2012. október 25., 09:272012. október 25., 09:27
A tiltakozók elmondása szerint a befagyasztás több száz szervezet csődjéhez, illetve közel 100 ezer munkahely megszűnéséhez vezet. A civil szervezetek illetékesei úgy vélik, a romániai hatóságok legnagyobb hibája, hogy nem tették eléggé átláthatóvá a kifizetések lebonyolítását, a program koordinálásával ugyanakkor hozzá nem értő személyeket bíztak meg, az illetékeseket pedig senki nem vonta felelősségre a mulasztásokért.
Emiatt számos szervezet jóval a határidő lejárta után jutott hozzá a támogatáshoz, így jelentős adósságot halmoztak fel a beszállítókkal szemben, a projekteket pedig sok esetben fel kellett függeszteni, és több alkalmazott is munka nélkül maradt. A tiltakozók tegnap beadvánnyal fordultak Victor Ponta miniszterelnökhöz és Mariana Câmpeanu munkaügyi miniszterhez, amelyben a POSDRU hatékonnyá és átláthatóvá tételét kérik. A civil szervezetek illetékesei arra is felhívták a kormány figyelmét, hogy a hiányosságok az államkasszát is érintik, az EB befagyasztása miatt pedig Románia jelentős összegektől eshet el. Flavia Preda, a civil szervezetek uniós projektekért felelős szakértője rámutatott, a nehézségek az ország legtevékenyebb strukturális projektekért felelős egyesületeinek munkáját nehezítik.
Tegnap egyébként Marosvásárhelyen, Temesváron és Jászvásáron is tiltakoztak a szervezetek az elmaradt támogatás miatt. Leonard Orban Európa-ügyi miniszter néhány napja úgy nyilatkozott, Brüsszel decemberben újra megkezdheti a kifizetéseket, de csakis azzal a feltétellel, hogy Románia szigorítja az uniós pénzek elszámolását. Az EB bizottsága valamikor novemberben érkezik Bukarestbe, hogy felülvizsgálja az addig megvalósított intézkedéseket. Orban azt is elmondta, október elején a kormány saját költségvetéséből 209 millió lejt különített el a POSDRU-projektek kifizetésére.
Románia egyébként több mint egymilliárd eurótól eshet el, ha az EB végleg felfüggeszti a humánerőforrás fejlesztését célzó operatív program támogatását. Victor Ponta korábban úgy nyilatkozott, az EB által tapasztalt rendellenességek közé tartozik, hogy a program adatbázisához összesen 350 személy fért hozzá illetéktelenül, részmunkaidős állásban alkalmazott személyek pedig 3500 és 10 ezer euró közötti havi megbízási díjat is felvettek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.