Cseke Attila tárcavezető szerint a fejlesztések nem állhatnak le
Fotó: RMDSZ
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte hétfőn Cseke Attila tárcavezető.
2024. december 30., 19:552024. december 30., 19:55
„Őszintén kell beszélni a helyzetről: tartozásokkal vettük át a minisztériumot, de a számlákat kifizetjük. Szükség van a fejlesztésre, mert ez a gazdaság motorja! A fejlesztések nem állhatnak le” – fogalmazott az RMDSZ-es politikus.
Cseke elmondta, a helyreállítási alapból finanszírozott beruházásokhoz kapcsolódó kifizetetlen számlák értéke 1,7 milliárd lej.
Az Anghel Saligny program, valamint a PNDL keretében kifizetésre váró számlák értéke 3,6 milliárd lej. Ezek közül a gáz-, víz- és szennyvízhálózat-bővítési munkálatok kifizetése élvez elsőbbséget. „Megszabunk egy prioritási rendszert az Országos Beruházási Társaság által kezelt munkálatok esetében is.
Cseke Attila kiemelte, az adósság törlesztéséig a minisztérium nem fogad el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny és a PNLD keretében elindított beruházásokra. „A cél az, hogy a jelenlegi számlákat kifizessük, és minden félbeszakadt beruházást újra elindítsunk. Átláthatóságot és előreláthatóságot biztosítunk az önkormányzatok és a kivitelezők számára egyaránt” – idézte az Agerpres hírügynökség a minisztert.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!