Beszerzési gondokat vethet fel az a törvénytervezet, amelyik arra kötelezné a szupermarketeket, hogy 50 százalékban romániai termékeket forgalmazzanak – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Daniela Bădilă, a Versenytanács vezérigazgatója.
2016. június 06., 16:322016. június 06., 16:32
„A Versenytanács nem ellenzi a jogszabályjavaslatot. Megértjük, hogy az egészség szempontjából elsőbbséget kell adni a friss termékeknek. Ugyanakkor azt is értjük, hogy segíteni kell a helyi termelőket, de nem tudom, hogy ez-e a legjobb megoldás” – adott hangot aggályainak a szakember.
Mint kifejtette, a testület megvizsgálta a tervezetet, és sor kérdés merült fel bennük egyebek mellett annak kapcsán, hogyan lehet ellátni a szupermarketeket romániai termékekkel, milyen hatóság fogja ellenőrizni az előírások betartását. „Azt sem tudjuk, hogy mit neveznek majd romániai terméknek: a Romániában gyártottat vagy a román tőkéjű vállalkozás által készítettet?” – hangsúlyozta a Versenytanács vezérigazgatója. Szerinte a helyi termelőknek szövetkezniük kellene, mert csak így van esélyük eredményesen tárgyalni a kiskereskedelmi üzletláncok képviselőivel.
Egy márciusban beterjesztett törvénytervezet arra kötelezné a szupermarketeket, hogy a polcaikra kihelyezett áru legalább 50 százaléka romániai legyen, ezen belül legalább 20 százalék legyen helyi termék, és ezektől a termelőktől legtöbb 5 százalékos polcdíjat kérjenek csak el. A javaslatot
Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter is üdvözölte. „Úgy hiszem, nagyon fontos bátorítanunk a román termékek jelenlétét a boltok polcain” – jelentette ki az agrártárca vezetője, aki felhívta ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy a honatyák „természetesen hagytak egy kiskaput is”, vagyis amikor nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű hazai termék – például télen – akkor nem kell betartani az arányokat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!