(képünk illusztráció)
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
A pénzügyminisztérium honlapjára feltöltött határozattervezet szerint 55 lejben korlátoznák 2021. június 30-ig egy megawattóra (MWh) belföldi földgázból származó energia árát.
2018. július 19., 11:462018. július 19., 11:46
2018. július 19., 11:482018. július 19., 11:48
„A korrekt versenyhelyzet megőrzése és a gázár ellenőrizetlen emelkedésének meggátolása érdekében a pénzügyminisztérium a gázár ellenőrzésének lehetőségét fontolgatja. (...) Erre azért van szükség, mert 2017 áprilisa után, amikortól teljesen liberalizálták a földgáz árát, a lakosság egyre többet fizet. Az említett periódusban a drágulás 29,5%-os volt, és ez 2019 márciusára eléri a 33,75%-ot” – szerepel a jogszabály Agerpres által idézett indoklásában.
Az intézkedésre azért is szükség van, mert a gázpiacot uraló két nagyvállalatnak együtt 95 százalékos részesedése van (a Romgaznak 48,88%, az ÖMV Petromnak 46,08%). A földgázpiacot 2017. április 1-jétől liberalizálták, az árakat a kereslet-kínálat szabja meg.
Az előrejelzések szerint az import gáz ára 2019 márciusában 94,58 lej/MWh lesz. A román piacon hét termelő, öt importőr, két raktározó és 87 elosztó van jelen. Az országban 3,7 millió fogyasztó van rácsatlakozva a földgázhálózatra, amelyből 3,4 millió háztartás.
Amint arról beszámoltunk, Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója – akiről úgy tartják, hogy ő egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját – egy hétfő esti interjúban 20 százalékkal olcsóbb földgázt ígért jövőre.
Vâlcov szerint a törvény lehetőséget teremt a kormánynak, hogy beavatkozzon, és „legtöbb három évre” szabályozza a gáz árát. Éppen ezért „biztos abban”, hogy a kormány felhasználja ezt a jogszabályt, és „jövő esztendőtől a gáz több mint 20 százalékkal olcsóbb lesz, mint most”.
Nyugdíjemelést, autópálya-építést, dübörgő gazdaságot, valamint gázárcsökkentést egyaránt ígért egy interjúban Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója, akiről úgy tartják, hogy egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az energiaár-szabályozó hatóságnak ebbe semmiféle beleszólása nincs, a kormány tervezetére a Versenytanácsnak kell rábólintania.
Kérdésünkre a szakember elismerte, hogy jelen pillanatban „eléggé elszálltak” a román földgázpiaci árak, hiszen míg tavaly 60 lej volt a megawattóránkénti ár, addig ez most már 90 lej fölött jár a hazai kitermelésű gáz esetében, az import pedig már 120 lej körül alakul, ami már kétszerese a 2017-es árszintnek. „Ha nem most, akkor soha nincs realitása annak, hogy a kormány ezt meglépje, ijesztő a drágulás” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Lapunknak ugyanakkor leszögezte, Darius Vâlcov bejelentése akkor még csak sajtónyilatkozat volt, így nem kívánt becslésekbe bocsátkozni, hiszen még azt sem lehetett tudni, hogy általában 20 százalékkal csökkentenék a földgáz árát, vagy a lakosságnak szolgáltatott gáz lenne ennyivel olcsóbb. Annyit viszont megjegyzett, hogy a 20 százalékos csökkenéshez „drasztikus beavatkozásra” lesz szükség.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
1 hozzászólás