Fotó: Mihály Csaba
A nyugdíjak megkétszerezését ígéri 2021-ig Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki szerint a készülő nyugdíjtörvény „igazságot szolgáltat" számos érintettnek. A garantált minimálnyugdíjban részesülők választhatják a szociális segélyt is.
2018. augusztus 06., 13:362018. augusztus 06., 13:36
2018. augusztus 06., 13:372018. augusztus 06., 13:37
Részleteket árultak el a balliberális koalíció, valamint a kormány képviselői a készülő nyugdíjtörvényről, amelyet várhatóan a hét második felében bocsát egyhónapos közvitára a munkaügyi minisztérium, és a tervek szerint még idén elfogad a bukaresti parlament. Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke meglehetősen rózsaszín jövőt vázolt a nyugdíjasok számára az Antena 3 hírtelevíziónak adott interjúban.
Dragnea felidézte, hogy 871 lejről tavaly 1000 lejre, idén július elsejétől pedig 1100 lejre emelkedett a nyugdíjpont értéke Romániában. Bejelentése szerint jövőre további 15 százalékkal, 1265 lejre emelik a nyugdíjpontot, amely 2020-ban megduplázódik. „Ez lesz a valaha volt legnagyobb mértékű nyugdíjpontemelés, és szerintem nem csak Romániában. A nyugdíjtörvény nagyon sok idős személy számára hoz majd kedvező változást, valamennyi öregségi juttatást legkevesebb megduplázunk 2021-ig” – jelentette ki Dragnea.
A nyugdíjak kiszámítási módját ismertetve a politikus elmondta, a 75-ös referenciapontot megszorozzák az egykori munkavállaló által a ledolgozott évek során összegyűjtött pontok számával. Ennek megfelelően ha valaki 40 ponttal rendelkezik, akkor 3 000 lejes nyugdíjban részesül. A nagyobbik kormánypárt elnöke megerősítette, hogy valamennyi alkalmazottat évente tájékoztatni fognak az általa összegyűjtött pontok számáról, ugyanakkor közölte azt is, hogy bár a nyugdíjemelés „komoly” terhet ró a költségvetésre, van fedezet rá.
Ugyancsak a jelenlegi kormányhoz hű Antena 3 hírcsatonának nyilatkozott a témában Lia Olguța Vasilescu is vasárnap este. A munkaügyi miniszter leszögezte, az újraszámítás során egyetlen nyugdíj sem fog csökkenni, és ezt az elvet rögzíteni is fogják a készülő jogszabályban. A tárcavezető tájékoztatása szerint a garantált minimálnyugdíj intézményét megőrzik, azzal a változással, hogy az erre jogosultak választhatnak: maradnak az állami nyugdíjrendszerben vagy valamilyen szociális segélytípust választanak.
„Kell lennie egy megkülönböztetésnek a hozzájárulások mértékét illetően, hiszen nincs rendjén, hogy valaki akkor is minimálnyugdíjat kap, ha harminc évig, vagy ha csak két évig fizette be a hozzájárulását a nyugdíjrendszerbe" – közölte a tárcavezető, aki szerint azok térhetnek majd át a szociális segélyezettek kategóriájába, akik kevesebb mint tizenöt évig fizettek társadalombiztosítást. Vasilescu megerősítette, hogy a nyugdíjátszámítás nyomán egyetlen garantált öregségi juttatás sem csökken a jelenlegi 640 lej alá, az állam ugyanis adott esetben kipótolja a hiányzó összeget. Különben a tervek szerint a minimálnyugdíj 2019-ben a jelenlegi 640 lejről 704 lejre, 2020-ban pedig 775 lejre emelkedik.
Anélkül, hogy kitért volna a konkrét összegre, a munkaügyi miniszter elmondta: a leendő nyugdíjtörvény hatályba lépése után kétszer annyit kell elkülöníteni a költségvetésből a nyugdíjakra, mint jelenleg.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
1 hozzászólás