Fotó: Veres Nándor
Kedvezően véleményezte szerdán a képviselőház költségvetési bizottsága az adótörvénykönyvet módosító törvénytervezetet, amely adómentessé teszi a 2 ezer lej alatti nyugdíjakat, és mentesíti a nyugdíjasokat az egészségbiztosítási hozzájárulás kifizetése alól. A szakbizottság tagjai tizenhét támogató és hét ellenszavazattal fogadták el a módosító javaslatokkal kiegészített tervezetet.
2017. január 04., 17:172017. január 04., 17:17
2017. január 04., 17:492017. január 04., 17:49
A jogszabályjavaslat eredeti, a szenátus által még az előző törvényhozási ciklusban elfogadott változata minden nyugdíj esetében adómentességet írt elő. A Szociáldemokrata Pártot (PSD) képviselő Viorel Ştefan szakbizottsági elnök javaslatára viszont úgy módosították a tervezetet, hogy az adómentesség csak a 2 ezer lej alatti nyugdíjakra vonatkozzon. A módosító javaslatot tizennégy támogató és nyolc ellenszavazattal elfogadta a testület.
A költségvetési bizottság nemzeti liberális párti (PNL) tagjai a jogszabálytervezet eredeti változata mellett szálltak síkra, az RMDSZ-es tagok pedig azt javasolták, hogy csak a 2 ezer lej feletti különnyugdíjak legyenek adómentesek, a többi nyugdíj nem, függetlenül attól, hogy mekkora összegű. A PNL és az RMDSZ javaslatát egyaránt elvetette a testület.
A nyugdíjasokat az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alól mentesítő előírással kapcsolatban a szakbizottság elnöke hangsúlyozta, eddig 600–650 millió eurót utaltak az egészségbiztosítási alapba az állami költségvetésből, a törvény életbe lépését követően „ezen felül még vagy 300 millió euróra lesz szükség”. „Ez csak becslés, és nem túl pontos, mert nem a patikában vagyunk” – fogalmazott Viorel Ştefan, aki azóta a Grindeanu-kabinet pénzügyminisztere.
A képviselőház plénuma – döntő tetsületként – csütörtökre összehívott rendkívüli ülésén tárgyalja az adótörvénykönyvet módosító tervezetet, és a végszavazásra is sor kerülhet. A jogszabály a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után, a következő hónap első napjától lép érvénybe.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!