(képünk illusztráció)
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
A pénzügyminisztérium honlapjára feltöltött határozattervezet szerint 55 lejben korlátoznák 2021. június 30-ig egy megawattóra (MWh) belföldi földgázból származó energia árát.
2018. július 19., 11:462018. július 19., 11:46
2018. július 19., 11:482018. július 19., 11:48
„A korrekt versenyhelyzet megőrzése és a gázár ellenőrizetlen emelkedésének meggátolása érdekében a pénzügyminisztérium a gázár ellenőrzésének lehetőségét fontolgatja. (...) Erre azért van szükség, mert 2017 áprilisa után, amikortól teljesen liberalizálták a földgáz árát, a lakosság egyre többet fizet. Az említett periódusban a drágulás 29,5%-os volt, és ez 2019 márciusára eléri a 33,75%-ot” – szerepel a jogszabály Agerpres által idézett indoklásában.
Az intézkedésre azért is szükség van, mert a gázpiacot uraló két nagyvállalatnak együtt 95 százalékos részesedése van (a Romgaznak 48,88%, az ÖMV Petromnak 46,08%). A földgázpiacot 2017. április 1-jétől liberalizálták, az árakat a kereslet-kínálat szabja meg.
Az előrejelzések szerint az import gáz ára 2019 márciusában 94,58 lej/MWh lesz. A román piacon hét termelő, öt importőr, két raktározó és 87 elosztó van jelen. Az országban 3,7 millió fogyasztó van rácsatlakozva a földgázhálózatra, amelyből 3,4 millió háztartás.
Amint arról beszámoltunk, Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója – akiről úgy tartják, hogy ő egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját – egy hétfő esti interjúban 20 százalékkal olcsóbb földgázt ígért jövőre.
Vâlcov szerint a törvény lehetőséget teremt a kormánynak, hogy beavatkozzon, és „legtöbb három évre” szabályozza a gáz árát. Éppen ezért „biztos abban”, hogy a kormány felhasználja ezt a jogszabályt, és „jövő esztendőtől a gáz több mint 20 százalékkal olcsóbb lesz, mint most”.
Nyugdíjemelést, autópálya-építést, dübörgő gazdaságot, valamint gázárcsökkentést egyaránt ígért egy interjúban Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója, akiről úgy tartják, hogy egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az energiaár-szabályozó hatóságnak ebbe semmiféle beleszólása nincs, a kormány tervezetére a Versenytanácsnak kell rábólintania.
Kérdésünkre a szakember elismerte, hogy jelen pillanatban „eléggé elszálltak” a román földgázpiaci árak, hiszen míg tavaly 60 lej volt a megawattóránkénti ár, addig ez most már 90 lej fölött jár a hazai kitermelésű gáz esetében, az import pedig már 120 lej körül alakul, ami már kétszerese a 2017-es árszintnek. „Ha nem most, akkor soha nincs realitása annak, hogy a kormány ezt meglépje, ijesztő a drágulás” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Lapunknak ugyanakkor leszögezte, Darius Vâlcov bejelentése akkor még csak sajtónyilatkozat volt, így nem kívánt becslésekbe bocsátkozni, hiszen még azt sem lehetett tudni, hogy általában 20 százalékkal csökkentenék a földgáz árát, vagy a lakosságnak szolgáltatott gáz lenne ennyivel olcsóbb. Annyit viszont megjegyzett, hogy a 20 százalékos csökkenéshez „drasztikus beavatkozásra” lesz szükség.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
1 hozzászólás