(képünk illusztráció)
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
A pénzügyminisztérium honlapjára feltöltött határozattervezet szerint 55 lejben korlátoznák 2021. június 30-ig egy megawattóra (MWh) belföldi földgázból származó energia árát.
2018. július 19., 11:462018. július 19., 11:46
2018. július 19., 11:482018. július 19., 11:48
„A korrekt versenyhelyzet megőrzése és a gázár ellenőrizetlen emelkedésének meggátolása érdekében a pénzügyminisztérium a gázár ellenőrzésének lehetőségét fontolgatja. (...) Erre azért van szükség, mert 2017 áprilisa után, amikortól teljesen liberalizálták a földgáz árát, a lakosság egyre többet fizet. Az említett periódusban a drágulás 29,5%-os volt, és ez 2019 márciusára eléri a 33,75%-ot” – szerepel a jogszabály Agerpres által idézett indoklásában.
Az intézkedésre azért is szükség van, mert a gázpiacot uraló két nagyvállalatnak együtt 95 százalékos részesedése van (a Romgaznak 48,88%, az ÖMV Petromnak 46,08%). A földgázpiacot 2017. április 1-jétől liberalizálták, az árakat a kereslet-kínálat szabja meg.
Az előrejelzések szerint az import gáz ára 2019 márciusában 94,58 lej/MWh lesz. A román piacon hét termelő, öt importőr, két raktározó és 87 elosztó van jelen. Az országban 3,7 millió fogyasztó van rácsatlakozva a földgázhálózatra, amelyből 3,4 millió háztartás.
Amint arról beszámoltunk, Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója – akiről úgy tartják, hogy ő egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját – egy hétfő esti interjúban 20 százalékkal olcsóbb földgázt ígért jövőre.
Vâlcov szerint a törvény lehetőséget teremt a kormánynak, hogy beavatkozzon, és „legtöbb három évre” szabályozza a gáz árát. Éppen ezért „biztos abban”, hogy a kormány felhasználja ezt a jogszabályt, és „jövő esztendőtől a gáz több mint 20 százalékkal olcsóbb lesz, mint most”.
Nyugdíjemelést, autópálya-építést, dübörgő gazdaságot, valamint gázárcsökkentést egyaránt ígért egy interjúban Darius Vâlcov, Viorica Dăncilă miniszterelnök tanácsadója, akiről úgy tartják, hogy egymaga irányítja a szociálliberális koalíció gazdaságpolitikáját.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az energiaár-szabályozó hatóságnak ebbe semmiféle beleszólása nincs, a kormány tervezetére a Versenytanácsnak kell rábólintania.
Kérdésünkre a szakember elismerte, hogy jelen pillanatban „eléggé elszálltak” a román földgázpiaci árak, hiszen míg tavaly 60 lej volt a megawattóránkénti ár, addig ez most már 90 lej fölött jár a hazai kitermelésű gáz esetében, az import pedig már 120 lej körül alakul, ami már kétszerese a 2017-es árszintnek. „Ha nem most, akkor soha nincs realitása annak, hogy a kormány ezt meglépje, ijesztő a drágulás” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Lapunknak ugyanakkor leszögezte, Darius Vâlcov bejelentése akkor még csak sajtónyilatkozat volt, így nem kívánt becslésekbe bocsátkozni, hiszen még azt sem lehetett tudni, hogy általában 20 százalékkal csökkentenék a földgáz árát, vagy a lakosságnak szolgáltatott gáz lenne ennyivel olcsóbb. Annyit viszont megjegyzett, hogy a 20 százalékos csökkenéshez „drasztikus beavatkozásra” lesz szükség.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás