Kánaánt vizionál a kormány: az újabb ígéretek szerint megkétszereződnek a nyugdíjak, csökken a gáz ára, sztrádák épülnek

Kánaánt vizionál a kormány: az újabb ígéretek szerint megkétszereződnek a nyugdíjak, csökken a gáz ára, sztrádák épülnek

Darius Vâlcov

Fotó: Gov.ro

Nyugdíjemelést, autópálya-építést, dübörgő gazdaságot, valamint gázárcsökkentést egyaránt ígért egy hétfő esti televíziós interjúban Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója.

Bálint Eszter

2018. július 18., 09:442018. július 18., 09:44

2018. július 18., 09:532018. július 18., 09:53

Valamennyi romániai nyugdíja kétszeresére fog nőni – ígérte egy hétfő esti tévéműsorban Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója, akiről úgy tartják, hogy ő egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját, így a kormányprogram vonatkozó fejezeteit is ő írta.

A befolyással való üzérkedés és pénzmosás miatt alapfokon nyolc év letöltendő szabadságvesztésre ítélt politikus azt nem jelölte meg, hogy mikorra várható a nyugdíjasok Kánaánja, annyit azonban elárult, hogy a nyugdíjpont értéke 2019-ben 1265 lej lesz, míg 2020-ra 1775 lejre nő.

Mint ismeretes, jelen pillanatban 1100 lej a nyugdíjpont értéke, miután július elsejétől 10 százalékos emelést hajtottak végre a korábbi 1000 lejről. Vâlcov az Antena 3 hírcsatorna műsorában ugyanakkor azt is kiemelte, hogy kizárólag a hozzájárulások alapján fizetett öregkori járandóságokra utal, amikor kétszeres nyugdíjról beszél, és nem a „20-30 ezer lejre rúgó különleges nyugdíjakról”.

Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a múlt héten jelentette be, hogy a szakértői testületek és az érintett miniszterek a nyár folyamán dolgoznak a nyugdíjtörvényen, hogy a parlamenti ülésszak kezdetére készen álljanak a jogszabálytervezettel, és az év végéig el is lehessen azt fogani. Közölte egyúttal, hamarosan már kezdődnek is a tárgyalások a nyugdíjasok szervezeteivel.

Galéria

Az ígéretek szerint 2020-ra 1775 lejre nő a nyugdíjpont értéke

Fotó: Gecse Noémi

Nem aggódik az infláció miatt

Sok szakértő azonban a fizetés- és nyugdíjemeléseket okolja a drágulások miatt, ám Vâlcov a hétfői tévéműsorban kizártnak nevezte, hogy a nyugdíjemelés kihatna az inflációra.

Cáfolta azt is, hogy a szociáldemokrata kormányzást felelősség terhelné az infláció emelkedése vagy a vásárlóerő csökkenése miatt, ezeket mind az előző kormányok tevékenységére fogta.

Az irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR szintjének alakulása miatt pedig meglátása szerint a kereskedelmi bankokat terheli a felelősség.

Hazugsággal vádolja a szakszervezeteket

A miniszterelnöki tanácsadó ugyanakkor „hatalmas, igazságtalan hazugságnak” nevezte a szakszervezetek múlt heti elemzését, ami szerint mintegy 1,2 millió munkavállaló fizetése csökkent, s további 608 781 alkalmazott esetében fennáll a csökkenés kockázata a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetésének a munkáltatóról a munkavállalóra történt átruházása nyomán.

korábban írtuk

Bércsökkentő „fiskális forradalom”: több mint egymillió alkalmazott pórul járhatott a tb-átruházással
Bércsökkentő „fiskális forradalom”: több mint egymillió alkalmazott pórul járhatott a tb-átruházással

Mintegy 1,2 millió munkavállaló fizetése csökkenthetett, további 608 781 alkalmazott esetében pedig fennáll a csökkenés kockázata a tb-járulék befizetésének a munkáltatóról a munkavállalóra történt átruházása nyomán. Szakemberek szerint várható volt, hogy gondok lesznek.

Vâlcov szerint ugyan a tüntetések mögött „érdekek” húzódtak meg, ellenben meglátása szerint nincs olyan szakszervezeti vezető, aki azt szeretné, hogy vonják vissza a jelenlegi bérezési törvényt. Elmondása szerint különben összesen 42 eset volt fizetéscsökkenésre, és meg is hozták a szankciókat.

