2012. február 29., 08:282012. február 29., 08:28
Az EP bizottsága által javasolt díjhatárok a következők: a telefonhívások kiskereskedelmi roamingdíjának felső határa 2012 júliusától 0,25 euró percenként kimenő és 0,08 euró perenként bejövő hívások esetén. A díj 2013 júliusától kimenő hívások estén percenként 0,20 euróra, bejövő hívások esetén 0,07 euróra, 2014 júliusától pedig kimenő hívásoknál 0,15 euróra, bejövő hívásoknál pedig 0,05 euróra csökken. Az SMS üzenetek felső díjhatára 2012 júliusától 8 cent, 2013 júliusától 7 cent, 2014 júliusától pedig 5 cent. Az adatroaming felső díjhatára megabyte-ként 2012 júliusától 50 cent, 2013 júliusától 30 cent, 2014 júliusától 20 cent.
„Tényleges versenyre kell késztetnünk a mobilszolgáltatókat és méltányos roamingdíjakat kell garantálnunk a szabadságra vagy munkavégzési céllal utazó uniós polgároknak” – hangsúlyozta Angelika Niebler, az EP illetékes referense. Az EP bizottsága a törvénytervezetet 55 igen és 5 nem szavazattal tartózkodás nélkül fogadta el.
Annak ellenére, hogy a szolgáltatók az előírásoknak megfelelően a díjküszöb alá csökkentették roamingdíjaikat, a felhasználóknak még mindig nem állnak rendelkezésére a felső küszöbnél jelentősen alacsonyabb díjak, mivel a piac még nem fejlődött ki elegendő mértékben a strukturális problémák áthidalásához – fogalmaz az EU-bizottság roamingdíjakról szóló jelentése.
Az EP ipari bizottsága ajánlata alapján a szolgáltatóknak külön csomagban kell majd kínálniuk roamingszolgáltatásaikat 2014. március elsejétől annak érdekében, hogy a felhasználók maguk választhassák ki a számukra legmegfelelőbb csomagot külföldi hívásaik esetén saját belföldi szolgáltatójuk és hívószámuk megtartása mellett is. A belföldi szolgáltatóknak tájékoztatniuk kell ügyfeleiket erről a lehetőségről, s a más roamingszolgáltatóra történő átváltásnak díjmentesen kell megtörténnie.
A belföldi mobilszolgáltatóknak biztosítaniuk kell a belföldi adatforgalmi szolgáltatások elérését az előfizető külföldi tartózkodása idején is – hasonlóan a wifi-hotspot használatához – az adatroaming-szolgáltatás felmondása nélkül is, hívószámuk megtartása mellett.
A verseny ösztönzése érdekében a bizottság új nagykereskedelmi szolgáltatók (mobil virtuális hálózat üzemeltetők – MVNO) piaci belépésnek támogatását javasolja.
A törvénytervezet az árak és a roamingszolgáltatásokat igénybe vevő felhasználókra kiszabott egyéb díjak áttekinthetővé tételére is javaslatokat fogalmaz meg, amelyek uniós bevezetésüket követően 2013. január elsejétől az Unión kívül is életbe lépnének. A belföldi mobilszolgáltatóknak legkésőbb 2012. június 30-áig tájékoztatniuk kell ügyfeleiket a 2012. július elsejétől életbe lépő új uniós tarifákról. A tervezet szerint mindaddig, amíg nem jelentkezik a javasolt strukturális reformok piaci versenyt növelő és árcsökkentő hatása, fokozatosan csökkenteni kell a szolgáltatók közötti nagykereskedelmi szolgáltatási díjakat és az ügyfelekre érvényes kiskereskedelmi díjakat. A törvénytervezet a roamingdíjak mellett a hívási és SMS-díjak felső díjküszöbét is csökkenti, és először tesz javaslatot a mobil-adatszolgáltatások felső uniós díjhatárára.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.