Csoportkép maszkban, távolságtartás nélkül. A román kormányfő hétfőn egyeztetett a vendéglátóipari munkáltatók képviselőivel
Fotó: Gov.ro
Június elsejétől megnyithatnak a vendéglátóipari egységek teraszai, amennyiben addig nem válik súlyosabbá a járványhelyzet – ígérte hétfőn Ludovic Orban miniszterelnök az ágazat képviselőivel folytatott egyeztetésen.
2020. május 18., 19:092020. május 18., 19:09
2020. május 18., 19:122020. május 18., 19:12
Daniel Mischie, a romániai szálloda- és vendéglő-üzemeltetőket tömörítő munkáltatói szövetség elnöke a megbeszéléseket követően jelezte ugyanakkor, hogy ha tartható lesz a most megállapított menetrend, akkor a nyári turisztikai idény június 15-én elrajtolhatna, és ekkortól nyithatnának meg a vendéglők belső terei is. Mischie hozzátette, Ludovic Orban ígéretet tett arra, hogy amennyiben az országos vészhelyzeti bizottság nem észlel majd „jelentős kisiklásokat” az új megbetegedések számát illetően, június 1-jétől engedélyezik a teraszok, június 15-étől pedig a teljes nyári szezon megnyitását.
Călin Ile szerint a kormány nem pontosított azt sem, mit értenek „jelentős kisiklások” alatt, nem adtak meg pontos számokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy az éttermekben nem lehet kötelezővé tenni a maszkviselést. „Szinte lehetetlen védőmaszkkal ülni az étteremben” – nyomatékosította Ile.
A kormány közleményben számolt be a szállodai, étterem- és vendéglátóipari ágazat (HORECA) képviselőivel folytatott egyeztetésről. Ebben azt írják, a kormány aktív intézkedésekkel támogatja az ágazat újraindítását, ezt azonban gondosan elő kell készíteni.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!