Dübörög a gazdaság és a kormányprogram

Vâlcov a tévéműsorban beszélt a kormányprogram megvalósításairól, a 2016-os év vége óta foganatosított intézkedésekről is. Megjegyezte többek között, hogy kormányra kerülésük óta a román gazdaság valós növekedési üteme elérte a 24 százalékot.

Idézet
Elhagytuk Görögországot, idén megelőzzük Csehországot és Portugáliát, 2020-ban Finnországot, és a 12. helyen fogunk állni. Ma a 16. helyen vagyunk”

– adott hangot derűlátásának a szociálliberális kormánykoalíció gazdaságpolitikusa. Rámutatott egyúttal, hogy 2016 decemberében Románia bevételei 50 milliárd euróra rúgtak.

„A kormányprogramban az áll, hogy 2020-ig el kell érni a 75 milliárd eurót. Vagyis hét év alatt növeljük másfélszeresére az ország bevételeit. Nem telt el négy év, és Románia már 62 milliárdnál tart. És az elkövetkező két évben bejön még legalább 13 milliárd” – szögezte le a kormányfői tanácsos. Hozzátette: jelen pillanatban a román bruttó hazai termék (GDP) 203 milliárd euró körül alakul, míg 2016-ban 170 milliárd euró volt.

Darius Vâlcov elmondása szerint különben mostanáig 42 százalékban sikerült gyakorlatba ültetniük a kormányprogramban foglaltakat, a „legfontosabb időszak” pedig még hátravan, „robbanásszerű” lesz a gyakorlatba ültetés folytatása.

Sztrádák, sípályák PPP-ben

Bejelentette egyúttal, hogy az idei év végéig mintegy 15 projekt, köztük három autópálya megvalósítása rajtol el a magánszféra bevonásával, vagyis PPP-konstrukcióban. „Romániában az idei év végéig kiírjuk a versenytárgyalást a Duna–Bukarest-csatornára a román állammal partnerségben.

Idézet
Romániában az idei év végéig elrajtol három autópálya – a Ploiești–Brassó-, a déli, valamint a Târgu Neamț–Iași–Ungheni-sztráda – építése a magánszféra bevonásával”

– részletezte az Antena 3 hírcsatorna műsorában. Ezekhez a projektekhez még hozzáadódik 160 kilométer sípálya kialakítása a Fogarasi-havasokban.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

A kormányfői tanácsadó elmondása szerint németországi, franciaországi, kínai, egyesült államokbeli vagy épp az Arab-félszigetről származó érdeklődők is vannak, akik részt vállalnának ezekben a beruházásokban.

Vâlcov 20 százalékos gázárcsökkenést ígér

Jövőre 20 százalékkal olcsóbb földgázt ígért egy televíziós nyilatkozatában Darius Vâlcov. A szociálliberális kormány gazdaságpolitikusa, a miniszterelnök tanácsadója hangsúlyozta: Viorica Dăncilă kormányfő kimutatást kapott az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságtól (ANRE), amelyből kiderül, hogy 2009 óta a földgáz ára 75 százalékkal emelkedett.

Idézet
Két nagy vállalat, nevüket nem említem, amelyek kezében van a romániai földgázkitermelés 95 százaléka, megengedi magának, hogy 300 százalékos haszonnal dolgozzon, hisz a 27 lejes ráfordítással kitermelt mennyiséget 81 lejért adja, és ezt valakinek ki kell fizetnie”

– hangoztatta Vâlcov, aki azt állítja: a törvény lehetőséget teremt a kormánynak, hogy beavatkozzon és „legtöbb három évre” szabályozza a gáz árát. Éppen ezért „biztos abban”, hogy a kormány felhasználja ezt a jogszabályt, és „jövő esztendőtől a gáz több mint 20 százalékkal olcsóbb lesz, mint most”.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

A versenytörvény valóban lehetővé teszi a kormány számára, hogy legtöbb három évig korlátozza az árakat – erősítette meg kedden a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az ANRE szabályozó tanácsának tagja. Kiemelte ugyanakkor, hogy az energiaár-szabályozó hatóságnak ebbe semmiféle beleszólása nincs, a kormány tervezetére a Versenytanácsnak kell rábólintania. Kérdésünkre a szakember elismerte, hogy

jelen pillanatban „eléggé elszálltak” a román földgázpiaci árak, hiszen míg tavaly 60 lej volt a megawattóránkénti ár, addig ez most már 90 lej fölött jár a hazai kitermelésű gáz esetében, az import pedig már 120 lej körül alakul, ami már kétszerese a 2017-es árszintnek.

