testület ülésére Mugur Isărescut, a jegybank kormányzóját, hogy számoljon be a lej alapú hitelek törlesztőrészletét is befolyásoló bankközi hitelkamatláb (ROBOR) kiszámításának módjáról.
A kormány fő erejét képező szociáldemokraták (PSD) szerint a lej gyengülését „mesterségesen” gerjesztik, egyúttal felszólították a BNR-t a stabilitás biztosítására szólították fel. „Ha nincsenek természetes okok, akkor az euró növekedése nem lehet más, mint mesterséges. Ha nőttek a külföldi beruházások, és több eurót hoztak az országba, ha több uniós forrást sikerült lehívni, ami több eurót hozott az országba, ha kevesebb román hagyta el az országot, és kevesebb eurót vittek ki, ha az import nem nőtt, és nem volt szükség több valutára… ha Románia körül az euró csökken… akkor az euró növekedése mesterséges! Mit tesz a BNR, amelynek kötelessége a bankrendszer felügyelete és az árfolyam stabilitásának biztosítása?” – állt a PSD hivatalos Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben. A poszt érdekessége amúgy, hogy olyan felvételt csatoltak hozzá, amelyen egy Terminátor-szerű robot látható, a felirata pedig „A mesterséges intelligencia lecsap a lej-euró árfolyamra”.
Eközben a román jegybank illetékesei változatlanul
„Amikor a piacon adminisztratív úton akarsz egyensúlyt teremteni, valami mást billentesz ki az egyensúlyi állapotából” – magyarázta Dan Suciu, a BNR szóvivője, amikor a Digi 24 hírtelevízió a lej lejtmenetéről faggatta. Rövid és hosszú távú teendőket is megjelölt egyúttal, amelyekkel a kormány rendezni tudja a kialakult helyzetet. Meglátása szerint elsősorban arra van szükség, hogy a szociálliberális kabinet újragondolja az adó- és pénzügyi döntéseit. Hosszú távon pedig meg kell teremteni a külkereskedelmi mérleg egyensúlyát, azaz növelni kell az exportot, és ezzel párhuzamosan csökkenteni kell az importot, és megfelelő bérpolitikával vissza kell szorítani fogyasztást.
Közben a piacról hétfőn jó hír érkezett: nyolc napon át tartó folyamatos növekedés és történelmi csúcsok után megtorpant a román deviza gyengülése az egységes európai fizetőeszközhöz képest: 4,7628 lej/eurós referencia-árfolyamot hirdetett a jegybank, ami 0,04 százalékos csökkenést mutat a pénteken jegyzett 4,7648 lej/eurós történelmi csúcshoz képest. Kedden ugyanakkor egy bázisponttal csökkent, évi 3,10 százalékra mérséklődött a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR). 2019 elején évi 2,99 százalék volt a mutató. A BNR tájékoztatása szerint a jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a hétfőn jegyzett 3,34 százalékról kedden évi 3,31 százalékra csökkent, míg a kereskedelmi bankok egymás közötti hitelezésekor használt kilenc hónapos ROBOR évi 3,43 százalékról 3,42 százalékra mérséklődött. A 12 hónapos ROBOR egy bázisponttal csökkent, most évi 3,50 százalék.
Darius Vâlcov miniszterelnöki tanácsos azt ígéri, a napokban megismerhetjük a 2019-es évi állami költségvetés tervezetét. Vâlcov szerint a dokumentum már készen áll, és a tavaszi parlamenti ülésszak kezdetén, tehát „február 5-én vagy 6-án” kerül a parlament elé. Közölte, az államháztartási törvénytervezet „nagyon kellemes meglepetéseket” tartalmaz, többek közt jelentősen nő az oktatásra és az egészségügyre fordítandó összeg. Leszögezte egyúttal, hogy a kapzsisági adót is kivető 2018/114-es sürgősségi kormányrendeletet nem fogják sem visszavonni, sem módosítani. Amint arról több ízben is írtunk, bankpiaci illetékesek és elemzők is azt várják, hogy a 2019-es költségvetés stabilizálhatja az árfolyamot és az irányadó bankközi kamatlábakat is.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!