Nagy szükség van a napszámosokra. A krumpli betakarításához például nélkülözhetetlen a munkáskéz
Fotó: Gecse Noémi
Leegyszerűsíti a munkaadó és a hatóságok életét az, hogy ettől a héttől kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, ám – elsősorban a mezőgazdaságban – a járványhelyzet kihívások elé állítja azokat, akik idénymunkásokat alkalmaznak. A lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint nem csökkent az igény a napszámosok foglalkoztatása iránt, viszont a mezőgazdaságban még nem tudják, miként oldják meg a más megyékből alkalmazott idénymunkások elszállásolását, étkeztetését.
2020. augusztus 01., 17:312020. augusztus 01., 17:31
2020. augusztus 01., 17:322020. augusztus 01., 17:32
Ettől a héttől kezdődően kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, az újítás pedig Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője szerint egyszerűsíti az ügyintézést. Mint az illetékes a Krónika megkeresésére elmondta, a munkaadók várták, hogy életbe lépjen a rendszer, nagyon sokan érdeklődtek. A vállalkozói szféra fel volt készülve az applikáció, a rendszer kezelésére, hiszen ma már mindenkinek van okostelefonja, a kezelési útmutató egyszerű és érthető, ugyanakkor a koronavírus-járvány begyűrűzése óta még inkább elterjedt az online ügyintézés – részletezte főfelügyelő.
Rámutatott, az applikációba bevezetik az adatokat, a napszámos nevét, személyi számát, majd feltöltik a rendszerbe.
„Mindenkinek kényelmesebb az új megoldás. A gazdáknak azért, mert azonnal visszajelez, ha például tévesen vezetnek be egy személyi számot, de akkor is, ha a napszámos foglalkoztatása során túllépték a megengedett óraszámot. Ilyen módon elkerülhetik a bírságot. A felügyelőségnek pedig azért egyszerűbb, mert naprakészen tudjuk követni a nyilvántartásokat” – részletezte Ördög Lajos.
Kérdésünkre kitért ugyanakkor arra is, hogy a növekvő munkanélküliségi ráta ellenére nem csökkent az igény a napszámosok iránt, továbbra is a mezőgazdaságban, az erdőkitermelésben és a vendéglátóiparban foglalkoztatják a legtöbb idénymunkást.
A járvány viszont alaposan megnehezítette a napszámosokat alkalmazó vállalkozók helyzetét, főként a mezőgazdaságban tevékenykedők ütköznek nehézségekbe.
Fotó: Gecse Noémi
Rengeteg fejtörést okoz azonban a nagygazdáknak, hogy a járványügyi óvintézkedéseket betartva alkalmazzák a napszámosokat – mutatott rá lapunk érdeklődésére Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, az agrárium egy részét gépesítették, az aratáshoz már nem kell napszámos, az állandó alkalmazottakkal megoldják, ám a krumpli, valamint a zöldségek betakarításához nélkülözhetetlen a munkáskéz, még a válogatógépek mellé is ember kell. Augusztus közepén kezdik az újkrumpli kiszedését, arra már más megyékből csoportosan vesznek fel idénymunkásokat, majd a szezon mintegy két hónapig tart. Az elmúlt években ezt úgy oldották meg, hogy
„Az új helyzet nagy kihívások elé állítja a gazdákat. A terményt ki kell szedni, napszámosokra szükség van, és a járványügyi óvintézkedéseket be kell tartani. Keressük a megoldásokat” – összegezte Könczei Csaba. Elmondása szerint amúgy munkavégzés közben nem lesznek gondok, erre odafigyelnek.
A napszámostörvény értelmében minden reggel munkavédelmi eligazítást kell tartani, ilyenkor figyelmeztetik az idénymunkásokat a távolságtartás betartására is, biztosítanak védőmaszkot, fertőtlenítőt, ám az elszállásolásra, illetve az étkeztetésre megoldást kell találniuk. A gazdák egy része már elkezdte a nagy hálóterek leválasztását, hogy egy kisebb térbe kevesebb idénymunkást tudjanak elszállásolni.
Könczei Csaba ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium felé is jelezte a problémát, kérte javasoljanak megoldásokat. A megyei területi közrendészeti hatóság ülésén is napirendre tűzik ezt a kérdést.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
szóljon hozzá!