„Ha nem most, akkor soha nincs realitása annak, hogy a kormány ezt meglépje, ijesztő a drágulás” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán. Emlékeztetett, a földgáz árának alakulása összefüggésben áll a kőolaj világpiaci árának alakulásával. Ám – tette hozzá – körülbelül kilenc hónapos késéssel lesznek érvényesek a trendek, vagyis az, hogy körülbelül egy hónapja elérte a 80 dolláros csúcsot a kőolaj hordónkénti ára, az csak a jövő év első negyedében érződik meg a földgáz árában.

Kérdésünkre ugyanakkor leszögezte, Darius Vâlcov bejelentése egyelőre csak sajtónyilatkozat, így nem kíván becslésekbe bocsátkozni, hiszen még azt sem lehet tudni, hogy általában 20 százalékkal csökkentenék a földgáz árát, vagy a lakosságnak szolgáltatott gáz lenne ennyivel olcsóbb. Annyit viszont megjegyzett, hogy a 20 százalékos csökkenéshez „drasztikus beavatkozásra” lesz szükség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 13., szombat

Romániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudják megfizetni a megfelelő étkezést

Tavaly az Európai Unióban tízből egy ember (a lakosság 9,5 százaléka) nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst, halat vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus ételt fogyasszon – ez az arány 1,2 százalékponttal magasabb a 2022-ben jegyzettnél.

Romániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudják megfizetni a megfelelő étkezést
2024. július 12., péntek

Csaknem nyolcszor több pénzt visz haza egy svájci, mint egy romániai alkalmazott

Nem meglepő ma már senkinek sem, hogy milyen hatalmas különbségek vannak az Európa különböző országaiban regisztrált nettó átlagkeresetek között – egy friss elemzés is azt mutatja: az észak- és nyugat-európai országokban a legmagasabb a nettó átlagbér.

Csaknem nyolcszor több pénzt visz haza egy svájci, mint egy romániai alkalmazott
2024. július 12., péntek

Több mint 100 ezerrel csökkent tavaly a foglalkoztatottak száma 2022-höz képest

A romániai foglalkoztatottak létszáma 7,697 milliót tett ki tavaly, közülük 11,9 százalék a mezőgazdaságban dolgozott – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 ezerrel csökkent tavaly a foglalkoztatottak száma 2022-höz képest
2024. július 12., péntek

Elszállt remény: tovább késnek a Fly Lili brassói járatai

Mivel továbbra sem sikerült lezárnia új repülőgépe bejegyzését, kénytelen tovább halasztani brassói és nagyszebeni járatainak elindítását a Fly Lili.

Elszállt remény: tovább késnek a Fly Lili brassói járatai
2024. július 12., péntek

Csaknem száz lejjel csökkent májusban az átlagbér, éves szinten közel 13 százalékos a növekedés

Idén májusban áprilishoz képest 99 lejjel (1,9 százalékkal) 5118 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). Tavaly májushoz viszonyítva 12,7 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset Romániában.

Csaknem száz lejjel csökkent májusban az átlagbér, éves szinten közel 13 százalékos a növekedés
2024. július 12., péntek

Mintegy 3500 fiatal gazda jut 70 ezer eurós pályázati támogatáshoz, nagy volt a túljelentkezés

A fiatal gazdák letelepedését támogató uniós pályázati kiírásra beérkezett 5640 kérés közül az AFIR 3500 pályázatot támogat. A pályázat nyertesei számára elkezdődött a hetvenezer eurós támogatási összeg 75 százalékának előlegként történő kifizetése.

Mintegy 3500 fiatal gazda jut 70 ezer eurós pályázati támogatáshoz, nagy volt a túljelentkezés
2024. július 11., csütörtök

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal felújítása

Felújítják a Temesvár–Szeged-vasútvonalat: a román kormány csütörtökön jóváhagyta a két város közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról szóló, Magyarországgal kötött egyezményt.

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal  felújítása
2024. július 11., csütörtök

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,12 százalékról júniusban 4,94 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2024. július 10., szerda

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak

Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak
2024. július 10., szerda

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké

Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké