Cseke Attila tárcavezető szerint a fejlesztések nem állhatnak le
Fotó: RMDSZ
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte hétfőn Cseke Attila tárcavezető.
2024. december 30., 19:552024. december 30., 19:55
„Őszintén kell beszélni a helyzetről: tartozásokkal vettük át a minisztériumot, de a számlákat kifizetjük. Szükség van a fejlesztésre, mert ez a gazdaság motorja! A fejlesztések nem állhatnak le” – fogalmazott az RMDSZ-es politikus.
Cseke elmondta, a helyreállítási alapból finanszírozott beruházásokhoz kapcsolódó kifizetetlen számlák értéke 1,7 milliárd lej.
Az Anghel Saligny program, valamint a PNDL keretében kifizetésre váró számlák értéke 3,6 milliárd lej. Ezek közül a gáz-, víz- és szennyvízhálózat-bővítési munkálatok kifizetése élvez elsőbbséget. „Megszabunk egy prioritási rendszert az Országos Beruházási Társaság által kezelt munkálatok esetében is.
Cseke Attila kiemelte, az adósság törlesztéséig a minisztérium nem fogad el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny és a PNLD keretében elindított beruházásokra. „A cél az, hogy a jelenlegi számlákat kifizessük, és minden félbeszakadt beruházást újra elindítsunk. Átláthatóságot és előreláthatóságot biztosítunk az önkormányzatok és a kivitelezők számára egyaránt” – idézte az Agerpres hírügynökség a minisztert.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!